zavřít
Upravit životopis

Životopis

Karel Šebek
Pol. příslušnost: ODS
Volební obvod: č. 41 - Benešov
Zvolen za: ODS v roce 2006
Mandát: 28.10.2006 - 28.10.2012

starosta obce Neveklov
manželka Jiřina (1948 - 2005)
děti: Pavlína (1982), Zdeňka (1984), Elsa (1987), Karel (1989), z prvního manželství ženy: Hana (1971) a Jan (1975)

Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Kutné Hoře. Zde jsem kromě technických vědomostí získal i dobrý přehled o literatuře, filmu a výtvarném umění. Jako student jsem zde prožil závan svobody pražského jara i tragédii srpna 1968. Po maturitě přišly dva roky normalizační vojny a dvacet let života za železnou oponou. Některé občanské svobody jsem si nedal nikdy vzít - četbu zakázaných knih, poslech zakázaných stanic, demonstrace proti režimu.

Vybíral jsem si zaměstnání, která nešla ideologicky zneužít - telekomunikační montáže, automatizaci vodovodů, klimatizaci v nemocnici - buď víte, kam patří který drát, a nebo to prostě nefunguje.

19. prosince 1989 přibylo do naší rodiny čtvrté dítě a téhož dne jsem zakládal v Neveklově Občanské fórum. Vstoupil jsem do politiky proto, aby pro mé i všechny české děti už neplatila slova básníka: "Ó, co je vlast, nás teprv naučí cit hořký, viděti ji na řetěze." Do roku 2000 jsem vykonával profesi elektrotechnika a politika pro mne byla nejnáročnější zálibou. Od roku 1990 jsem členem zastupitelstva v Neveklově, posledních 6 let ve funkci starosty. ODS je první a jediná politická strana, které jsem byl kdy členem.

Demokracii chápu jako nejlepší formu správy věcí veřejných. Od roku 2004 jsem členem zastupitelstva Středočeského kraje a členem Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost.

Ohlédnu-li se za svým dosavadním životem, pak mohu říci, že práce starosty je to nejlepší, co mne v profesním životě potkalo. Přes veškeré potíže, se kterými se obecní samospráva potýká, je radost pracovat v přátelském ovzduší obce a s dobrými zastupiteli. V tomto duchu bych chtěl pokračovat i v Senátu. Své motto jsem shrnul do dvou slov: odpovědně a slušně.

Zdroj: www.karelsebek.cz

Karel Šebek

68 let, senátor