Ivan Langer

poslanec

Narození:
1. ledna 1967
Věk:
57 let
Upravit profil
MUDr. Mgr. Ivan Langer je český politik, od roku 1991 člen ODS, v letech 1996-2010 poslanec Poslanecké sněmovny (v letech 1998-2006 její místopředseda), český ministr informatiky a ministr vnitra.Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého...

Životopis

MUDr. Mgr. Ivan Langer je český politik, od roku 1991 člen ODS, v letech 1996-2010 poslanec Poslanecké sněmovny (v letech 1998-2006 její místopředseda), český ministr informatiky a ministr vnitra.

Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 1989 byl členem univerzitního a celostátního stávkového výboru studentů. Byl místopředsedou ODS, do které vstoupil v roce 1991. V letech 1996 až 2010 byl poslancem PSP ČR. V letech 1998-2006 byl místopředsedou PSP ČR a v letech 2006-2007 ministrem informatiky. V letech 2006-2009 byl ministrem vnitra.

V letech 2000 - 2006 pedagogicky působil na Právnické fakultě Univerzity Palackého. V roce 1999 se Ivan Langer podílel na založení liberálně-konzervativní akademie CEVRO. CEVRO bylo původně založeno jako think tank pro ODS v roce 1999 a podílelo se i na volebních kampaních ODS. Mezi další aktivity patří pořádání konferencí a seminářů, vydávání časopisu a publikací a zpracovávání odborných stanovisek. Je určeno zejména pro ty, kteří jsou činní ve veřejném životě nebo se do něj chystají vstoupit. V roce 2006 pak CEVRO s Ivanem Langerem jako předsedou správní rady založilo soukromou vysokou školu CEVRO Institut, nabízející bakalářské a navazující magisterské studijní obory Veřejná správa a Politologie a mezinárodní vztahy.

Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 byl „vykroužkován“ voliči, kteří upřednostnili kandidáty na dalších místech svými preferenčními hlasy, a jako poslanec skončil. V březnu 2012 složil advokátní zkoušku. V listopadu 2012 byl zvolen do výkonné rady ODS v Olomouckém kraji.

Soukromý život
Ivan Langer je ženatý, s manželkou Markétou mají 2 děti, dceru Petru a syna Patrika. Své prožitky při očekávání dcery Langer vydal v knize „Průvodce muže těhotenstvím“, kterou sám popisuje jako „drobný příspěvek pro všechny informací chtivé muže, jak prožít, resp. přežít těhotenství a dožít se porodu a pro ženy, které mají zájem o sondu do duše prvorodícího muže“. Má rád sport, divadlo, výtvarné umění a hudbu. V roce 1992 účinkoval v klipu k písni Myslel jsem si, že je to láska skupiny Mňága a Žďorp.

Ivan Langer se rovněž angažuje ve vzdělávacích či preventivně-bezpečnostních aktivitách. Je předsedou správní rady CEVRO Liberálně-konzervativní akademie, soukromé vysoké školy CEVRO Institut, Nadace Bezpečná Olomouc, členem správní rady Nadace policistů a hasičů, Dětské dopravní nadace, Univerzity Palackého v Olomouci, či členem čestného výboru občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti.

Politická kariéra
Obecně
Jako politik se Ivan Langer zabývá zejména veřejnou správou, bezpečností a rovněž drogovou problematikou (např. odborná publikace „Racionální protidrogová politika“). Jako poslanec či ministr vnitra se podílel na projektech jako jsou rozvoj eGovernmentu v ČR, Reforma Policie České republiky, Otevřená minulost, digitalizace, omezení zneužívání odposlechů, boj proti korupci, (strategie založená na 3P – prevence, průhlednost, postih), boj proti extremismu, dobrovolné návraty cizinců, problematika diváckého násilí, Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, obnova techniky profesionálních i dobrovolných hasičů, a dalších. Za jeho působení ve funkci ministra vnitra vstoupila ČR do schengenského prostoru („Evropa bez hranic“), a došlo ke zrušení víz do USA (zapojení ČR do tzv. Visa Waiver Programu USA).

eGovernment – elektronizace veřejné správy
Jako ministr vnitra prosadil Ivan Langer zákony vedoucí k elektronizaci veřejné správy v České republice. Cílem je podle předkladatelů zefektivnit veřejnou správu, aby její výkon byl rychlejší, levnější a k občanovi vlídnější. Projekt elektronizace bývá přirovnáván také k živému organismu (symbol eGONa), který má své prsty (kontaktní místa Czech POINT, oběhovou soustavu (Komunikační infrastruktura veřejné správy zprostředkující oběh dat), srdce (zákon o eGovernmentu umožňující elektronickou komunikaci přes datové schránky a autorizovanou konverzi dokumentů) a mozek (základní registry veřejné správy).

