Al Capone

mafiánský bos

Narození:
17. ledna 1899
Úmrtí:
25. ledna 1947, důvod: Selhání Srdce
Upravit profil
Al Capone, vlastním jménem Alphonse Gabriel Capone, je považován za typického představitele mafiánského bosse. Představuje symbol americké mafie 20. let dvacátého století. Al Capone vstoupil do již zavedené organizace, kterou sám nevybudoval....

Životopis

Al Capone, vlastním jménem Alphonse Gabriel Capone, je považován za typického představitele mafiánského bosse. Představuje symbol americké mafie 20. let dvacátého století. Al Capone vstoupil do již zavedené organizace, kterou sám nevybudoval. Jeho moc nebyla tak velká, jak se mu často přisuzuje. Přestože se má za to, že měl na svědomí popravy mnoha desítek lidí, žádná z vražd mu nikdy nebyla prokázána.

Al Capone se rád ukazoval jako ochránce lidí. Rozdával plévku lidem v chudinských čtvrtích, podporoval Italy žijící v USA, pomáhal i jiným cizincům. Novinářům se nevyhýbal, zval je často k sobě domů, nechával se fotit, neodmítal rozhovory, rád se ukazoval na veřejnosti.

Al Capone byl synem italských imigrantů. Otec byl holič a matka pracovala jako švadlena. Oba rodiče pocházeli z Neapole a do USA se přistěhovali v roce 1894. Al Capone měl sedm bratrů a dvě sestry. Dva bratři - Ralph a Frank, se později připojili k Al Caponemu a spolupracovali s ním při řízení mafie. Ostatní sourozenci nechtěli mít s organizovaným zločinem nic společného a většinou si i změnili jména.

Al Capone navštěvoval školu pouhých šest let. Již ve školním věku se projevovala jeho krutost, dokonce fyzicky napadl i učitelku. První zločinecké zkušenosti získal ještě jako výrostek v brooklynském gangu Bim Booms. Živil se příležitostnými pracemi, kradl cigarety a alkohol nebo bojoval s členy jiných gangů. Z Al Caponeho se stal proslulý hráč kulečníku a bojovník s nožem. Do svých služeb ho přijal Johny Torrio, šéf nejmocnějšího newyorského gangu. Ten vydělával především na řízené prostituci.

Al Capone začal pracovat v podniku Frankie Yale jako barman a vyhazovač. Zde také získal jizvy na levé tváři, díky nimž získal přezdívku Scarface. V roce 1918 se Al Capone seznámil s Irkou Mary Josephine Coughlin. Dne 4. prosince 1918 se jim narodil syn Albert Francis Capone, který získal přezdívku Sonny. Kmotrem malého chlapce se stal Johny Torrio. Na konci roku 1918 se Mary a Al Capone vzali.

V roce 1919 se Al Capone zapletl do boje s jiným brooklynským gangem. Měl mít údajně na svědomí i dvě vraždy. Proto mu bylo doporučeno, aby se přestěhoval do Chicaga. Zde byla činnost mafie velmi rozšířená. Al Capone pracoval pro organizaci, která měla 800 členů a kterou vedl Torriův strýc Jim Colosimo.

Dne 17. ledna roku 1920 byl ve Spojených státech přijat 18. ústavní dodatek zakazující na celém území USA výrobu a prodej alkoholických nápojů. Nedostupnost alkoholu a chybějící veřejné podniky s alkoholickými nápoji se staly zlatým dolem pro organizované klany. Ty začaly s tajnou výrobou alkoholu, alkohol pašovaly z jiných zemí a zakládaly tajné bary a hospody. Klany tvořily většinou rodinní příslušníci nebo byly budovány na národnostním či územním principu.

Dne 11. května 1920 pomohl Al Capone Torriovi zavraždit Jima Colosima. Na této vraždě se podílel i Frankie Yale. Vedení organizace se ujal Torrio.

O dva roky později již byl Al Capone ve vedení organizace, měl zodpovědnost za obchod s řízenou prostitucí v Chicagu i za obchod s alkoholem.

V březnu roku 1927 byl Torrio vážně zraněn, proto se rozhodl odejít na odpočinek. Vedení celé organizace převzal Al Capone. Al Capone byl chladnokrevný a brutální člověk, vyznal se v oji s nožem, nevyhýbal se pěstním konfliktům a uměl dobře zacházet se střelnými zbraněmi. Díky tomu, že občanům zajišťoval tolik žádaný alkohol, stal se velmi populárním. Al Capone postupně převzal kontrolu nad hazardními hrami a dostihy. Měl velký vliv a styky, uplácel státní úředníky, soudce, politiky i policii. Vytvořil velkou a bohatou organizaci. Nikdy se však nezapojil do obchodu s drogami. Měl obavy z toho, že by tento obchod mohl celou jeho organizaci zruinovat.

