Michail Chodorkovskij

podnikatel

Narození:
26. června 1963
Věk:
60 let
Upravit profil
Michail Chodorkovskij vzestup a pád. Tak by se dal ve zkratce nazvat dosavadní život Michaila Chodorkovského, ne tak dávno nejbohatšího Rusa, dnes však pykajícího osmiletý trest odnětí svobody v sibiřském vězení. Michail Borisovi Chodorkovský...

Životopis

Michail Chodorkovskij vzestup a pád. Tak by se dal ve zkratce nazvat dosavadní život Michaila Chodorkovského, ne tak dávno nejbohatšího Rusa, dnes však pykajícího osmiletý trest odnětí svobody v sibiřském vězení.

Michail Borisovi Chodorkovský se narodil 26. června 1963 v Moskvě v rodině ruských Židů. Vystudoval chemické inženýrství na Mendělejevově chemicko-technickém institutu v hlavním městě Sovětského svazu. Později též vystudoval prestižní Plechanovův institut národní ekonomie. Výborný student Chodorkovskij se zároveň výrazně angažoval jako mladý komunista v Komsomolu, což mu otevřelo dveře k jeho závratné kariéře. Spolu s přáteli z Komsomolu využil období Gorbačovovy perestroiky a založil nejprve soukromou kavárnu a poté vedl centrum pro vědeckou a tvořivou činnost Menatep, která se zabývala především oblastí výpočetní techniky, nicméně se skrze něj dařilo obchodovat nejen s počítači, ale i s nedostatkovým západním zbožím.

V roce 1988 již Menatep vytvořil obrat 10 milionů dolarů, a tak o rok později získal Chodorkovskij licenci a vytvořil úspěšnou banku Menatep. Již v období Sovětského svazu se mu dařilo spolupracovat s vládou, údajně též na krytí operací, při nichž byly ze státní pokladny zpronevěřovány finance.

Největší boom však Chodorkovskij zažil až v Jelcinově éře při privatizaci státních podniků. Mentep půjčoval peníze federálním ministerstvům a poté za směšných 350 milionů dolarů koupil ropný gigant Jukos, který měl již tehdy výrazně větší hodnotu, nicméně v rukou schopného manažera Chodorkovského tato cena stále stoupala. Chodorkovskij v Jukosu též zavedl do té doby na ruské poměry nebývalou otevřenost, zveřejňováno bylo například složení akcionářů a společnost prováděla pravidelný nezávislý audit. Podíl v Jukosu ho jednu dobu vynesl až do dvacítky nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes se jměním 15 miliard dolarů.

To se však psal rok 2004, kdy již probíhal soudní proces, který měl Chodorkovskému zlomit vaz. A zlomil. V říjnu 2003 byl Chodorkovskij zatčen a obviněn z podvodů a daňových úniků. Jeho příznivci však tvrdí, že reálným důvodem byly politické ambice a rostoucí moc muže, který v dubnu provedl spojení Jukosu s druhým ropným gigantem Sibněftem a vytvořil tak jednu z největších společností světa. V květnu 2005 pak soud nejbohatšího oligarchu odsoudil na devět let, trest byl následně snížen na osm.

V říjnu 2005 pak byl Chodorkovskij přemístěn do Krasnokamensku, města na Sibiři poblíž čínských hranic, které proslulo svými uranovými doly. V dřívějších dobách mělo toto vězení pověst místa, odkud se nikdo živý nevrátí, nicméně dnes již vězni nejsou nuceni v uranových dolech pracovat. Zacházení v rukavičkách se však rozhodně nekoná. Chodorkovskij skončil několikrát na samotce a po protestní hladovce musel být hospitalizován.

Zatímco je Chodorkovskij ve vězení, Jukos stojí na pokraji krachu. Za nedoplatky na daních totiž stále dluží několik miliard dolarů, přitom již firma dokázala další miliardy splatit. Již dříve byla v nucené správě oddělena od Jukosu její nejdůležitější součást, společnost Juganskněftěgaz
Co se týče osobního života, Michail je ženatý a je otcem čtyř dětí. Navíc má pověst filantropa, který založil a sponzoroval nadaci Otevřené Rusko, skrze kterou neváhal podporovat mladé vědce či výměnné pobyty studentů.