Eva Jiřičná je architektka, průkopnice designu 20. století, držitelka Řádu britského impéria. Projektuje se svým kolektivem také v USA, Dubaji, Španělsku, Itálii a Číně. Eva Jiřičná se narodila ve Zlíně v rodině architekta. Její maminka...

Životopis

Eva Jiřičná je architektka, průkopnice designu 20. století, držitelka Řádu britského impéria. Projektuje se svým kolektivem také v USA, Dubaji, Španělsku, Itálii a Číně.


Eva Jiřičná se narodila ve Zlíně v rodině architekta. Její maminka ovládala pět jazyků, a když děti odrostly, pracovala v lékařské knihovně. Překládala pro lékaře články a recenze.

Ze Zlína se rodina odstěhovala v roce 1944, kdy bylo město vybombardováno. Otec se svými kolegy byli přeloženi do zámečku v Hostivicích u Prahy, kde tajně pracovali na plánech rekonstrukce Zlína. V květnu 1945 Rusové zámeček obsadili a vnitřní zařízení zdevastovali. Evina matka s dětmi, za velmi dramatických podmínek, uprchla do Prahy.

V 60. letech byla Eva Jiřičná na stáži ve Velké Británii, kam ji v roce 1968 přišel dopis, že její návrat do Československa je nežádoucí a že byla v nepřítomnosti odsouzena na tři roky vězení. Bylo to pro ni velmi těžké období, zvláště když se v Anglii rozhodl zůstat i její mladší bratr, který tam přijel na brigádu na farmu. Původně chtěl studovat medicínu, ale za studium byly příliš vysoké poplatky. Tak se rozhodl studovat biochemii. Druhým rokem dostal stipendium a v Londýně udělal doktorát. Nyní vede výzkumný ústav onkologie v Curychu a je profesorem na několika univerzitách.

Eva Jiřičná si nejdříve vzala spolužáka ze studií, ale manželství se rozpadlo, tak jako pozdější manželství se známým architektem Janem Kaplickým. Nakonec žila dvacet let (od svých padesáti) rovněž s bývalým architektem, který byl později editorem časopisu a psal knihy.

V současnost má Eva Jiřičná kancelář v Londýně a v Praze.

Z prací Evy Jiřičné:

Eva Jiřičná je jedinou ženou, která se dostala do knihy
Století designu – průkopníci designu 20. století.

Eva Jiřičná se proslavila jednoduchou elegancí, originálními schodišti a prosklenými prostory.

projektovala přístav v Brightonu
navrhovala interiéry obchodů a butiků, včetně obchodního domu Harrods
upravila výstavní prostory muzea Victoria and Albert v Londýně
navrhla interiéry Tančícího domu v Praze
projektovala Novou oranžerii pro zahradu Pražského hradu a desénový hotel Josef
projektovala Univerzitní a Kongresové centrum ve Zlíně

V Mariánských Lázních byl opraven podle jejího projektu zdevastovaný hotel Sněžka, v Praze bývalý kostel sv. Anny.