Kenneth Lay

ceo v enronu

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
15. dubna 1942
Úmrtí:
5. července 2006
Upravit profil
Server iDnes kdysi napsal, že kdyby měl Wall Street vlastní peklo a jízdenku do něj, určitě by patřila Kennethu Layovi. Muži, který stál na vrcholu společnosti masivně falšující účetnictví a dovedl ji k jednomu z největších bankrotů světové...

Životopis

Server iDnes kdysi napsal, že kdyby měl Wall Street vlastní peklo a jízdenku do něj, určitě by patřila Kennethu Layovi. Muži, který stál na vrcholu společnosti masivně falšující účetnictví a dovedl ji k jednomu z největších bankrotů světové historie.

Kenneth se narodil v městečku Tyrone v Missouri dne 15. dubna 1942. Otec byl baptistický kněz a zkrachovalý podnikatel, rodina na tom finančně nebyla příliš dobře. Přesto Kenny po střední škole nastoupil na Missourskou univerzitu, aby tam studoval ekonomii. Doktorát poté studoval již na univerzitě v Houstonu.

Po studiích začal Lay pracovat v ropné společnosti Exxon jako ekonom. Poté si odbyl malou anabázi ve státní správě, kde se zabýval energetickou regulací. Dlouho tam však nevydržel a již v roce 1974 nastoupil na vyšší manažerskou pozici ve společnosti Florida Gas. Postupně se vypracoval až na šéfa společnosti.

V roce 1984 se Lay stal ředitelem texaské Houston Gas a o rok později došlo ke sloučení s větší společností InterNorth. Vzniká tak Enron, energetický gigant, který dodával elektřinu a plyn, stavěl vlastní elektrárny a infrastrukturu a především s energiemi obchodoval.

Enron si během jednoho desetiletí dokázal získat nesmírný kredit a časopis Fortune ho od roku 1996 každoročně vyhlašoval jako nejinovativnější americkou firmu. V roce 2000 již Enron s ročním obratem přes 110 miliard dolarů, zaměstnával 21.000 lidí a patřil mezi desítku největších světových společností a jeho zisky byly přímo neuvěřitelné. Lay samotný byl nejlépe placeným CEO ve spojených státech, když si v roce 1999 přišel na více než 40 milionů dolarů.

Lay sám se stal celebritou obchodních kruhů, mluvil na energetických fórech, večeřel s Clintonem a v rodině následujícího prezidenta Bushe se mu přezdívalo familiárně Kenny Boy. V srpnu 2001 však rezignovala Layova pravá ruka – Heft Skilling a předznamenal tak začátek konce.

V posledních měsících roku 2001 totiž vyšlo najevo, že celé hospodaření Enronu je zfalšované a postavené na půjčování peněz na Enronem založené společnosti, které díky určité části cizího majetku nebyly právně vedeny jako jeho pobočky. Navíc jich bylo zhruba 3500! Enron tak prakticky okamžitě zkrachoval a z hrdiny Wall Streetu se stal jeho největší vyvrhel.

Lay sám stanul před soudem, kde musel čelit obvinění z několika trestných činů, mimo jiné podvodu s akciemi či falšování účetnictví. Veškerou vinu se však snažil hodit na bývalého finančního ředitele Andrewa Fastowa. To mu však nebylo nic platné a v roce 2006, kdy měl být vyřčen rozsudek, se odhadoval trest ve výši 45 let.

Kenneth Lay se však nakonec rozsudku nedožil. Zemřel na srdeční zástavu během dovolené v coloradském Aspenu dne 5. července 2006. Jeho pohřbu se mezi jinými zúčastnil i americký prezident Georgie W. Bush.