Johannes Kinský

podnikatel, bankéř

Narození:
7. srpna 1964
Úmrtí:
29. června 2008
Upravit profil
Graf Johannes Kinsky von Wichnitz und Tettau, významný člen knížecí větve rodu Kinských, byl bankéřem známým v bankovním a podnikatelském prostředí České republiky. Johannes Kinský byl synem Karla Kinského. Jeho děda, Ferdinand Bonaventura...

Životopis

Graf Johannes Kinsky von Wichnitz und Tettau, významný člen knížecí větve rodu Kinských, byl bankéřem známým v bankovním a podnikatelském prostředí České republiky.

Johannes Kinský byl synem Karla Kinského. Jeho děda, Ferdinand Bonaventura Kinský, se důvěrně znal s matkou Winstona Churchilla. Byl velvyslancem v Britském království. Rodině Kinských patřily paláce na Smíchově, kde nyní sídlí soudy. Ferdinand Kinský je prodal armádě, aby za utržené peníze mohl sloužit vlasti jako velvyslanec. Jednou třetinou se podílel na nákladech při stavbě Národního Muzea v Praze. Další předek, Rudolf, kníže Kinský, byl mecenášem řady českých obrozenců a spoluzakladatelem Matice české.

Johannes Kinský byl od července 2007 členem představenstva Erste Bank a významně se podílel při implementaci nové divize Podnikové a investiční bankovnictví (Group Corporate and Investment Banking). Dříve, než nastoupil v Erste Bank, působil v různých manažerských pozicích v Deutsche Bank a poté pracoval jako vedoucí oddělení pro střední Evropu u investiční banky JP Morgan. Ve funkci vedoucího oddělení dobrovázel Erste Bank při všech důležitých rozhodnutích při expanzi této banky do zemí střední Evropy v posledních letech.

V roce 2008 vyšla kniha Ve velkém stylu, v níž Johanes Kinský s nadhledem komentuje srážky s českou mentalitou a často paradoxní příhody ze světa, kde dobrý vkus pořád platí víc než kariéra nebo peníze.

Johannes Kinský byl vzdělaným a schopným člověkem, uznávaným investičním bankéřem a podnikatelem. Jako pravý aristokrat byl kultivovaný a noblesní, udržoval rodinnou tradici i kulturu. Byl ženatý a měl tři děti.

Johannes Kinský zemřel ve věku 44 let na infarkt. Rodina ho chtěla pohřbít do rodinné hrobky v Jarpicích, ale nakonec byl pohřben na Břevnovském hřbitově v Praze nedaleko od hrobu Karla Kryla a kněze Anastáze Opatka. Pohřbu Johannese Kinského se zúčastnili vedle rodiny Kinských i zástupci rodů Šternberků, Lobkoviců i příslušníků Hlubocké a Česko-krumlovské větve Schwanzenbergů, kněžna a její výsost Marie z Lichtenštejna, rozená Kinská, ze zahraničí přijeli příslušníci šlechtických rodů z Itálie, Rakouska, Německa a další zástupci aristokracie z celého světa. Mše byla vedena v němčině, na závěr pak zazněl chorál sv. Václava v češtině.