Boris Berezovskij

podnikatel, matematik

Narození:
23. ledna 1946
Věk:
78 let
Upravit profil
Pro některé lidi je Boris Berezovskij nespravedlivě pronásledován diktátorským režimem Vladimíra Putina, jiní ho považují za člena ruského podsvětí. Boris Berezovskij je ruský – židovský kontroverzní podnikatel – miliardář (majetek asi 18...

Životopis

Pro některé lidi je Boris Berezovskij nespravedlivě pronásledován diktátorským režimem Vladimíra Putina, jiní ho považují za člena ruského podsvětí.

Boris Berezovskij je ruský – židovský kontroverzní podnikatel – miliardář (majetek asi 18 miliard korun), žijící ve Velké Británii.

Podnikání: média, ropa, letecká společnost.

Boris Berezovskij vystudoval původně elektroniku a výpočetní techniku na Lesnickém institutu v Moskvě a na Státní univerzitě rovněž v Moskvě mechaniku a matematiku. V té době žil relativně bezúhonný život. Později se stal členem Akademie věd Sovětského svazu. Později byl kritiky popisován jako příklad „zlodějského kapitalismu“. On však popírá, že by měl nějaký podíl na násilí, které v té době podnikání provázelo.

Prvním podnikatelským počinem Borise Berezovského byl prodej automobilů podniku AutoVAZ. Stal se rovněž jedním ze zakladatelů obchodního zastoupení automobilové firmy LogoVaz. V roce 1995 se stal jedním ze zakládajících členů představenstva ruské státní televize ORT. Díky tomu, ještě s Romanem Abramovičem a jinými společníky, ovládli dvě ze tří ruských státních televizí. Toho využili a pomohli v roce 1996 Borisi Jelcinovi ke zvolení prezidentem. Ten na oplátku jim dává volnost v jejich podnikání. Téhož roku se stává Berezovskij i členem představenstva ropné společnosti Sibněft. Tím vstupuje do světa ropného průmyslu.

Když Boris Jelcin odstupuje, Berezovskij podporuje kampaň za zvolení Vladimíra Putina premiérem. Ten se ale stane prezidentem, kterého dráždí politický vliv oligarchů a jako bývalý člen tajné služby o nich má spoustu informací. Využije zákona, který mu umožní zbavit se především těch, kteří se mu postaví do cesty. Berezovskij okamžitě vstoupí do opozice proti Putinovi. Mediální magnát se rychle zbavuje velké části majetku, část prodá svému příteli
Romanu Abramoviči a odjíždí na západ. Od roku 2003 má ve Velké Británii politický azyl. Rusko žádá o jeho vydání britskou vládu k výkonu trestu, ale zatím marně. Berezovskij z bezpečí britského exilu kritizuje Putinovu vládu.

V roce 2009 je Berezovskij v Rusku stíhán za údajné vytunelování automobilky AutoVaz. V Krasnogorsku je za tento čin odsouzen v nepřítomnosti k 13 letům vězení. Již předtím byl odsouzen za tunelování letecké společnosti Aeroflot.