Akio Morita

zakladatel sony

Narození:
26. ledna 1921
Úmrtí:
3. října 1999
Upravit profil
Třináct generací rodiny Moritů pracovalo v rodinném podniku na výrobu saké – japonského rýžového alkoholického nápoje. Proto není divu, že i Akio měl jako nejstarší syn pokračovat v rodinné tradici. Místo vaření saké se ale vrhl na elektroniku....

Životopis

Třináct generací rodiny Moritů pracovalo v rodinném podniku na výrobu saké – japonského rýžového alkoholického nápoje. Proto není divu, že i Akio měl jako nejstarší syn pokračovat v rodinné tradici. Místo vaření saké se ale vrhl na elektroniku. Obchodnické geny se však nezapřely a výsledkem bylo vytvoření jedné z nejznámějších značek moderního světa – SONY.

Akio Morita se narodil 26. ledna 1921 v japonské Nagoji. Již odmalička ho ve škole bavila především matematika a fyzika a proto nebylo divu, že po střední škole nastoupil na Císařskou univerzitu v Ósace studovat fyziku. Japonsko v době jeho studií válčilo ve druhé světové válce, a tak se mladý Morita dostal do řad císařského námořnictva, kde se ovšem věnoval především technologickému vývoji.

Poválečná léta nebyla pro Japonsko vzhledem k prohře lehká, Morita se však i přesto s o třináct let starším přítelem Masaru Ibukou vrhl na podnikání. Založili spolu telekomunikační společnost Tokio Tsushin Kogyo, která zpočátku měla pouhých dvacet zaměstnanců.

Vše se změnilo v okamžiku, kdy společníci získali ze Spojených států licenci na výrobu tranzistorů. Tranzistor byl sice americkým vynálezem, ale byl to vývoj přenosného radiopřijímače, který vedl k jeho „boomu“. Do světa se svým rádiem společnost vyrazila již pod mezinárodním názvem SONY, vzniklým z latinského „sonus“ (zvuk) a anglického „sonny boy“, což byl v Japonsku oblíbený výraz pro mladého člověka průkopnického ducha.

Též jméno SONY se stalo synonymem pro průkopnickou značku, když společnost uvedla na trh na konci šedesátých let první barevnou televizi – známý Trinitron. Později z dílny Akia Mority vyšel první kazetový videorekordér a v roce 1979 první Walkman – tento název si nechala SONY sice patentovat, ale vžil se pro všechny přístroje toho druhu. Mimochodem, přenosný přehrávač si vydupal sám Morita, který pozoroval, že lidé si snaží nosit hudbu s sebou všude, kam mohou. Odborníci v SONY byli proti, ale obrovský komerční úspěch dal za pravdu právě Moritovi.

V sedmdesátých letech již především díky SONY geografické označení „Made in Japan“ dávno přestalo znamenat pokus o imitaci s nevalnou kvalitou a s Japonskem se muselo počítat jako s technologickou velmocí.“ Jak sám Morita prohlásil, „SONY se stala Cadillacem v elektronice“. Samotná společnost expandovala, již v roce 1961 se stala první japonskou firmou, jejíž akcie se obchodovaly na newyorské burze. A o deset let později prvním japonským podnikem, který začal vyrábět televize přímo v USA.

Následující dekádu SONY přinesla mnoho inovací, mezi jinými první třiapůlkovou disketu či průkopnický CD přehrávač. Vývoj byl ve společnosti vždy o krok před ostatními, konkurence se od SONY velmi často učila.

Samotný Morita byl i v osmdesátých letech, kdy již byl na pokraji důchodového věku, velkým workoholikem. Zároveň se však dokázal bavit, v šedesáti letech se naučil surfovat, potápěl se a aby v zimě nevyšel ze cviku, tak lyžoval. A napsal svoji biografii, kterou příhodně pojmenoval „Made in Japan“.

V roce 1993 se hektický životní styl stal Moritovi málem osudným. Při tenisovém zápase se zhroutil a v nemocnici lékaři konstatovali, že právě prodělal infarkt. V té chvíli i Morita, který dával do každého zápasu vše, pochopil, že musí ubrat. Ještě krátce před infarktem neustále cestoval mezi Japonskem, jednotlivými městy v USA a Evropou k obchodním jednáním i k setkáním s hlavami států – audienci mu udělila i anglická královna Alžběta II.

Kvůli infarktu Morita přišel i o mimořádně prestižní post předsedy obchodní komory Keidarenu, který by z něj i formálně udělal nekorunovaného krále japonského průmysl. Toho se musel vzdát a roce 1994 odstoupil i z vedení SONY. Odjel na Hawaii, aby tam trávil čas v rehabilitačním centru, jelikož byl po infarktu odkázán na invalidní vozíček.

Akio Morita zemřel 3. října 1999 v Tokiu. Jeho odkaz však stále žije v SONY, která zůstává i po jeho smrti jednou z vedoucích značek v oblasti elektroniky. Neporazitelná zůstává doposud například série herních konzolí Playstation, která poráží na hlavu konkurenci Microsoftu či Nintenda. Ve všech ostatních oblastech je pak zárukou té nejvyšší kvality.