Czech POINT
V době působení Ivana Langera ve funkci ministra vnitra byl zahájen český státní projekt Czech POINT, umožňující občanům získávat na kontaktních místech výpisy z rejstříku trestů, obchodního a živnostenského rejstříku či katastru nemovitostí. Seznam dokumentů byl postupně rozšířen o výpis z insolventního rejstříku, bodového hodnocení, seznam kvalifikovaných dodavatelů a o další služby.

Datové schránky
Druhým klíčovým projektem elektronizace veřejné správy, který Ivan Langer prosadil, byly datové schránky (web), umožňující doručování elektronických dokumentů od orgánů veřejné správy právnickým subjektům. Internetová komunikace s úřady byla Ministerstvem vnitra označována za „největší reformu státní správy od dob Marie Terezie“. Česká republika je údajně prvním státem na světě, kde je používání datové schránky pro orgány veřejné moci a podnikající subjekty takto povinné.

Reforma Policie ČR – “Pomáhat a chránit”
Během Langerova působení ve funkci ministra vnitra získala Policie České republiky oficiální heslo “Pomáhat a chránit”. „Jde o zásadní reformu, která však není střelbou od boku. Při přípravě nové koncepce jsme vyšli z detailní analýzy stavu policie. Ta mimo jiné ukázala, že policie málo spolupracuje s veřejností, že je stále vnímána jako represivní orgán, trpí závažnými systémovými nedostatky v řízení a sužuje ji kritický stav služeben, nedostatečné vybavení moderními technologiemi, zastaralý vozový park, papírování a balast práce, která není skutečně policejní. Stručně řečeno, Policie ČR bez zásadních změn nedokáže efektivně plnit své povinnosti a držet krok s dobou. Mnohé změny už nyní probíhají, mnohé však teprve proběhnou, protože je nyní definuje nový zákon. Občané mohou očekávat kvalitu, profesionalitu, pomoc a partnerský vztah, policisté příslušnost k moderní firmě, odpovídající pracovní prostředí a profesionální přístup nadřízených,“ řekl Langer k reformě. V rámci projektu P1000 spolufinancovaného z evropských fondů Langer prosadil investici 4 mld. Kč na rekonstrukci policejních služeben a zlepšení materiálně technického vybavení policistů.

Z 9,8% policejních služeben připojených na internet v září roku 2006 získalo internetové připojení 99,5% služeben (prosinec 2008). Za jeho působení byla policie rovněž vybavena novými služebními vozidly, která dostala také zcela nový vzhled. V rámci legislativních změn provázejících reformu policie se Langer zasadil mj. o změnu systému v boji proti diváckému násilí, kdy významnější odpovědnost při zajištění pořádku na stadionech získali pořadatelé sportovních akcí. Další diskutovanou Langerovouu změnou související s reformou policie bylo zvýšení limitu škody při dopravních nehodách, které musí řešit dopravní policie. Tato změna byla Ministerstvem vnitra zdůvodňována mj. tím, že dopravní policie bude mít více času na preventivní a kontrolní činnost, při které je její role důležitější a nezastupitelná.

Otevřená minulost
V únoru 2007 informoval ministr vnitra Ivan Langer o projektu Otevřená minulost, jehož cílem má být „co nejúplnější otevření a přiblížení archivních fondů StB všem občanům České republiky“. V témže měsíci srovnával nacismus se socialismem a komunismem. Ve článku mj. napsal: „Zprvu krásné principy síly národa, resp. lidské svobody se v myslích svých držitelů zvrhly v nepředstavitelné násilí, které stálo životy miliony lidí.“ Během posledního čtvrtletí roku 2007 došlo k digitalizaci cca 890 tisíc papírových evidenčních karet archivního fondu operativních a vyšetřovacích spisů StB. V lednu 2008 prohlásil Langer projekt Otevřená minulost za zakončený. „Podařilo se nám plošně odtajnit dokumenty, které souvisejí s činností bývalé StB a otevřít historii StB veřejnosti. Také jsme připravili a podpořili vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. K tomu, abychom se mohli vyrovnat s minulostí, ji musíme poznat a pochopit.”