zavřít
upravit profil

veterinář, vynálezce pneumatiky

narozen: 5. 2. 1840 Dreghom, Skotsko  † 23. 10. 1921 Balls Bridge, dnes Dublin, Skotsko

Upravit životopis

Životopis

John Boyd Dunlop, skotský veterinář, je považován za vynálezce pneumatiky.

John Boyd Dunlop pracoval jako veterinární lékař v Belfastu ve Skotsku. V roce 1888 doporučil doktor malému synovi Johna Dunlopa jízdu na kole. Dítě se na tříkolce drkotalo po nerovné vozovce a při jízdě po trávníku zanechávala tříkolka hluboké rýhy. Proto Dunlop potáhl obvody kol gumovými hadicemi, které na koncích spojil tekutou gumou a naplnil vzduchem pumpičkou na fotbalový míč.

O vynálezu se dozvěděl výrobce jízdních kol z Belfastu a Dunlopovi doporučil si vynález patentovat. Tak John Dunlop získal 23. června 1888 patent číslo 10607 na pneumatiku plněnou vzduchem. O čtyři měsíce později byl k patentu přidán dodatek chránící ventilek. Dunlop však nebyl první, koho nápad s pneumatikou plněnou vzduchem napadl. Kolem roku 1850 přihlásil Angličan Thomson svůj patent na výrobu kaučukových obručí plněných vzduchem. Tento patent však nebyl uveden do výroby, protože jízdní kola v té době byla příliš vzácná.

Dne 28. února roku 1888 díky Dunlopově patentu vyjelo první vozidlo se vzduchem plněnými běhouny.

V květnu roku 1889 se Dunlopovy pneumatiky s velkým úspěchem ujaly na cyklistických závodech. Patent odkoupil víceprezident Irského sdružení cyklistů za 500 liber. V roce 1893 byla založena továrna na výrobu pneumatik a John Dunlop v ní půsopil jako společník. Podnik se rychlo rozvíjel. V německém Hanau byla založena pobočka s názvem Dunlop Pneumatic and Tyre Co., GmbH.

V roce 1896 přišel John Dunlop s nápadem na způsob vulkanizace pomocí páry. Tento způsob umožnil velkosériovou výrobu cyklistických pneumatik se vzorkem.

John Dunlop své akcie ve firmě prodal. Pneumatiky ho přestaly zajímat a v Dublinu si otevřel obchod látkami. Jeho jméno však nesla nástupnická firma Dunlop Rubber Company se sídlem v Birminghamu, která brzy ovládla trhy v Evropě i na ostatních kontinentech.

Dnes jsou pneumatiky zcela běžnou součástí automobilu. Na pneumatikách závisí nejen naše pohodlí, ale především bezpečnost.

John Boyd Dunlop

81 let, veterinář, vynálezce pneumatiky