Jordan Belfort

producent, podnikatel, spisovatel, řečník, burzovní makléř

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
9. července 1962
Věk:
61 let
Jordan Belfort je americký motivační řečník a bývalý burzovní makléř. Byl znám svým bohémským stylem života, častými zkušenostmi s drogami a také akciovými podvody, za které si odseděl 22 měsíců v americké federální věznici. Narodil se v...

Životopis

Jordan Belfort je americký motivační řečník a bývalý burzovní makléř. Byl znám svým bohémským stylem života, častými zkušenostmi s drogami a také akciovými podvody, za které si odseděl 22 měsíců v americké federální věznici. Narodil se v newyorské čtvrti Bronx. Svůj bouřlivý život burzovního makléře zaznamenal v autobiografické knize Vlk z Wall Street, která se stala předlohou ke stejnojmennému filmu režiséra Martina Scorseseho. Hlavní postavu Belforta hrál Leonardo DiCaprio.

Život
Mládí
Jordan Belfort se narodil v rodině účetních Leah a Max Belfortových, jeho matka se později stala právničkou. Jordan je židovského původu, i když se narodil v Bronxu, převážnou část života strávil ve čtvrti Bayside, Queens, v této čtvrti bydlela především střední třída. Vystudoval na Americké univerzitě (American University), kde získal titul z biologie. Jordan krátce navštěvoval vysokou školu v Baltimoru, kde se zajímal o obor zubařství. Z této školy odešel poté co děkan prohlásil "Zlatý věk dentistů je pryč, pokud jste zde, protože chcete vydělat spoustu peněz, jste na špatném místě."

Kariéra
Belfortova kariéra začala pro L.F. Rothschild, kde začal pracovat jako burzovní makléř. V nové práci se dlouho neohřál, protože po pouhých 100 dnech byla burza zavřena z důvodu kolapsu nových počítačů, Jordan si tedy musel najít nové zaměstnání.

Osobní život
Jeho osobní život byl bouřlivý (drogy, sex s prostitutkami, rozhazování peněz) přesto se snažil usadit a mít rodinu. Jordan byl dvakrát ženatý, jeho první žena byla Denise Lombardo a toto manželství zkrachovalo. Druhá žena, která ho okouzlila svým šarmem, byla Nadini Caridi, s tou má dvě děti. Po své druhé manželce pojmenoval luxusní jachtu. Tato jachta byla původně postavena pro Coco Chanel v roce 1961. Osud této jachty byl zpečetěn v červnu 1996, poté co Belfort spěchal vyřizovat obchod a naléhal na kapitána jachty, ať ignoruje předpověď počasí. Jachta vyjela do silné bouře, ohrožovaly ji několikametrové vlny, nakonec došlo k potopení jachty u východního pobřeží Sardinie, celá posádka byla zachráněná italskou pobřežní hlídkou.

Od roku 2013 žije na Manhattan Beach v Kalifornii, aby byl blízko svým dětem. V současnosti vlastní společnost na trénink a výchovu kvalitních obchodníků. I přes svou kriminální minulost je vyhledáván klienty pro své schopnosti.

Stratton Oakmont

V roce 1990 se rozhodl pro založení vlastní makléřské společnosti, kde zprvu prodával tzv. penny stock (akcie firem, které stojí méně jak 1 USD). Jordan Belfort měl přesvědčivé argumenty a uměl motivovat klienty k tomu, co sám zrovna potřeboval, z potenciálního klienta udělat svého nového klienta. Během prodávaní podvodných akcií začala jeho firma expandovat. Z původně pronajaté garáže autoservisu se přestěhovala do reprezentativních prostor a rostl také počet zaměstnanců. Belfortův životní styl začala ovládat drogová závislost a také závislost na sexu s prostitutkami. Mezitím jeho firma dále rostla, až zaměstnávala kolem 1000 burzovních makléřů, podílela se na akciových emisí v celkové hodnotě přesahující 1 miliardu dolarů. Belfortova společnost se také podílela na expanzi obuvnické firmy Steve Madden.

Tato firma si získala renomé mezi ostatními; díky negativní publicitě v tisku vzrostl zájem pracovat u Stratton Oakmont. Jak čas plynul, tak se začala firma ocitat v hledáčku FBI a Jordan Belfort měl na krku komisaře Josepha Borga z komise pro cenné papíry. Po zveřejnění stíhání Stratton Oakmont a jeho zaměstnanců, byla komise zaplavena vlnou stížností za podvodné zprostředkování obchodu na burzovním trhu.

Obvinění a zavření Stratton Oakmont
Belfort byl obviněn v roce 1998 z podvodů s cennými papíry a praní špinavých peněz. Jednou z klíčových stop byla snaha Belforta ukrýt peníze ve Švýcarsku na bankovní účet tety své manželky. Jelikož se rozhodl plně spolupracovat s FBI, odseděl si místo původních čtyř let pouhých 22 měsíců ve federálním vězení. Stratton Oakmont byla FBI zavřena v roce 1999.

Odškodnění
Kromě ztráty klientů musel díky svému obvinění a zavření do federálního vězení nahradit způsobenou škodu. Soudem bylo Belfortovi nařízeno zaplatit poškozeným klientům odškodnění ve výši 110 400 000 dolarů.

Sepsání svého příběhu
Během svého pobytu ve federálním vězení se setkal s Tommy Chongem, který přesvědčil Jordana Belforta, aby svůj příběh sepsal a následně publikoval. Po svém propuštění zůstali Chong a Belfort přáteli. Údajně byl od roku 1998 čistý a rozhodl se pro napsání svého příběhu burzovního makléře, který žil bohémským životem. Napsal dvě autobiografické publikace, které byly publikovány ve 40 zemích a přeloženy do více jak 18 jazyků.

Odraz v umění
Film
Život Jordana Belforta byl zajímavý a z jeho autobiografických knih čerpali tvůrci pro tvorbu filmu Riziko z roku 2000, ovšem Belfort se stal známým až díky zpracování režiséra Martina Scorseseho, který natočil film Vlk z Wall Street. Tento film byl mezi diváky velice kladně přijat, hlavní postavu ztvárnil Leonardo DiCaprio po boku mladé a sexy herečky Margot Robbie (narozena 2. 6. 1990), která ztvárnila Nadine Caridi, druhou manželku Jordana Belforta.