zavřít
Upravit životopis

Životopis

Výsledky amerického fenomenálního obchodníka Dana Zengera jsou auditované, tj. jednoznačně nepopiratelné. Jeho přístup k obchodování je maximálně jednoduchý.

Dan Zenger začínal tvrdou a dlouhodobou prací. Přes dvacet let obchodovat s bazény. Začínal jako stavitel bazénů pro bohaté občany v Beverly Hills. Postupem času se propracoval k vlastní firmě na výstavbu a instalaci bazénů. Měl 40 zaměstnanců, musel však měsíčně investovat vysoké částky do nových technologií a na splátky úvěrů. Jak sám uvádí, měl sice relativně velkou firmu, finanční prostředky měl na přijatelné živobytí, ale téměř žádný volný čas.

Díky populární televizní show Charting the Market se životní osud Dana Zengera změnil. Pointa show byla jednoduchá - host měl uhodnout, kterým směrem daný trh půjde příští týden. Dan Zenger si nevedl špatně - díky dlouholeté praxi měl určitý cit pro odhad. A to byl prakticky první velký benefit, díky němuž Dan Zanger získal pevné základy pro svoji budoucí profesi.

Dan Zenger se vždy zajímal o grafy trhů, a to i v době řízení svojí firmy na výstavbu bazénů. Dan Zenger začal přemýšlet o obchodování v serióznější rovině, než jen sledováním a studováním grafů. Začal studovat u Williama O´Neila, známého znalce v oblasti akciových trhů.

Na kurzu velmi zaujaly Dana Zengera O´Neilovy patterny - jednoduché technické formace, které je možné rozpoznat pouhým okem. Studiem patternů se Dan Zenger zabýval dalších šest let. Vyzkoušel řadu pattern, vybral si jen některé z nich a naučil se je rozpoznávat. Už v té době začal Dan Zenger obchodovat. Jednalo se však prozatím o fázi učení se. Zlom přišel až v roce 1998.

Veškeré ušetřené peníze vložil Dan Zenger do obchodování s akciemi. Jeho předchozí praxe i studium mu pomohly k prvním miliónovým ziskům. První rok vložil do obchodu 10.775 USD a utržil 2,6 miliónu USD. Tato suma se postupně navýšila až na 42 miliónů USD. Při obchodování využíval ty nejzákladnější patterny - trojúhelníkové formace, head-and-shoulder, cup-and-hande. Pro obchod nepotřeboval žádné složité matematické formule ani vyspělé počítačové technologie. Základní patterny používá Dan Zenger i v současnosti. Podstatou obchodování je, že obchodník musí znát svůj trh, ať je technika obchodování jakákoliv.

Přístup Dana Zengera k obchodování je poměrně jednoduchý. Denně nechá počítač vybrat z asi 1500 trhů takové, které udělaly nějaký zajímavý pohyb od 3% výše. Vybrané trhy dá na shortlist a studuje, zda se v nich neobjeví některá z jeho formací. Pak zváží celkovou charakteristiku trhu a vstoupí do obchodu. V tomto obchodu pak setrvá od několika hodin do několika týdnů. Jeho oblíbenou metodou výstupů z trhu je prolomení trendové čáry opačným směrem.

Nejdůležitějším faktorem pro obchodní činnost Dana Zengera je soustředěnost, kdy se na své obchody zcela koncentruje. Dan Zenger neobchoduje každý den, tuto činnost provozuje pouze v případě zajímavých trhů. Někdy pracuje až 12 hodin denně, jindy naopak neudělá jediný obchod celé týdny i měsíce. Při obchodech je Dan Zenger trpělivý, vytrvalý a pilný. Ukázal, že obchodování může být maximálně jednoduché a šanci uspět má skutečně každý. Toto dokazuje i svými slovy: „Musíte to opravdu chtít. Musíte z celého srdce chtít být velmi bohatí, abyste to dokázali.“

Největší draw-down Dana Zengera byl 75% z celého portfolia. Nejlepší jeho obchodní den vynesl zisk 5,2 milionu USD.

Dan Zenger

fenomenální obchodník