sir John Richard Hicks

Narození:
8. dubna 1904
Úmrtí:
20. května 1989
Upravit profil
Sir John Richard Hicks byl ekonom zabývající se ekonomickou analýzou, laureát Ceny Švédské říšské banky za ekonomii (CEAN). John Richards Hicks pocházel z rodiny žurnalisty, jeho otec pracoval v místních novinách. John R. Hicks studoval v...

Životopis

Sir John Richard Hicks byl ekonom zabývající se ekonomickou analýzou, laureát Ceny Švédské říšské banky za ekonomii (CEAN).

John Richards Hicks pocházel z rodiny žurnalisty, jeho otec pracoval v místních novinách. John R. Hicks studoval v letech 1917 - 1926 na univerzitě v Oxfordu. Drahé studium mu hradila matematická stipendia. Nejdříve se věnoval matematice, později pak přestoupil na studia ekonomie, filosofie a politiky. Přes všechnu snahu však nedosáhl adekvátní kvalifikace v žádném ze studovaných oborů.

John R. Hicks začínal jako praktický ekonom. Brzy však přešel k ekonomické analýze, při níž využíval znalostí ze studia matematiky. Zabýval se především teorií všeobecné rovnováhy a vlahobytu. Při své práci vycházel z výsledků výzkumu italského ekonoma, sociologa a politologa Vilfrida Pareta, zakladatele teorie elit. Práce dalších odborníků - von Hayeka a Robinsonové - pomohly Hicksovi pochopit problémy makroekonomiky.

Po studiích nastoupil John R. Hicks jako učitel na Londýnské ekonomické škole. V roce 1935 přednášel na Cambridgi. V roce 1938 se stal profesorem na univerzitě v Manchesteru. V roce 1946 se vrátil na univerzitu v Oxfordu, kde působil až do roku 1971. I nadále zde však přednášel.

Sir John Richards Hicks byl ekonomickým poradcem v Nigérii a na Jamaice. V roce 1972 získal Cenu CEAN za průkopnický příspěvek k obecné ekonomické teorii rovnováhy a za teorii blahobytu.

Literární dílo sira Johna Richarda Hickse:

Teorie mezd - 1932, nová hlediska do problematiky makroekonomie

Hodnota a kapitál - 1935 - 1938, nejvýznamnější kniha, která je považována za starší verzi Samuelsonovy knihy Základy ekonomické analýzy

Sociální systém: úvod do ekonomie
Příspěvek k teorii hospodářskéhy cyklu