František Janeček

zakladatel firmy jawa, konstruktér

Narození:
23. ledna 1878
Úmrtí:
4. června 1941
Upravit profil
František Janeček byl konstruktér, zakladatel firmy JAWA na výrobu motocyklů. František Janeček se narodil v rodině sedláka. Jeho otec byl technicky založen a k technice vedl i svého syna. František Janeček vystudoval c.k. Vyšší státní...

Životopis

František Janeček byl konstruktér, zakladatel firmy JAWA na výrobu motocyklů.

František Janeček se narodil v rodině sedláka. Jeho otec byl technicky založen a k technice vedl i svého syna. František Janeček vystudoval c.k. Vyšší státní průmyslovou školu v Praze a rok studoval na Vysoké škole technické v Brně. Zde také současně se studiem vykonával praxi u firmy Schuckert a spol.

Z Brna odešel František Janeček do Prahy a jako konstruktér u firmy Kolben ve Vysočanech se podílel na konstrukci generátorů. Firma ho v roce 1901 poslala do nizozemského Maarssenu u Ultrechtu, aby zde postavil továrnu na dynamoelektrické stroje. V Nizozemsku také Janeček studoval na vysoké škole polytechnické v Delftu. Během svého pobytu v Nizozemsku se z Janečka stal úspěšný vynálezce, který své patenty výhodně prodával v Nizozemí i v Anglii.

Po návratu do Prahy v roce 1904 se František Janeček vydal na dráhu soukromého podnikatele. Svůj patent na obloukovou lampu prodal do Německa a získané peníze použil v letech 1908 - 1909 na studijní cestu po Anglii, Belgii a Německu.

Po návratu domů založil František Janeček v Praze strojní laboratoř, ve které 13 zaměstnanců pracovalo na jeho vynálezech. Janeček se chtěl stát podnikatelem většího formátu, ale chyběl mu kapitál. Vynalezl reklamní stroj Pneumograf, který chtěl vyvézt do Berlína, Varšavy a Petrohradu. Jeho plány mu však překazila 1. světová válka.

František Janeček narukoval do c.k. armády. Z Brixenu byl přeložen do Prahy k firmě Breitfeld & Daněk. V této firmě se Janeček zabýval vývojem náhrady pneumatik pro nákladní automobily a pokračoval ve vývoji odstředivého vrhače min. Velký úspěch získal jeho zapalovač k minám, který se také hodil do ručních granátů. V krátké době přihlásil František Janeček 60 patentů. Jeho nárazový ruční granát vyhrál soutěž, kterou vypsala rakousko-uherská armáda.

Po skončení světové války obnovil František Janeček svoji strojní laboratoř a stal se subdodavatelem pro Zbrojovku Brno a firmu Breitfeld & Daněk. Volný kapitál vložil do založení firmy Kohoutek a spol. v Mnichově Hradišti. Tato továrna vyráběla nářadí a nástroje. Poválečná hospodářská krize však znehodnotila vložené investice a František Janeček se se svým společníkem Kohoutkem brzy rozešel.

František Janeček se znovu začal orientovat na zakázky pro armádu. Dodával součástky na svůj vrhač granátů i modernizovaný ruční granát a zúčastnil se adaptace rakouského těžkého kulometu Schwarzlosse. Díky těmto úspěchům získal mnohamiliónové zakázky pro armádu.

Janečkova Zbrojovka stále vzkvétala a v roce 1922 se přestěhovala do Prahy-Nuslí. V té době již zaměstnával přes 1100 pracovníků. V roce 1927 vojenská správa zakázky ukončila a Zbrojovka Ing. F. Janečka musela hledat jiný výrobní program.

V letech 1927 - 1928 chtěl František Janeček vyrábět šicí stroje a tak měl v úmyslu nechat postavit v Týnci na Sázavou velkou továrnu. Pod Janečkovým vedením se měl stát Týnec nad Sázavou druhým Zlínem s asi 30 000 obyvateli. O rok později se Janeček rozhodl pro výrobu motocyklů. Zakoupil licenci na výrobu motocyklu Wanderer 500 OHV a založil firmu JAWA.

V roce 1931 postavil František Janeček v Týnci nad Sázavou moderní slévárnu hliníku a šedé litiny. V roce 1933 koupil licenci na výrobu magnetů a v roce 1936 jich jeho firma vyrobila tolik, že téměř ovládla jejich domácí spotřebu. Slévárna v Tynci vyráběla mnoho druhů ocelolitin, slitin na bázi mědi, niklu, hliníku, mosazi i bronzu.

Díky Janečkovým aktivitám vzkvétalo i samotné město Týnec nad Sázavou. Janeček zde vytvořil průmyslové centrum. Finanční prostředky však nevkládal pouze do rozvoje svého podniku, ale finančně podporoval i obecně prospěšné aktivity. V roce 1925 přispěl na výstavbu telefonní centrály, v roce 1928 na přestavbu školy. Podílel se také na převodu sekundární elektrické sítě i na výstavbě silnice z Týnce nad Sázavou do Chrástu nad Sázavou. František Janeček také nechal vyhotovit nový regulační plán obce.

Svoji výrobu rozšířila Janečkova Zbrojovka v roce 1937, kdy František Janeček zakoupil bývalou přádelnu v Brodcích.

V roce 1938 získal Ing. František Janeček ke svým šedesátým narozeninám čestný doktorát ČVUT. Na jaře roku 1939 byl Janeček jmenován členem Správní komise hl. m. Prahy a předsedou správní komise pro Elektrické podniky hl. m. Prahy.

František Janeček se nemohl smířit s německou okupací Československa. Na jeho pokyn bylo v pronajatých stodolách v okolí Prahy, ale i v areálech závodů v Praze, Týnci nad Jizerou, Brodcích a Kvasinách ukryto 8 500 rozpracovaných motocyklů, 706 automobilů a asi 200 tun dalšího materiálu.

Ing. František Janeček zemřel 4. června 1941 ve svém pražském závodu.

Ing. František Janeček byl dvakrát ženatý a měl tři děti - syny Františka Karla a Marcela a dceru Dagmar. Hodnotit osobnost Františka Janečka je dost obtížné, jeho postoje se odvíjely podle tehdejší doby. Z pohledu dneška je naprosto zřejmé, že byl velmi schopný podnikatel a díky jeho aktivitám našly práci a slušný život tisíce lidí několika generací.