Jaromír Drábek

politik

Narození:
5. března 1965
Věk:
58 let
Upravit profil
Dr. Ing. Jaromír Drábek Volební kraj: Ústecký Klub: Poslanecký klub TOP 09 a Starostové Poslanecká sněmovna (od 29. 5. 2010) Český politik, odborník v oblasti ekonomie. Je členem strany TOP 09 a poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu...

Životopis

Dr. Ing. Jaromír Drábek
Volební kraj: Ústecký
Klub: Poslanecký klub TOP 09 a Starostové
Poslanecká sněmovna (od 29. 5. 2010)


Český politik, odborník v oblasti ekonomie. Je členem strany TOP 09 a poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zvoleným roku 2010 jako lídr kandidátky TOP 09 v Ústeckém kraji, dále působí ve funkci předsedy Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR a je poradcem ministra financí.

Život

Jako starší ze dvou sourozenců se narodil v roce 1965 v Jablonci nad Nisou. Oba jeho rodiče byli učitelé, stejně jako manželka Jindra Drábková, která je v současnosti odbornou asistentkou na Technické univerzitě v Liberci. Mají spolu dvě děti, Annu (*1991) a Jana (*1993).


Vzdělání

Po maturitě na gymnáziu v Jablonci absolvoval studium na elektrotechnické fakultě ČVUT v oboru technické kybernetiky (1983–1988), v roce 1998 získal na této fakultě také doktorát v oboru řídicí technika. Po promoci působil jako výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu energetickém (1988–1993), odkud přešel do společnosti ABEGU, a. s., kde působil v letech 1996–2002 ve funkci ředitele.


Profesní praxe

V letech 2002 - 2006 byl zastupitelem v Jablonci n/N. Nebyl členem žádné politické strany až do června 2009, kdy se stal členem přípravného výboru strany TOP 09. Za tuto stranu kandiduje ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Ústecký kraj. V současnosti je předsedou Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR.

Od roku 1993 se pohyboval na platformě hospodářské komory. Nejprve jako člen představenstva, později jako místopředseda a předseda Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou, odkud přešel do centrální Hospodářské komory ČR. V letech 2002– 2008 zastával funkci prezidenta Hospodářské komory ČR. Byl také členem Řídící rady evropského sdružení obchodních komor Eurochambers (2004–2008) a členem Hospodářské rady vlády. Vedle subjektů zaměřených na ekonomii zasahoval do věcí veřejných i z jiné strany, v zastupitelstvu rodného města usiloval o jeho rozvoj v rozpětí let 2002–2006.


„Stát se musí chovat zodpovědně jako rodina nebo firma.“

Propagační automobil s potiskem a volebním mottem pana Drábka.Hlavní tezí jeho filozofie jsou jednoduchá a konkrétní pravidla uplatněná na podnikatelskou činnost jako cesta k progresivnějšímu rozvoji české ekonomiky. Tento proces by podle Drábka měl s sebou nést i snižování přímých daní, zjednodušení daňového systému i výrazné omezení administrativní zátěže.

Mezi hlavní úspěchy jeho dlouholetého působení v hospodářské sféře patří zejména zavedení jedné volné živnosti, která zastoupila zhruba 80 živností dosavadních. Včele HK ČR se zasadil také o zavedení jednotných kontaktních míst pro podnikatele (JKM), která výrazně snižují administrativní náklady v ekonomice – podnikatel zde vyřídí většinu agendy vůči státní správě. Toto opatření má napomáhat zvýšení konkurenceschopnosti českých podnikatelů.

Nepřímo se podílel také na zavedení jedné sazby daně z příjmu fyzických osob, zvýšení procenta paušálních nákladů pro živnostníky a snížení daní pro právnické osoby.

V poslední době se v roli poradce ministra financí zasadil o zrychlení odpisů hmotného majetku jako jednoho z protikrizových opatření.