zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ing. Jiří Bis senátor za ČSSD
Pol. příslušnost: ČSSD
Volební obvod: č. 9- Plzeň- město
Zvolen za: ČSSD v roce 2008
Mandát: 25.10.2008 - 25.10.2014

Narodil jsem se v roce 1941 v Ivančicích na jižní Moravě. Po maturitě na 11leté střední škole v Moravském Krumlově jsem 2 roky studoval na ČVUT v Praze a posléze po 3,5letém pokračování na MEI v Moskvě jsem získal diplom jaderného inženýra. Místo narození je člověku dáno, za místo svého prvního působení a nového domova jsem si vybral Plzeň a zůstal již natrvalo. Oženil jsem se tady, vyrůstali zde syn a dcera a narodili se zde moji tři vnuci, takže potomci jsou již rodilí Plzeňané. V závodu Jaderného strojírenství plzeňské Škodovky jsem začínal, získával zkušenosti a nové znalosti, v Turbinách pokračoval a to jako konstruktér, projektant, výzkumný pracovník i jako technický ředitel. Se Škodovkou jsem se v roce 1992 po 27 letech nerad rozloučil.

Moje mladická politická aktivita v obrodném procesu byla po roce 1968 oceněna vyloučením z KSČ a následujícím pracovním postihem. Po roce 1989 jsem se podílel na změnách hospodářského a politického dění a to především ve Škodovce. Od roku 1994 jsem členem Zastupitelstva města Plzně za ČSSD, čtyři roky jsem byl členem Rady města a následné čtyři roky ekonomickým náměstkem primátora.

Většinu své pracovní aktivity jsem věnoval energetice, tedy oboru, který jsem vystudoval a který mě přivedl do Plzně a do Škodovky. V energetice jsem prošel cestou od navrhování energetických zařízení až k řízení Plzeňské energetiky, od projektanta až po generálního ředitele a člena představenstva. Ne funkce, ale dobrý výsledek práce přináší uspokojení a radost a není tak důležité, zda se jedná o spolehlivě pracující zařízení nebo o prosperující společnost. I jako náměstek ministra průmyslu a obchodu jsem se zabýval energetikou a její surovinovou základnou v rámci České republiky a Evropské unie.

Moje životní cesta nebyla přímočará, zažil jsem vzestupy a pády, výhry a prohry, které jsou ale pro život důležité, neboť jejich překonání člověka posiluje.

Jiří Bis

79 let, senátor