Jerry Yang

zakladatel yahoo!

Narození:
6. listopadu 1968
Věk:
55 let
Upravit profil
V druhé polovině devadesátých let byl spolu se svým společníkem nekorunovaným králem vyhledávacích služeb na internetu. Jejich Yahoo! sice nedokázalo čelit drtivému nástupu lokomotivy jménem Google, přesto však zůstává jedním z hlavních hráčů. A...

Životopis

V druhé polovině devadesátých let byl spolu se svým společníkem nekorunovaným králem vyhledávacích služeb na internetu. Jejich Yahoo! sice nedokázalo čelit drtivému nástupu lokomotivy jménem Google, přesto však zůstává jedním z hlavních hráčů. A Jerry Yang se postavil do čela společnosti, aby ji přivedl zpět k bývalé slávě.

Jerry se narodil 6. listopadu 1968 v Taipei, hlavním městě Taiwanu. Otec mu zemřel, když mu byly dva roky a v deseti se stěhoval do kalifornského San José. Přestože jeho matka byla učitelkou angličtiny, on ani jeho bratr Ken anglicky neuměli. Větší problémy mu to však nečinilo, během tří let jazyk bez problémů zvládl a po střední škole se dostal na prestižní Stanfordovu univerzitu.

Na Stanfordu získal Jerry bakalářský i magisterský titul a byl členem známého bratrstva Phi Kappa Phi. Potkal tam též Davida Fila, se kterým pracoval v rámci doktorátu – měli spolu navrhovat elektronické obvody. V roce 1994 se však spíše než doktorátu začali věnovat vytváření nového webu, který byl rozcestníkem na jejich oblíbené stránky. O tom, že z počátku ani nepomysleli na komerční úspěch, svědčí i název – „Jerry’s Guide to the World Wide Web“ (Jerryho průvodce internetem).

V polovině devadesátých let nebylo na webu zdaleka tolik stránek jako nyní, přesto však už byl nepřehledný a stránku pro její užitečnost začalo užívat čím dál více uživatelů. Yang s Filou si uvědomili, že pokud svoje stránky zprofesionalizují, představují možnost dobrého zisku. První změnou byla změna názvu. Jerryho průvodce nahradilo Yahoo!, údajně vzniknuvší z prvních písmen obratu Yet Another Hierarchical Officious Oracle (překladem zhruba Ještě další hierarchické dotěrné orákulum). S doktorátem byl konec, zvítězilo podnikání.

V roce 1995 je založena společnost Yahoo! Inc. se sídlem v Sillicon Valley a na jeho konci už Yahoo! odpovídá denně na 4 miliony dotazů. Z dnešního pohledu, kdy například konkurenční Google denně zodpoví řádově stovky milionů dotazů, to sice působí jako malé množství, nicméně vzhledem k počtu lidí připojených k internetu v té době to znamenalo, že Yahoo! bylo nejpoužívanější stránkou na webu. Firmy ze všech možných odvětví navíc velmi toužily po tom, aby byly v katalogu Yahoo!, který se tak rozrůstal raketovým tempem.

V roce 1996 Yahoo! úspěšně vstoupilo na burzu. To přineslo dostatečný balík peněz na to, aby mohlo dále rozvíjet svoje služby, zaveden byl například bezplatný e-mail. Yahoo! se zároveň díky své kupní síle začalo porozhlížet po vhodných adeptech k převzetí. V jeho spárech tak končí populární GeoCities.com či Hotjobs.com, či konkurenční vyhledávač Altavista.

Do konce devadesátých let bylo Yahoo! nejoblíbenějším vyhledávačem, ale pak se objevil Google. Dvojice Sergei Brin a Larry Page, která začínala vyvíjet svůj systém vyhledávání v garáži, s ním dokázala během extrémně krátkého času dobýt svět a stát se nezpochybnitelnou jedničkou. Yahoo! sice hodně investovalo do své funkce Yahoo! Search, nicméně ta mu pouze pomohla udržet si pozici dvojky. Celkově upadající pozici firmy nedokázalo napomoci ani založení Yahoo! Research Labs v roce 2004.

Yahoo! také čelilo rozsáhlé kritice za svoji spolupráci s čínskou vládou. Čínský trh pro ně se svou více než miliardou potenciálních uživatelů představoval pochopitelně velké lákadlo, nicméně internet je v Číně doposud velmi cenzurován a Yahoo! se těmto pravidlům muselo dle svých vlastních slov podřídit. Organizace Reportéři bez hranic však společnost nazvala „čínským policejním informátorem“.

V červnu roku 2007 akcionáři rozhodli, že generální ředitel Yahoo! Terry Semel, mimochodem jeden z nejlépe placených top manažerů světa, nedokázal čelit náporu Googlu i jiné konkurence dostatečně a byl odvolán. Na jeho místo byl dosazen právě Jerry Yang, který by měl dovést Yahoo! zpět na výsluní.

Jerry Yang žije se svou manželkou, antropoložkou japonsko-amerického původu Akiko Yamazaki v kalifornském Los Altos. Mají spolu jednoho syna. Svého času byl nejmladším dolarovým miliardářem v historii, nicméně od té doby jeho majetek až tak závratným tempem neroste. Pro rok 2007 ho časopis Forbes zařadil na 432. místo svého žebříčku nejbohatších lidí planety. Jeho majetek je odhadován na 2,2 miliardy dolarů, což je dokonce méně než v roce 2006. Dalších 75 milionů poměrně nedávno ukrojil donací své alma mater – budou využity především při budování nového environmentálního centra Stanfordovy univerzity.