zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jiří Šimáně, většinový majitel holdingu Unimex Group, je velmi schopný člověk se smyslem pro podnikání.

Jiří Šimáně vystudoval v roce 1973 Pravnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. V roce 1976 nastoupil do zahraničního obchodu Strojexport a působil v obchodní skupině zabývající se vývozem investičních celků. V letech 1988 - 1991 působil jako zástupce v Zambii. V roce 1991 založil spolu s Jaromírem Šmejkalem Unimex Group a stal se zároveň i předsedou správní rady a generálním ředitelem. Firma začínala s bezcelními obchody. Do Unimex Group patří i síť Duty Free a Travel Free, markety OBI, dovozci alkoholu a vín Global Spirit a Global Wine. Nyní Jiří Šimáně vlastní 60 % podíl. V roce 2006 měla skupina obrat 18,5 mld Kč, hrubý zisk 1 mld Kč.

V roce 1996 byl jmenován předsedou správní rady cestovní kanceláře Čedok. Unimex Group vlastnila 98 procent Čedoku. V roce 2008 byl Čedok prodán americké firmě Odien.

V roce 2007 prodal Jiří Šimáně polovinu firmy Travel Service isladskému Icelandairu.

Jiří Šimáně má rád vážnou hudbu a výtvarné umění, rád cestuje, hraje tenis a golf. S handicapem 13,2 patří v pomyslném žebříčku hráčů z oblasti byznysu a politiky mezi špičku. Má dospělého syna a nyní žije s přítelkyní, malířkou Evou Chmelovou.

Po prodeji Čedoku uvažoval Jiří Šimáně o výstavbě hotelů v Karibiku. Začal však s výstavou golfových hřišť. V roce 2008 staví ve Vysokém Újezdu u Prahy nové mistrovské hřiště za téměř 300 mil. Kč. Hřiště s názvem Albatros má délku přes 6 km s 18 jamkami. Součástí hřiště bude i luxusní klubovna. Investorem projektu je firma BT Golf - součást Unimex Group.

Jiří Šimáně

70 let, majitel unimex group