Jerzy Buzek

europoslanec

Narození:
3. července 1940
Věk:
83 let
Upravit profil
Jerzy Buzek byl zvolen do Evropského parlamentu za Polsko. Člen Skupiny Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů. - Profesor technických věd, zapojen do různých sdružení. Předseda polské vlády (1997-2001). Doktor...

Životopis

Jerzy Buzek byl zvolen do Evropského parlamentu za Polsko.
Člen Skupiny Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů.

- Profesor technických věd, zapojen do různých sdružení. Předseda polské vlády (1997-2001). Doktor honoris causa na univerzitách v Dortmundu, v Soulu a v Ispartě. Po mnoho let přednášel na univerzitách ve městech Opole, Gliwice a Czestochowa, byl badatelem na Institutu při Polské akademii věd v Gliwicích. Vědecká stáž na univerzitě v Cambridge (1972). Zástupce Polska v Mezinárodní energetické agentuře za program pro výzkum skleníkových plynů (1992-1997). Organizátor a ředitel mezinárodní sítě 19 institucí pro energii a ochranu životního prostředí (1996). Autor přibližně 200 vědeckých prací, několika desítek zlepšovacích návrhů a tří patentů v oblasti ochrany životního prostředí, energetiky a procesního inženýrství.
- Člen odborového svazu Solidarita od roku 1980, poté předseda 1. národního kongresu Solidarity v roce 1981. Od tohoto roku se účastní neoficiálních činností odborů.
- V roce 1997 zvolen poslancem Parlamentu. V roce 1999 jako předseda vlády uskutečnil vstup Polska do NATO a připravil zemi na vstup do Evropské unie (zejména díky decentralizaci státu a posílení úlohy místních orgánů). V roce 1998 zahájil jednání o přistoupení. Zastupuje koalici AWS a Polsko v PPE-DE (1999).
- Byl zvolen nejlepším poslancem roku 2006 za své působení v oblasti výzkumu a technologie. Obdržel cenu prestižního "Parliament Magazine".