Jaroslav Foldyna

poslanec

Narození:
26. června 1960
Věk:
63 let
Upravit profil
Volební kraj: Ústecký Klub: Poslanecký klub České strany sociálně demokratické Poslanecká sněmovna ( od 29. 5. 2010) Český politik, člen ČSSD. V krajských volbách v říjnu 2008 kandidoval za sociální demokracii na hejtmana Ústeckého kraje, tím...

Životopis

Volební kraj: Ústecký
Klub: Poslanecký klub České strany sociálně demokratické
Poslanecká sněmovna ( od 29. 5. 2010)

Český politik, člen ČSSD. V krajských volbách v říjnu 2008 kandidoval za sociální demokracii na hejtmana Ústeckého kraje, tím však později zvolen nebyl. Je ženatý, s manželkou Blankou Foldynovou má dceru Natálii. Z prvního manželství má syna Jaroslava (1983) a dceru Kláru (1987).

Vzdělání
V roce 1978 se vyučil v oboru lodní mechanik, roku 1987 složil státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a státní zkoušku mezinárodní palubní radiooperátor. V roce 2000 vykonal maturitní zkoušku „veřejnoprávní ochrana". V roce 2006 student Prešovské university – pravoslavná teologie (detašované pracoviště Universita Olomouc).

Zaměstnání
1978–1991 Československá plavba labsko-oderská prošel všemi funkcemi palubních posádek, až po kapitána II. třídy a přístavního kormidelníka v přístavu Děčín a Hamburk
1991–1994 Celní správa, Městská policie Děčín
1994–1996 soukromý podnikatel

Politická kariéra
1996–2000 asistent poslance PSP ČR Vladimíra Laštůvky a senátora Egona T. Lánského
1999–2004 zvolen do zastupitelstva Ústeckého kraje, následně zvolen I. zástupcem hejtmana do jehož kompetence patří Hospodářství a živnostenské podnikání, doprava, dopravní infrastruktura a životní prostředí
2003 zastupitel města Děčín
2004 opětovně zvolen zastupitelem Ústeckého kraje, člen Komise rady Ústeckého kraje pro dopravu
2005 poradce předsedy Hospodářského výboru PSP ČR Josefa Hojdara do 2006
2006 zvolen zastupitelem statutárního města Děčín
2008 V krajských volbách 17.–18. října 2008 byl volebním lídrem ČSSD v Ústeckém kraji.
Hejtmanem Ústeckého kraje však později zvolen nebyl.

Kosovská krize
Po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova se zúčastnil Foldyna série menších demonstrací proti uznání nezávislosti této jihosrbské provincie, organizovaných petičním výborem "sedm statečných". Demonstrace podpořili někteří další, politici, například Jan Kavan, Daniel Solis ze Strany zelených nebo Václav Dvořák (autor filmu Uloupené Kosovo),prof.Rajko Doleček a další. Jaroslav Foldyna je po matce Srb.

Vývoj po krajských volbách 2008
V krajských volbách v říjnu 2008 kandidoval Foldyna na hejtmana Ústeckého kraje za sociální demokracii. Ve volbách obdržel největší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů v Ústeckém kraji - téměř deset tisíc. Zanedlouho po volbách však nebyl zvolen do vyjednávacího týmu sociální demokracie. Byť byl na základě odporu veřejnosti a přímluvy Jiřího Paroubka do vyjednávacího týmu dodatečně zvolen jako poradce, ihned poté se začalo spekulovat o tom, že se ve skutečnosti hejtmanem vůbec nestane. Vyjednávání o krajské radě se neslo v duchu koalice ČSSD s ODS a Mirko Bernasem, který odešel od hnutí Severočeši.cz, za nějž byl zvolen - Foldyna ovšem toto uspořádání kritizoval, představoval si menšinovou vládu sociální demokracie a velmi nelibě se stavil k Bernasovi. 26. listopadu 2008, před prvním zasedáním nově zvoleného krajského zastupitelstva, sociální demokracie hlasovala o tom, koho nominuje na hejtmana - zvolena byla Jana Vaňhová. Tu na samotném zasedání krajského zastupitelstva na hejtmanském postu zanedlouho poté odsouhlasili i samotní zastupitelé - pro Vaňhovou se jich vyslovilo 40, pro Foldynu, jehož nominovala sociální demokratka Olga Hřebičková, pouze 12. Foldyna nebyl zvolen ani náměstkem hejtmana či radním, pouze předsedou zahraničního výboru zastupitelstva. Jana Vaňhová nezvolení Foldyny hejtmanem odůvodňuje "nedržením jednoty výstupu, komunikací věcí po svém" atd. Jeho příznivci však soudí, že jeho nezvolení hejtmanem je podvodem na voličích.

Spor o prolomení limitů těžby uhlí
Foldyna se vyjádřil za prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Nejprve se pro prolomení vládou garantovaných limitů vyslovil na předvolebním fóru kandidátů, později i po volbách. Proti jeho výrokům následně protestovaly organizace Greenpeace a Kořeny transparenty s nápisy „Foldyna - lhář, který chce zbourat Horní Jiřetín“.

Ostatní aktivity
Jaroslav Foldyna je členem kontroverzního pravoslavného bratrstva Řádu sv. Konstantina a Heleny, které má sídlo v Teplicích a jehož členy je i několik bývalých agentů StB nebo bývalý sovětský generál Valentin Varennikov, který se účastnil puče proti prezidentu Gorbačovovi ve snaze zabránit demokratizaci sovětského režimu.

Zajímavosti
V roce 2004 se umístil na třetím místě v soutěži Zelená perla, kterou organizuje sdružení Děti Země, za svůj výrok: „Nebojím se tvrdit, že jsou ekologové přímo zodpovědní za všechno špatné, co se děje na našich silnicích.“