zavřít
upravit profil

zástupce a jednatel cme, nejvlivnější osoba českého showbyznysu

65 let,narozen: 1955 Brašov, Rumunsko 

Upravit životopis

Životopis

Adrian Sarbu, manažer, je v současné době nejvlivnější osobou v českém showbyznysu. Je zástupcem a jednatelem bermudské mediální skupiny CME - vlastníka TV Nova.

CME je přední síť televizních stanic působící v šesti zemích Střední a Východní Evropy. Součástí jejího portfolia vlastněných stanic je mimo jiné TV Nova v České republice, Markíza na Slovensku a Galaxie Sport, která působí v obou zemích. Další televizní stanice CME vlastní v Chorvatsku, Rumunsku, Slovinsku a na Ukrajině.

Adrian Sarbu je absolventem Divadelní a filmové akademie. Po studiích se stal filmovým režisérem. V letech 1980 -1990 natočil přes 150 krátkých filmů – umělecké, dokumentární a koprodukční.

Během rumunské revoluce v roce 1989 byl Adrian Sarbu členem Rady národní spásy. Byl členem první porevoluční vlády ve funkci ministra kultury. V této funkci prosadil nový audiovizuální zákon a položil základy pro vznik soukromých televizních společností.

Během rumunské revoluce v roce 1989 natočil Adrian Sarbu dokument o revolučních událostech. Po dochodu z vlády založil filmovou a televizní produkční společnost Mediapro. Ta se stala jednou z největších společností ve východní Evropě. Společnost se zabývala rozhlasovou, televizní a filmovou produkcí a distribucí tištěných médií.

V roce 1993 založil Adrian Sarbu společnost PRO TV. Tato společnost se pak v roce 1995 stala součástí skupiny CME - Central European Media Enterprises.

Adrian Sarbu je talentovaný manažer a s CME spolupracuje od roku 1995. Původně byl regionálním ředitelem a zodpovídal za aktivity společnosti v Rumunsku, na Slovensku a u nás v Česku. V roce 2007 byl jmenován provozním ředitelem společnosti, která vlastní mj. TV Nova.

Adrian Sarbu stojí za provozem celé mediální skupiny CME, která vlastní TV Nova, provozuje kanál Nova Sport, digitální vysílání filmového kanálu Nova Cinema. V tomto roce se rozhodla odstartovat českou verzi MTV.

Vedle této činnosti, nezanedbává Sarbu ani vlastní aktivity. V roce 2008 spustil novou zpravodajskou agenturu MadiaFax, která má v plánu konkurovat ČTK.

Funkce Adriana Sarbu:

Prezident a ředitel CME
Generální ředitel Pro TV
Generální ředitel TV Acasa
Generální ředitel Pro kina
Generální ředitel Pro TV mezinárodní
Generální ředitel Sport.ro

Adrian Sarbu

65 let, zástupce a jednatel cme, nejvlivnější osoba českého showbyznysu