Azim Premji

ceo wipro

Narození:
24. července 1945
Věk:
78 let
Upravit profil
Máte-li mobilní telefon, je vysoká šance, že užíváte jeden z produktů Azima Premjiho. Muž, jemuž se přezdívá „indický Bill Gates“ vyrábí software například pro finskou Nokiu. Donedávna byl nejbohatším Indem, pak ho ale svým raketovým nástupem...

Životopis

Máte-li mobilní telefon, je vysoká šance, že užíváte jeden z produktů Azima Premjiho. Muž, jemuž se přezdívá „indický Bill Gates“ vyrábí software například pro finskou Nokiu. Donedávna byl nejbohatším Indem, pak ho ale svým raketovým nástupem předstihl Lakshmi Mittal.

Azim Premji se narodil 24. července 1945 v indickém Bangalore. Jeho otec vlastnil společnost Wipro (Western India Products Limited), která se zabývala výrobou rostlinných olejů. Syn odešel studovat do spojených států, na Stanford University získal titul bakaláře. V jednadvaceti se ale musel vrátit do Indie, protože jeho otec zemřel na infarkt. Přestože akcionáři společnosti tvrdili, že je příliš mladý a nezkušený na její vedení, postavil se do čela firmy.

Premji sice sám neměl zkušenosti, rozhodl se ale obklopit se lidmi, kteří je měli. Do společnosti nabral několik profesionálních manažerů, které nechal dělat byznys. Společnost se snažila diversifikovat výrobu a rozjet se i v jiných oblastech.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let pak Premji vycítil příležitost, kterou skýtaly expandující informační technologie. Wipro se nejdříve pustilo do oblasti hardwaru, když v roce 1981 dalo dohromady svůj první počítač. Wipro rozjelo svůj vlastní vývoj hardwaru a bylo schopno přitáhnout nejlepší mozky z celé Indie.

V roce 1984 pak Cipro začalo pracovat i na vlastním softwaru, první pokus však nebyl úspěšný. Sám Premji prohlásil, že neúspěchů nelituje, protože se z nich učí. A poučil se dobře. Dnes výroba softwaru představuje 85% všech tržeb indického kolosu.

Premjimu se z Wipra podařilo vybudovat největší IT firmu v Indii, v roce 2005 zaměstnával více než 40.000 lidí. A byl také značně ziskový, navíc zisky meziročně skáčou v desítkách procent.
Přesto, že se mu v rukou točí miliardy, je prý Premji extrémně spořivý. Dle jednoho z vyšších manažerů je „i strýček Skrblík proti Premjimu Santa Claus.“ Údajně přepočítává i počet rolí toaletního papíru v sídle firmy a chodí na kontroly, zda zaměstnanci po skončení práce v kancelářích zhasínají. Na letiště často jezní rikšou a jako osobní automobil používá starý Ford Focus. A v hotelech si pere sám, což vyžaduje i od zaměstnanců.

Druhý nejbohatší Ind je hrdým občanem šestimilionového města Bangalore, i když před dvěma lety údajně hrozil, že společnost z města přestěhuje kvůli nevyhovující infrastruktuře. Zároveň je šíitským muslimem a výrazně podporuje zvyšování úrovně školství v Indii, především pak ve státě Karnataka, jehož hlavním městem je právě Bangalore.

Premji je v současnosti na 25. místě žebříčku Forbesu se jměním ve výši 13.3 miliardy dolarů.