Adi Dassler

zakladatel adidasu

Narození:
3. listopadu 1900
Úmrtí:
6. září 1978
Upravit profil
Z prvních tří písmen své přezdívky a svého příjmení vytvořil Adolf Dassler jméno značky, kterou na sobě nosí značná část sportovců na této planetě. Nebýt hádky s bratrem, značka Adidas by ale pravděpodobně nikdy nespatřila světlo světa. Adi...

Životopis

Z prvních tří písmen své přezdívky a svého příjmení vytvořil Adolf Dassler jméno značky, kterou na sobě nosí značná část sportovců na této planetě. Nebýt hádky s bratrem, značka Adidas by ale pravděpodobně nikdy nespatřila světlo světa.

Adi Dassler se narodil 3. listopadu 1900 v německém Herzogenaurachu nedaleko Norimberka, čtyři roky po svém starším bratovi Rudolfovi. Jako malý poměrně často sportoval, věnoval se například atletice. Ve čtrnácti se však dal na učení pekařem na přání otce, který nechtěl, aby pokračoval v jeho ševcovském řemesle. Dal mu prý radu, že prodej obuvi je neperspektivní, zatímco chleba budou lidi potřebovat pořád.

Syn si ale radu příliš k srdci nevzal a po návratu z první světové války si v matčině prádelně založil dílničku na prodej obuvi. Počátky byly krušné. Adolf sice chtěl vyrábět běžecké boty, nicméně začít musel s bačkorami, které se lépe prodávaly.

Ke sportovní obuvi se později přece jen dostal. V roce 1924 se k němu připojil bratr Rudolf, zdatný obchodník, a jejich rodinný podnik s názvem „Bratři Dasslerové“ začal vzkvétat především díky produkci kopaček a sprinterských bot. Už v roce 1926 jim prádelna přestala stačit a spolu s 12 zaměstnanci se přestěhovali do míst, kde firma sídlí dodnes.

Už na olympiádě v roce 1928 mělo několik sportovců boty bratří Dassslerů, nicméně pravý boom přišel až o osm let později, kdy na olympijských hrách v Berlíně slavný Jesse Owens v jejich botách získává čtyři zlaté. V polovině třicátých let tak společnost vyráběla 30 druhů obuvi pro celkem 11 odvětví.

Pak ale přišla druhá světová válka a bratři museli začít vyrábět pro wehrmacht. Po válce se vztahy mezi bratry začínají horšit a v roce 1948 se rozcházejí nadobro. Adi si nechává registrovat značku Adidas se známými třemi proužky, zatímco bratr zakládá známou značku PUMA. Oba zůstávají ve svém rodném městě, Adolf je však přece jen ten úspěšnější.

V roce 1954 Adidas napomohl získat titul mistrů světa ve fotbale pro Německo. V hustém dešti Afino nápad vyměnitelných kolíků přinesl Němcům komparativní výhodu v boji s v té době takřka neporazitelnými Maďary s Ferencem Puskásem a Sándorem Kocsisem v čele.

O pět let později Adolfův syn Horst zakládá pobočku Adidasu ve Francii, čímž připravuje půdu pro další expanzi Adidasu do zahraničí. V roce 1973 pak zakládá firmu Arena, která se specializuje především na plavecké disciplíny.

Dne 6. září 1978 Adolf Dassler umírá ve svém rodném městě a vedení firmy přebírá jeho manželka Kathe a syn Horst. Adidas v té době produkuje 45 milionů párů obuvy ročně a je globální značkou. Kathe však umírá šest let po svém manželovi a Horst ve věku pouhých 51 let v roce 1987. Firma se dostala do finančních problémů, které se vyřešily až poté, co 80 procent akcií skoupil v roce 1990 francouzský podnikatel Bernard Taple za částku 249 milionů dolarů. Tím končí historie Adidasu jako Dasslery vlastněné společnosti.