Jacques Coeur

kupec, obchodník se zbraněmi, finančík

Úmrtí:
25. listopadu 1456
Upravit profil
„Nikoli v pohodě domácího prostředí, které známe, ale v dálce neznáma lze zažít velké dobrodružství obchodu“. Jacques Coeur Jacques Coeur byl největší kupec své doby a zdatný obchodník se zbraněmi, finančník a podnikatel. Jacques Coeur se...

Životopis

„Nikoli v pohodě domácího prostředí, které známe, ale v dálce neznáma lze zažít velké dobrodružství obchodu“. Jacques Coeur

Jacques Coeur byl největší kupec své doby a zdatný obchodník se zbraněmi, finančník a podnikatel.

Jacques Coeur se narodil v galo-germánském městě Bourges. Jeho otec Piere Coeur byl velmi bohatým obchodníkem.

Jacques Coeur obchodoval nejen se sousedním Nizozemím, ale jeho obchody sahaly až do oblasti východního Středomoří, v zemích dnešní Sýrie, Libanonu, Egypta a Kypru. Nakupoval zde drahé kovy, vlnu, hedvábí, brokátové látky a koberce. Protože byl prvním Evropanem, který se do těchto míst vypravil, jeho zboží mělo v Evropě velký úspěch a obchodu se dařilo. V odhodlání obchodovat ho nezastavili ani korsičtí piráti, kteří mu zabavili část zboží a nechali si navíc vyplatit vysoké výkupné.

Pověst o zdatném obchodníkovi se brzy donese i k francouzskému králi Karlu VII. (1403 – 1461). Ten začal Coeura pověřovat významnými funkcemi. Nejdříve ho jmenoval ministrem, později pak ho ustanovil královským pokladníkem. Za tento úspěch vděčil Coeur také stoleté válce, neboť kvůli ní bylo sídlo francouzského krále dočasně přemístěno z Paříže do Bourges.

Jacques Coeur obstarával pro krále veškeré oblečení, nábytek, šperky, ale také potraviny, koně a povozy. To vše potřeboval královský dvůr ke své činnosti. Ze zdatného obchodníka se zanedlouho stane i zdatný diplomat. Coeur je králem pověřován tajnými diplomatickými misemi v Evropě i ve Středomoří. V roce 1445 vyjednal smlouvu mezi egyptským sultánem a rytíři z ostrova Rhodos.

Jacques Coeur pro své obchody nepoužíval prostředníky, ale nakupoval přímo. Ke zpracování surovin využíval vlastní dílny. Coeur dokázal spojit obchodování se solí, kořením a látkami s vedením dolů, spekuloval se zlatem, organizoval námořní plavby. Vlastnil několik nemovitostí včetně velkého paláce v Bourges. Jeho život na vysoké noze dráždil jiné mocné dvořany, kteří se v roce 1450 postarali o jakýsi audit královské pokladny. Údajně v královském účetnictví zjistili několik nesrovnalostí.

Jak se později zjistilo, šlo ale spíše o intriky zadlužených lidí. Přesto skončil Jacques Coeur v žaláři. Z vězení ale uprchne a přijme azyl papeže Mikuláše V. (1397 – 1455) v Římě. Do Francie se již nemůže vrátit.

Jako velitel 16 lodí se Jacques Coeur vydal osvobodit řecký ostrov Rhodos z turecké nadvlády. Během této válečné výpravy proti Osmanům podlehne následkům zranění na řeckém ostrově Chios nedaleko tureckého pobřeží.