David Rusňák

podnikatel

Narození:
8. září 1978
Věk:
45 let
Upravit profil
David Rusňák je český podnikatel a filantrop. Je majoritní vlastník skupiny DRFG (David Rusňák Family Group) zaměřené na investice do nemovitostí, telekomunikací, energetiky a zdravotnictví, která také nabízí investiční podílové fondy pro širokou...

Životopis

David Rusňák je český podnikatel a filantrop. Je majoritní vlastník skupiny DRFG (David Rusňák Family Group) zaměřené na investice do nemovitostí, telekomunikací, energetiky a zdravotnictví, která také nabízí investiční podílové fondy pro širokou veřejnost.
Život a rodina
David Rusňák vyrostl v malé slovácké vesničce Labuty nedaleko Kyjova. Absolvoval střední ekonomickou školu v Hodoníně a jazykovou školu tamtéž. V roce 2013 se oženil s Petrou Schillerovou, nyní Rusňákovou, která podniká v cestovním ruchu a ve stejném segmentu působí v Brně jako radní. Se svou ženou má Rusňák jednoho syna. Mezi podnikatelovy koníčky patří gastronomie, zvláště ta tradiční česká a rakousko-uherská – vlastní například brněnskou restauraci Konfit. Věnuje se také objevování vín a cestování.

Podnikání
V roce 2003 nastoupil do brněnské dopravní firmy DH a spol. S jejím majitelem Davidem Hálkem posléze založil vlastní společnost Compass DKD Czech zajišťující mezinárodní přepravu zboží. Už v roce 2007 dosahovala firma obratu čtvrt miliardy. Později Rusňák od Hálka jeho podíl odkoupil a v roce 2009 firmu prodal. Utržené miliony investoval do obchodu se stavební chemií, do poradenství k evropským dotacím, do vývoje softwaru pro sklady a továrny a dalších oblastí.

„Nebaví mě dělat jednu věc. Záleží mi na pestrosti. Vážím si všech podnikatelů, kteří jsou úzce profilovaní na jeden obor, jsou v něm výjimeční a úspěšní dlouhá léta. To ale není můj příběh.“

DRFG
V roce 2011 Rusňák všechny své společnosti sloučil do investiční skupiny DRFG, jejímž je 90% vlastníkem. Hlavními oblastmi zájmu DRFG jsou investice do nemovitostí – zvláště retailových a obchodních center, telekomunikací, energetiky, zdravotnictví a finančních služeb. Skupina se orientuje pouze na český trh.

„Máme pocit, že řada firem spíše peníze z České republiky vyváží za hranice. Nám to přijde hrozná škoda. Z mého pohledu není nic smysluplnějšího, než když vezmete český kapitál a investujete ho v České republice…“

Do portfolia skupiny patří také aktivity mimo zmíněné oblasti – skupina například vlastní zakázkové krejčovství Galard, restauraci Konfit nebo biofarmu Podchřibí.

Aktiva DRFG v roce 2016 překročila tři miliardy korun, přitom ještě v roce 2013 činila „jen“ půl miliardy. Skupina v začátku získala kapitál zejména díky prodeji svých dluhopisů. EBITDA skupiny DRFG byla v roce 2015 121 milionů korun.

Společensky prospěšná činnost a sponzoring
Rusňákova skupina DRFG v roce 2016 založila Nadaci DRFG, jejímž hlavním posláním je spojovat lidi a pomáhat jim vytvářet příjemnější prostor k životu, a stála u zrodu inkubátoru pro studenty Unifer, který mladým lidem umožňuje získat zkušenosti s prací na skutečných projektech. V Uniferu vlastní 50% podíl. DRFG sponzoruje prvoligový brněnský hokejový tým Kometa – hokejová hala v Brně se v souvislosti s tím přejmenovala z Rondo na DRFG Arénu. DRFG podpořila skrze své architektonické studio A PLUS i vznik nové hokejové haly, již chce v Brně postavit právě Kometa. Kromě hokeje sponzoruje od roku 2016 také ligu malé kopané - DRFG Superligu malého fotbalu. DRFG přispěla například také na turné kapely Team, dlouhodobě podporuje fotografa Jiřího Kolbabu nebo mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno.

Politické působení
Od roku 2013 je Rusňák členem hnutí ANO v Brně. V roce 2014 daroval městské organizaci 1,5 milionu korun na komunální volby, stal se tak jejím největším sponzorem. V politice se však od té doby aktivně neangažuje, zůstává pouze řadovým členem hnutí.