zavřít
Upravit životopis

Životopis

Nebýt teroristických útoků na New York a Washington, zůstal by Donald Rumsfeld zřejmě pouze jedním z mnoha amerických ministrů obrany. Situace, která nastala po útocích, vyzvedla nynějšího šéfa Pentagonu do role jedné z nejvlivnějších osob na naší planetě.

Donald Henry Rumsfeld se narodil 7. července 1932 v Chicagu. Když mu bylo devět, jeho otec odjel do Tichomoří bojovat proti Japoncům a Donald do konce války vystřídal školy v pěti různých městech USA. Po skončení střední školy se rozhodl jít na prestižní univerzitu Princeton, kde vystudoval politické vědy.

Po skončení školy sloužil Rumsfeld tři roky u námořního letectva. Pak se ale rozhodl pro politickou kariéru a proto přešel do Washingtonu. V roce 1962 byl zvolen do Kongresu, kde vydržel až do roku 1969. V polovině čtvrtého období se však rozhodl rezignovat, protože se nemohl prosadit před starou republikánskou gardu, a odešel pracovat do Nixonovy administrativy jako poradce.

V roce 1973 byl jmenován velvyslancem Spojených států u NATO, ale hned následujícího roku se vrátil, když Nixon musel opustit úřad kvůli aféře Watergate a nový prezident Geralt Ford si Rumsfelda povolal k sobě do Bílého domu. V listopadu 1975 ho pak jmenoval ministrem obrany. Rumsfeld se tak ve dvaačtyřiceti letech stal nejmladším ministrem v historii země.

V úřadu však nevydržel dlouho, protože odešel s nástupem demokrata Jimmyho Cartera. Rumsfeld se začal věnovat byznysu a dostal se do čela mezinárodní farmaceutické společnosti G.D. Searle & Co. O jeho úspěšnosti svědčí také to, že byl jmenován nejlepším manažerem ve farmaceutickém průmyslu časopisy Wall Street Transcript (1980) a Financial World (1981). Později řídil společnosti General Instrument Corporation a Gilead Scineces.

V době mandátu Ronalda Regana a George Bushe staršího zastával Rumsfeld pozice v různých komisích a byl například zvláštním prezidentským vyslancem pro oblast Středního východu. V této funkci se dokonce setkal se Saddámem Husajnem v době irácko-iránské války. Do vrcholné politiky se však vrátil až s nástupem George Bushe mladšího, kdy se stal jednadvacátým a zároveň nejstarším ministrem obrany Spojených států.

Rumsfeld je známým „jestřábem“, tedy zastáncem tvrdé linie, což se projevilo při postupu Spojených států po zářijových útocích. A podle všeho lze očekávat mnohem rozsáhlejší akci proti nepřátelům Spojených států, než pouze proti Afgánistánu a Iráku.

Donald Rumsfeld je ženatý, s manželkou Joyce, kterou si vzal v roce 1954, má tři děti.

Autor: Martin Hrabálek