Cosimo Medicejský

politik, obchodník, bankéř

Narození:
27. září 1389
Úmrtí:
1. srpna 1464
Upravit profil
„Jestliže v San Giovanni, ve florentské čtvrti bohatých, jsou na počátku 15. Století uváděny tři rodiny se zdanitelným kapitálem vyšším než 50 000 florénů, pak Medicejskští vedou s přiznanými 79 472 florény,“ tvrdí dnešní historici. „Musíš být...

Životopis

„Jestliže v San Giovanni, ve florentské čtvrti bohatých, jsou na počátku 15. Století uváděny tři rodiny se zdanitelným kapitálem vyšším než 50 000 florénů, pak Medicejskští vedou s přiznanými 79 472 florény,“ tvrdí dnešní historici.

„Musíš být nejen bohatý, dokonce bohatší než jsem já sám, ale měj na paměti, že žádný velký florentský kupec, jemuž se slušně daří, si nezaslouží úcty jenom proto, že má peníze,“ vštěpoval Giovanni moudra svému synovi Cosimovi Medicejskému.

Cosimo Medicejský byl bankéř, obchodník a politik.

Cosimo Medicejský se narodil do rodiny vlivného bankéře Giovanniho di Bicci de´Medici (1360 – 1429). Ten pracoval nejdříve v Římě v bance svého známého. Po návratu do Florencie se stal majitelem vlastního peněžního domu. Řadu let úspěšně vedl rodinný obchod, až se nakonec dvě jeho vlnařské dílny spolu s bankovním domem stávají jedněmi z nejlepších podniků ve Florencii. Svému synovi Cosimovi zdůrazňoval nutnost přispívat ke zvýšení slávy rodného města.

Cosimo Medicejský se od svého otce rychle učil a stále postupoval kupředu. Brzy získal ve Florencii značný vliv a mohl se podílet na rozdělování městských financí. Při službě však na rozdíl od svého otce myslel hlavně na svoji pokladnu. Vymyslel speciální daňovou soustavu, s jejíž pomocí pak likvidoval své největší konkurenty a urychlil pád starého soukenictví. Velké jmění získává vlivná rodina podnikáním, obchodem a hlavně pak bankovnictvím. Cosimo Medicejský směňoval peníze a zprostředkovával platby mezi kupci. V této době začínají vznikat první bezhotovostní platební styky.

Cosimo Medicejský si rychle uvědomil význam úvěru. Věděl, že příliš velká lichva odradí od získávání úvěrů klienty, Janovským a benátským kupcům nabídl takové úvěrové podmínky, že na ně kupci přistoupili. Díky této nabídce pak kupci chodili pro půjčky výhradně k němu. Cosimo si získal důvěru papežského stolce, který ho pověřil k vybírání desátek.

Již jako 25letý mladík se Cosimo Medicejský těšil velké autoritě. Papež Jan XXIII. si vzal Cosima s sebou jako finančního poradce na koncil v Kostnici. Je možné, že se Cosimo stal svědkem sesazení tohoto papeže, ale možná i svědkem upálení mistra Jana Husa.

V roce 1414 se Cosimo oženil. Vzal si Contessinu de´Bardiovou (1390 – 1473). Zprávy o jejich honosné svatbě kolovaly všemi evropskými kuloáry. Contessina patřila k bohatému rodu, který se také zabýval bankéřstvím. Cosimo s Contessinou měli dvě děti. Manželství vypadalo navenek jako šťastné. Cosimo však brzy po svatbě končí v náručí jiných dívek a Contessina jeho nevěry raději nevidí. Nic neřekla ani v případě, kdy se dozvěděla o jeho nelegitimním synovi Carlo de Cosimo de´Medici.

Filiálky Cosimovy banky byly po celé Evropě – V Římě, Benátkách, Janově, Neapoli, ale i Londýně a Ženevě. Cosimo požadoval od ředitelů filiálek, aby řídili nejen chod bankovních operací, ale aby se také starali o obchod s látkami, klenoty, kořením ovocem atd. Medicejsští také vyhledávali a zajišťovali pracovní nábory např. hledali vhodné zpěváky do kostelů, ale obchodovali i s otroky.

Cosimo začal obchodovat s luxusními tkaninami, především s hedvábím, dále pak se věnoval těžbě kamence, který se používal v barvířství jako mořidlo.

Příslušníci rodiny Medicejských velmi chytře využívali sympatií středních vrstev, které si získávali svými liberálními postoji v období ciompi (povstání textilních dělníků a řemeslníků v roce 1378), podněcovali zášť ke starým vládnoucím feudálním rodům. Ve 30. letech 15. století se s podporou papeže stanou faktickými vládci Florencie.

Cosimo se snažil maximálně o prospěch města. Věnoval velké prostředky na výstavbu budov a chrámů ve Florencii. Finanční prostředky také věnoval městským knihovnám, podporoval rozvoj knihtisku. V té době šlo o troufalost, neboť tištěné knihy byly považovány za projev hrubé, plebejské formy sdělování a skutečnou hodnotu měly pouze knihy ručně opisované. Cosimo také dával najevo svou ctnost tím, že platil vyšší daně než všichni ostatní florentští magnáti. Skutečnou výši majetku však dovedl zatajit, neboť ve svých účetních knihách silně nadsazoval své nedobytné pohledávky.

Cosimo Medicejský zemřel v necelých 75 letech. Jeho hrobka je umístěna v kostele svatého Vavřince v italské Florencii.