Josef Vondruška

poslanec

Narození:
12. února 1948
Věk:
76 let
Upravit profil
JUDr. Josef Vondruška Volební kraj: Liberecký Klub: KSČM Poslanecká sněmovna (2002 - 2006), (od 2006) Politik a poslanec a bývalý kontroverzní vězeňský dozorce. Vondruška po studiu základní školy nastoupil jako dělník do Severočeských...

Životopis

JUDr. Josef Vondruška
Volební kraj: Liberecký
Klub: KSČM
Poslanecká sněmovna (2002 - 2006), (od 2006)

Politik a poslanec a bývalý kontroverzní vězeňský dozorce.
Vondruška po studiu základní školy nastoupil jako dělník do Severočeských chemických závodů Lovosice. Po základní vojenské službě pracoval v jablonecké Preciose. V roce 1972 nastoupil jako vězeňský dozorce do věznice v Minkovicích, kde pracoval až do roku 1990. V roce 1975 si dodělal ve večerní škole maturitu a o dva roky později dokončil dálkové studium nástavby. V roce 1988 vystudoval Vysokou školu SNB v Praze - fakultu Veřejné bezpečnosti a získal titul JUDr.
Ve věznici v Minkovicích si své tresty odpykávali mnozí političtí vězni, jako například Petr Cibulka, či Vladimír Hučín. Mnoho z nich říká, že je Vondruška nepřiměřeně agresivně trestal. Vladimír Hučín byl například potrestán za to, že nosil místo tkaniček v botách gumičku, dvacetidenní samovazbou. Také říká že mu Vondruška dával rány hranou obušku přímo na solar. Hučín také tvrdí, že byl Vondruška zvláště zaměřen na politické vězně a na obyčejné kriminálníky agresivní nebyl. Ve spise dalšího politického vězně, Jiřího Guntoráda stojí „Pracoval špatně a nevyužíval řádně pracovní dobu. V 03.00 hod. jsme jej přistihli, jak spí na pracovním stole“. Za to dostal Guntorád od Vondrušky trest dvacetidenní izolace. Vondruška však dnes tvrdí, že jeho chování bylo přiměřené a že ctil tehdejší zákony.
Po sametové revoluci byla věznice v Minkovicích zrušena a Vondruška se vrátil k práci zámečníka v Preciose. Začal používat titul JUDr., ale ve svém životopise se o studiu práv nezmiňuje. Poté se zapojil do politiky. V roce 1992 byl zvolen jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR. Později pracoval v soukromém sektoru. V prosinci 2005 nastoupil na uvolněné místo komunistické poslance. Ve volbách 2006 do Poslanecké sněmovny byl opět zvolen do sněmovny především díky preferenčním hlasům.