Steve Jobs

podnikatel, spoluzakladatel firmy Apple

Narození:
24. února 1955
Úmrtí:
5. října 2011, důvod: rakovina slinivky břišní
Když bylo Stevu Jobsovi pouhých jednadvacet, spolu s kamarádem Stevem Wozniakem změnil podobu počítačového světa. Sestrojením počítače Apple se jim podařilo zmenšit podobu tohoto stroje natolik, že mohl pomalu začít dobývat domácnosti a nadále...

Životopis

Když bylo Stevu Jobsovi pouhých jednadvacet, spolu s kamarádem Stevem Wozniakem změnil podobu počítačového světa. Sestrojením počítače Apple se jim podařilo zmenšit podobu tohoto stroje natolik, že mohl pomalu začít dobývat domácnosti a nadále nebyl obrovským monstrem. Později následovalo vytvoření uživatelsky přátelského interface, díky kterému se mohl s počítačem naučit zacházet každý.

Steven Paul Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku, jeho původní rodina ho však krátce po narození poskytla k adopci Paulovi a Claře Jobsovým, které považuje za své jediné rodiče. Po dokončení střední školy Steve sice nastoupil na vysokou školu, ale po jediném semestru ji opustil.

V roce 1974 nastoupil do firmy Atari, která vyráběla herní zařízení. Zde vydělal dost peněz, aby mohl podniknout vysněnou cestu za osvícením do Indie. Po návratu z asijského kontinentu se sice vrátil k Atari, avšak již v dubnu 1976 založil spolu se Stevem Wozniakem, který byl hardwarovým expertem, firmu Apple (pojmenována po Jobsově nejoblíbenějším ovoci). První prototyp sestrojili v Jobsově garáži a na rozjezdy firmy získali peníze prodejem Jobsova Volkswagenu a Wozniakovy vědecké kalkulačky. Svým druhým typem Apple II již společnost získala význačnou pozici na trhu. Ta však poněkud upadla v okamžiku, kdy IBM představilo svoje PC. Získáním dominantního podílu na trhu též IBM zavedlo svůj operační systém, který nebyl kompatibilní s Applem.

V roce 1983 Jobs přetáhl z Pepsi-Coly manažera Johna Sculleyho, kterého dosadil na pozici CEO Applu. Při přemlouvání mu údajně řekl: „Když zůstaneš u Pepsi, vše co dokážeš bude, že prodáš více cukrové vody dětem. Když přejdeš k Applu, můžeš změnit svět.“

V roce 1983 představil Apple počítač Lisa, který byl jako první vybaven myší. Nicméně hlavním Jobsovým trumfem se měl stát Macintosh, počítač předurčený k tomu, aby se díky jednoduchému uživatelskému prostředí stal masovou záležitostí. Macintosh se stal velkým hitem, nicméně manažer Sculley začal cítit, že věčně inovativní a technicky elegantní Jobs má negativní dopad na vyšší ceny a tím i prodej Applů. Postupně se mu podařilo odstavit Jobse od moci ve firmě, kterou sám zakládal. V okamžiku, kdy Jobs cítil, že na úseku operací firmy již nemůže dělat takřka nic a důležitá rozhodnutí ho míjejí, raději Apple opustil. Později řekl, že angažování Sculleyho bylo najmutím „špatného člověka“.

Po odchodu z Applu Steve založil společnost NeXT Computers. Přestože Jobs nebyl inženýr, vždy se cítil být developerem. V oblasti hardwaru se však firmě hrubě nedařilo, počítačů NeXT se vyrobilo jen 50,000 a nesetkaly se s velkým ohlasem. Vlastní experti Jobse upozorňovali, že lidé nebudou nakupovat drahé top-počítače, které se snažil budovat. Firma se tedy zaměřila na budování operačního systému, který se dle Jobse měl stát operačním systémem 90.let. Systém NeXTStep však této pozice zdaleka nedosáhl.

Většího úspěchu dosáhla společnost Pixar, kterou Jobs založil v roce 1986. Do roku 2006 získaly její filmy jak Příběh hraček, Život brouka, Příšerky, s.r.o. či Úžasňákovi na tržbách celkem přes tři miliardy dolarů.

V roce 1996 se Jobs vrátil do „rodného“ Applu, když ten koupil NeXT za 400 milionů dolarů. Dostal se zpět do vedení společnosti, kde ukončil několik neperspektivních projektů. Nákup NeXT měl pro Apple význam především díky přetvoření NeXTStep na Mac OS X.

Apple v poslední době zachytil moderní trendy a prosadil se v oblasti prodeje hudby přes internet v podobě iTunes Music Store či prodeje populárního přehrávače iPod, jichž se ve světě prodalo přes 50 miliónů kusů.

Jobs je zapsán v Guinessově knize rekordů jako generální ředitel s nejnižším platem, údajně pobírá jeden dolar ročně. K tomu však je nutno připočítat různé prémie a jeho jmění pochopitelně tvoří samotný podíl v Applu. Celkové jmění se odhaduje na 3 miliardy dolarů.
Jobs nekonzumoval maso s výjimkou ryb. V roce 2004 podstoupil operaci nádoru na slinivce břišní. Je ženatý a má čtyři děti.