Charles Koch

politik, podnikatel, filantrop, předseda představenstva koch industries

Narození:
1. listopadu 1935
Věk:
89 let
Upravit profil
Koch Industries, Inc. (IPA: /ˈkoʊk/) je americký soukromý konglomerát energetických společností, který sídlí v městě Wichita v Kansasu. Koch Industries Incorporated vlastní společnosti: Invista, Georgia-Pacific, Flint Hill Resources, ...

Životopis

Koch Industries, Inc. (IPA: /ˈkoʊk/) je americký soukromý konglomerát energetických společností, který sídlí v městě Wichita v Kansasu.

Koch Industries Incorporated vlastní společnosti:
Invista,
Georgia-Pacific,
Flint Hill Resources,
Koch Pipeline,
Koch Petroleum Group,
Koch Fertilizer,
Koch Engineering,
Koch Minerals a
Matador Ranching Company.

Pobočky a dceřiné firmy Koch Industries podnikají v mnoha oblastech – ve výrobě, obchodu a investicích; též v primárních odvětvích těžby, zpracování a distribuci ropy, chemikálií, energie, vláken, polymerů a podobných surovin, minerálů, hnojiv, papíru, vybavení v zemědělském a chemicko-technologickém sektoru, finančnictví, obchodování s komoditami atd.

V roce 2008 dosáhly Koch Industries obratu 98 miliard dolarů a jsou (po korporaci Cargill) považovány za druhou největší soukromou společností ve Spojených státech. Koch má cca 80 tisíc zaměstnanců téměř v 6 desítkách zemích v Severní a Jižní Americe, Blízkém Východě, Asii, Austrálii, Africe a Evropě (včetně České republiky).

Je pojmenována podle Freda C. Kocha, který byl v roce 1940 spoluzakladatelem Wood River Oil and Refining Company (později se přejmenovala po něm). Fred C. Koch v ní začal využíval inovativní proces zpracování surové nafty, který vyvinul již v roce 1927.

Jeho synové v současnosti řídí Koch Industries po něm. Charles G. Koch je předseda představenstva a vedoucí výkonný úředník společnosti a David H. Koch, výkonný viceprezident. Jsou majoritními majiteli – oba vlastní 42 % Koch Industries.

Koch Industries mezi lety 2005 a 2008 věnoval na kampaně politických kandidátů 5,7 milionu dolarů.

Bratři Kochové podporují nadace hájící volný trh, financují hnutí Tea party, a podle Greenpeace společnost dává částky v řádu desítek milionů na podporu lobbystických skupin bojujícím proti rozvoji alternativ fosilních paliv, stejně jako proti globálnímu oteplování.

Koch Industries (nebo její dceřiné společnosti) se dostala do povědomí i v souvislosti s milionovými pokutami, které opakovaně musela platit za poškozování životního prostředí. K větším porušením došlo v sedmi případech z let 1999, 2000, 2001, 2003, 2006 a 2009 a částky se pohybovaly od několika desítek tisíc do 35 milionů[7] za stovky případů znečištění vody ropnými produkty společnosti.

Negativní dopad na pověst společnosti měla i nehoda v texaském městě Lively, při které prasklo zkorodované potrubí společnosti s vysoce hořlavým butanem, který následně explodoval a zabil mladý pár, který právě projížděl kolem.

Podle studie University of Massachusetts je Koch Industries 10. největším korporátním znečišťovatelem ovzduší v USA