Amancio Ortega

majitel zary

Narození:
28. března 1936
Věk:
88 let
Upravit profil
Při zaslechnutí jména Zara se mnoha ženám rozzáří oči. Španělský módní dům patří mezi nejoblíbenější na světě a jméno si dělá i v Česku. Nejbohatší Španěl Amancio Ortega ho přitom vybudoval téměř z ničeho. Amancio Ortega se narodil 28. března...

Životopis

Při zaslechnutí jména Zara se mnoha ženám rozzáří oči. Španělský módní dům patří mezi nejoblíbenější na světě a jméno si dělá i v Česku. Nejbohatší Španěl Amancio Ortega ho přitom vybudoval téměř z ničeho.

Amancio Ortega se narodil 28. března 1936 v La Coruňi, městě na severu Španělska známém výrobou textilu. Otec pracoval na dráze, matka byla uklízečka a synovi se nedostalo žádného vyššího vzdělání. Nedokončil ani střední školu. Naopak, již jako třináctiletý začal pracovat v módním byznysu jako poslíček ve firmě vyrábějící luxusní oděvy. Později pracoval jako pomocník při výrobě oblečení.

Později to dotáhl na vedoucího obchodu s oblečením, ale v roce 1963 se vydává vlastní cestou a zakládá Confecciones GOA (zkratka jsou první písmena Ortegových jmen – celým jménem je totiž Amancio Ortega Gaona), která vyráběla především spodní a noční prádlo. Ortega si při práci pro luxusní značky povšiml, že jen málo lidí má tolik peněz, aby si mohly jejich produkty koupit. Jeho strategií tak bylo vyrábět módní oblečení za relativně nízké ceny.

V roce 1975 je pak nastartován fenomén Zara, když si Amancio otevřel svůj první vlastní obchod v rodné La Coruni. Španělský trh byl v té době záležitostí především značek Corte Inglés a Cortefiel, Zara tak znamenala nový vítr na španělské módní scéně. V roce 1999 se Ortega snažil strategii Zary popsat tak, že „se snaží demokratizovat módu. Namísto módy jako privilegia přináší cenově dostupnou módu vysoké kvality, která je inspirována vkusem, přáními a životním stylem moderních mužů a žen“.

Ortega si z mnohaleté práce ve výrobě oblečení odnesl ještě jeden důležitý poznatek. Že totiž výsledné ceny produktů jsou daleko vyšší díky jednotlivým článkům distribuce. Zaru se proto od počátku snažil vytvořit tak, aby mohl kontrolovat všechny fáze od výroby až po samotný prodej zákazníkům, a tak zajistit nižší ceny. Dokonce ani za reklamu mnoho neutrácel. Spoléhal se na to, že zprávy o kvalitě jeho oblečení se budou šířit mezi lidmi samy.

V roce 1985 vytvořil Ortega společnost Inditex (Industrias de Diseňo textil), která kromě slavné Zary zahrnovala též menší módní značky Massimo Dutti a Pull&Bear. Inditex se brzy zařadil mezi největší módní značky na světě, jen GAP a HM vyrábí větší množství oděvů.

Zara má před konkurencí náskok především v rychlosti, se kterou doputují oděvy z kreslířských prken designérů až na pulty obchodů. Velmi často tak mění své designy (samotná Zara jich prý za jediný rok vyrobí okolo deseti tisíc), čímž jednak nutí zákaznice, aby chodily častěji okukovat nové zboží a zároveň nemusí mít na skladě velké množství oblečení, které by se v případě neúspěchu neúspěchu prodávalo s masivními slevami. V případě, že se z nějakého designu stane trhák, je pak schopna pružně reagovat na poptávku.

Ortega též jde jinou cestou než ostatní výrobci a nepoužívá levnou pracovní sílu z rozvojových zemí. Naopak, drží spoustu pracovních míst doma ve Španělsku, i když se ozývá kritika, že ve výrobě využívá nelegálních zaměstnanců. Zvýšené výdaje na platy tak vyvažuje tím, že investuje daleko méně do reklamy.

V roce 2001 uvedl Ortega Inditex na burzu a rázem se stal nejbohatším Španělem. Hodnota společnosti byla přes osm miliard dolarů. Kromě Inditexu však Ortega podniká též v jiných oblastech, například v nemovitostech či investičních fondech. Vlastní také 5% v Banco Pastor, jednom z největších finančních ústavů ve Španělsku. A v neposlední řadě má také podíl ve známém klubu Deportivo La Coruňa.

Sám Ortega se snaží firmu řídit ve všech ohledech, kontroluje i nové výtvory svých designérů a rozhoduje, které se dostanou na trh. I přes svůj věk je nesmírně aktivní ve vedení společnosti, která se stala skutečně globální záležitostí. Jen Zara má 2.700 obchodů v 62 zemích světa.
Ortega si žárlivě střeží své soukromí, na veřejnosti koluje jen minimum jeho fotek. Velice nerad se zúčastňuje i oficiálních akcí, traduje se historka, že když se španělský princ Filip přijel podívat do sídla Zary, nepřijal ho osobně on, nýbrž jeden z vysokých manažerů společnosti. A interview prý nedal v historii společnosti ani jediné.

Jako většina boháčů, je i šéf Zary filantropem. Založil Nadaci Amancia Ortely, která štědře dotuje všechny možné aktivity od kultury až po vědu. Také financuje nadaci Paideia (vede ji jeho bývalá žena), která pomáhá postiženým. Jeho jediný mužský potomek Marcos je totiž těžce tělesně postižený.

Ortega byl s majetkem 14.8 miliard dolarů na 23. místě žebříčku Forbesu pro rok 2006. V roce 2007 se dostal do první desítky a to díky tomu, že si polepšil téměř o 10 miliard na 24 miliard dolarů. Bydlí v La Coruni, jako ostatně celý svůj život. V současné době je podruhé ženatý a má tři děti.

Patří mezi nejbohatší lidi na světě, podle časopisu Forbes je v roce 2017 čtvrtým nejbohatším člověkem na světě.