V roce 1927 byl v USA vydán zákon, podle kterého se musely zdanit i nelegální příjmy. Tento zákon se měl stát zbraní proti Al Caponovi, kterému nemohla policii dokázat žádné těžké zločiny. Policie ho však mohla stíhat za daňové úniky v případě, že by příjmy nepřiznal. V té době se Al Capone nestal jenom terčem pro policii. Byly na něho páchány atentáty, ale vražedné útoky skončily vždy neúspěšně.

Dne 1. července 1928 nařídil Al Capone popravit Frankie Yala, svého bývalého šéfa z Brooklynu. Frankie Yale byl zastřelen. Dne 14. února roku 1929 nařídil Al Capone propravu několika členů konkurenčního gangu. Al Capone chtěl odstranit především svého soka Bugs Morana. Tato akce se stala známou jako Masakr na Den sv. Valentýna. V jedné garáži bylo zastřeleno šest členů Moranova gangu. On sám však na místě nebyl. Celkem bylo vystříleno 150 nábojů ráže 45. V době akce byl Al Capone na Floridě. Bugs Moran však veřejně prohlásil, že jen Al Capone může mít na svědomí takovou popravu. Tímto prohlášením porušil mafiánský zákon omerty a v podsvětí ztratil svoje postavení i svůj vliv.

Dne 30. dubna roku 1930 vyšel v Chicagu seznam veřejných nepřátel. Na seznamu bylo uvedeno 28 jmen, Al Capone na prvním místě. Od 16. května roku 1929 až do 17. března 1930 byl Al Capone vězněn za nelegální držení zbraně. Pobyt ve vězení strávil jako privilegovaný vězeň, měl speciálně upravenou celu. I z vězení řídil svoje ochody, mohl přijímat návštěvy.

Všechny Al Caponovy obchody byly prováděny prostřednictvím třetích osob. Sám Al Capone pod svým jménem nic nevlastnil, všechen svůj majetek napsal na nejschopnější a nejdůležitější své organizace. Policie nastrčila do organizace agenta Edwarda Josepha O´Hara. Ten shromáždil důkazy proti Al Caponovi o porušení zákona o dani. 5. června roku 1931 prokázala policie Al Caponovi krácení daně ve výši pouhých 200 tisíc dolarů. Vyšší částku nebyla schopna prokázat. 16. června téhož roku začal s Al Caponem soud. Ten navrhu svoje přiznání výměnou za mírný trest. Soudce však nechtěl na tuto dohodu přistoupit a Al Capone tedy tvrdil, že je nevinen. Snažil se podplatit porotu, ale soudce na posledníchvíli všech 12 členů vyměnil. Dne 17. října 1931 byl Al Capone uznán vinným v pěti bodech ze 23. Al Capone byl odsouzen k 11 letům vězení a měl zaplatit pokutu 50 tisíc dolarů a dalších 8 tisíc za soudní náklady. Také mu bylo vyměřeno zaplatit dlužnou daň za roky 1925 - 29, který činila 215.000 dolarů plus úroky. V roce 1939, po propuštění Al Capona z vězení, byl agent O´Hara zastřelen.

Al Capone byl v roce 1932 poslán do vězení v Atlantě ve státě Georgia. Měl zde celkem luxusně zařízenou celu a dál mohl vést své obchody. O dva roky později byl převezen do ostrovní věznice Alcatraz u pobřeží Kalifornie. Zde se dozorci snažili, aby Al Capone neměl žádný vliv na své spoluvězně. Byl zde izolován od okolního světa.

V době Al Caponově pobytu ve vězení se jeho organizace rozpadala. Al Capone nad ní ztratil moc a kontrolu. Prohibice byla zrušena a tak se mafie přeorientovala na obchod s drogami. Nástupcem Al Capona se stal jeden z jeho hlavních mužů - Frank Nitti.

Al Capone ve vězení vážně onemocněl. Naplno se u něho projevil syfilis, kterým se nakazil v mládí. U Al Capona nastala demence. Proto byl 16. listopadu 1939 předčasně z vězení propuštěn. Byl léčen v baltimorské nemocnici a od roku 1940 pobýval na svém sídle na Floridě. Do Chicaga se již nikdy nevrátil.

Dne 21. ledna 1947 postihl Al Capona záchvat mrtvice, za tři dny dostal těžký zápal plic a druhý den pak zemřel na zástavu srdce. Pohřben byl Chicagu na hřbitově Mount Olivet Cemetery mezi hroby svého otce a bratra Franka. V březnu 1950 byly jeho ostatky převezeny na hřbitov Mount Carmel Cemetery.