Silvio Berlusconi

politik, podnikatel

Narození:
29. září 1936
Věk:
87 let
Silvio Berlusconi rád vystupuje na veřejnosti jako obhájce zájmů prostých lidí, dělníků a farmářů. Přitom je bezpochyby nejbohatším Italem, jehož impérium zahrnuje slavný fotbalový klub, několik televizních stanic, nakladatelství, banku, několik...

Životopis

Silvio Berlusconi rád vystupuje na veřejnosti jako obhájce zájmů prostých lidí, dělníků a farmářů. Přitom je bezpochyby nejbohatším Italem, jehož impérium zahrnuje slavný fotbalový klub, několik televizních stanic, nakladatelství, banku, několik pojišťoven a skladišť, jehož majetek bývá odhadován na 10 miliard amerických dolarů. Zároveň je předsedou nejsilnější politické strany Forza Italia a italským premiérem. Odpůrci jej přirovnávají k Zeligovi, postavě z filmu Woodyho Allena, jehož podoba se mění v závislosti na tom, s kým právě mluví.

Silvio Berlusconi se narodil 29. září 1936 v Miláně. Jeho rodiče patřili mezi příslušníky středních tříd, otec byl bankovním úředníkem, matka v domácnosti. Už od dětství jej přitahoval svět velkého byznysu. Při studiích práv na milánské univerzitě si vydělával prodejem vakuových čističů, fotografováním sociálních nepokojů a zpěvem na výletních parnících. Na akademické půdě se seznámil s Benitem Craxim, budoucím italským premiérem, a této známosti později využil k razantnímu ovládnutí mediálního trhu v zemi.

V pětadvaceti letech ukončil studia a nastoupil jako úředník do banky, v níž pracoval jeho otec. Brzy se mu podařilo přimět finanční ústav k poskytnutí velkolepé půjčky, z níž vybudoval stavební firmu Edilnord, se kterou v roce 1962 vystavěl prakticky celé severní milánské předměstí, nazvané Milano 2. Jeho odpůrci však přičítali úspěch výstavby tajnému spojenectví s levicovými stranami a finančnímu spojenectví s tajnou a mocnou antikomunistickou organizací "Propaganda 2".

O deset let později obrátil svou pozornost k rychle se rozvíjejícímu mediálnímu průmyslu a finančnictví. V roce 1975 založil holdingovou společnost Fininvest, který dnes vlastní tři soukromé stanice největšího provozovatele vysílání v zemi, Medianetu. V roce 1980 rozjel vysílání první soukromé televizní stanice v zemi Channel 5, přičemž obešel zákon, který zaručoval monopol na vysílání státní televizi RAI. Poprvé v historii tak Italové mohli sledovat zábavné soutěžní show či telenovely (Dallas). Dva roky na to spatřila světlo světa stanice Italia 1, poté další kanál Net 4.

Nad jeho činy držel ochrannou ruku starý přítel Benito Craxi, toho času italský premiér. Zřejmě největší službu Berlusconimu prokázal v roce 1990 prosazením zákona, který určoval podíl Fininvestu a RAI na mediálním trhu. Tím vlastně kodifikoval bipolární charakter televizního vysílání v Itálii a odstranil dřívější monopol státní televize.

Berlusconi však myslel také na vlastní zábavu. V roce 1986 se stal prezidentem krachujícího klubu AC Milán a masivními investicemi jej vytáhl k dosud nejúspěšnějšímu období. V první polovině 90. let získali "Rossoneri" pět ligových titulů, třikrát Pohár mistrů evropských zemí, evropský Superpohár a dvakrát Světový pohár klubů… Od posledního triumfu v lize v roce 1999 však klub zažívá ústup ze slávy a sám Berlusconi také omezuje svůj vliv v něm, neboť se rozhodl soustředit na politickou kariéru.

Na vlastní politickou dráhu vstoupil v roce 1993 založením strany Vzhůru, Itálie! (Forza Italia - název odvozen od pokřiku fotbalových fanoušků při zápasech národního týmu). Italský politický systém se právě zmítal v nejistotě, dosavadní koaliční vláda křesťanských demokratů a socialistů (jejímž předsedou byl právě Craxi) podala demisi a voliči se znechuceně odvrátili od tradičních stran. Toho dokázal Berlusconi využít. O rok později vyhrál celostátní volby a zahájil koaliční vládu s regionalistickou Ligou severu a dříve fašistickou Národní aliancí. V následujících volbách roku 1996 sice podlehl socialistům v čele s Romanem Prodim, současným předsedou Evropské komise, ale v roce 2001 se vrátil do čela italské vlády.

S neodmyslitelným úsměvem na tváři, obrovskou pleší a ostrými lokty se mediální magnát stal ztělesněním ideálního životního stylu pro mnohé Italy. Dělníkům vypráví, jak se protloukal na vysokoškolských studiích, zemědělcům, jak v mládí pracoval na poli svých rodičů, byznysmenům ukáže jedno ze svých ferrari a prohlásí: „Jsem přece jeden z vás.“. Jeho kult osobnosti dosahuje takových rozměrů, že si dokonce vyžádal nový termín v naučných slovnících: „berlusconismo“.

Silvio byl také mnohokrát středem pozornosti médií i soudu. Nyní již expremiér byl souzen za placený sex s nezletilou (aféra Rubygate, za kterou byl dokonce odsouzen k trestu 7 let odnětí svobody - okamžitě se ovšem odvolal), za krácení daní a podobně.

Objevily se dokonce i (velice sporné) fotografie, kde je nahý český expremiér Mirek Topolánek zachycen v Berlusconiho vile, kde se měly konat orgie. Že by byl nahý muž na fotografii on, Topolánek odmítl.

V současné době je mimo vyneseného rozsudku za daňové úniky propírán médii za jeho údajnou spolupráci s mafií.

Z prvního manželství má Berlusconi tři děti, ze současného s herečkou Veronikou Bartollini další dvě.