Larry Williams je americký burzovní obchodník. Pro jedny je to nepřekonatelný génius, pro druhé muž obdařený velkou dávkou štěstěny. Jedni ho obdivují pro to, co dokázal, druzí jím pro totéž opovrhují. Jako první dokázal opakovaně zdánlivě...

Životopis

Larry Williams je americký burzovní obchodník. Pro jedny je to nepřekonatelný génius, pro druhé muž obdařený velkou dávkou štěstěny. Jedni ho obdivují pro to, co dokázal, druzí jím pro totéž opovrhují. Jako první dokázal opakovaně zdánlivě nemožné: pouhých 10 000 dolarů proměnil za jeden rok do více jak milionu.

Larry Williams změnil finanční svět. Ukázal nové možnosti, dokázal, že obchodování na komoditních burzách může být naprosto pro každého, a přinesl řadu revolučních technik a konceptů, které dodnes využívají obchodníci po celém světě.

Larry Williams pochází z chudé dělnické rodiny. Svého obchodního ducha projevil již na základní škole, kdy v období velkých veder nakupoval chlazenou limonádu a tu s mírnou přirážkou prodával svým spolužákům. Tehdy se jednalo o nepatrný zisk několika centů. Už zde se však ukázalo, že Larry Williams je schopný jít tvrdohlavě za svým cílem. Již tehdy prohlašoval, že již nikdy nechce být chudý.

Po vystudování střední školy se Larry Williams začal poohlížet po různých možnostech zbohatnutí. Drobnými podnikatelskými plány by trvalo dlouho, než by získal nějaký slušný majetek. Byl odhodlán dospět až k pohádkovému bohatství. Začal tedy s obchodováním na akciové burze.

Začátky nebyly pro Larryho Williamse snadné. Jeho peníze získané v akciích proudily jinam než do jeho kapsy. V té době vypadalo obchodování zcela jinak než dnes - žádný internet, pouze pár informací, chyběly počítačové grafy a technické stroje dneška. Brokerské komise v té době byly větší a náklady tedy i dražší.

Bez předchozích podstatných znalostí a dovedností se Larrymu Williamsovi na burze zpočátku příliš nedařilo. Jeho poctivě a dlouhodobě našetřené dolary pomalu mizely a Williamsovi se začal hroutit jeho velký životní sen. Williams se však nevzdával a odhodloně pokračoval dál. Začal poctivě studovat všechny informace, které v té době mohl sehnat o obchodování na burze. První profity na akciových burzách se projevily celkem brzy. Williams začal sbírat první reálné obchodní zkušenosti a vyvíjel si cit pro trhy.

I když obchodování s akciemi bylo již po nějaké době výnosné, stále nebylo možné dosáhnout skutečně velkého zhodnocení za krátkou dobu. Aby mohl obchodník na akciích pořádně zbohatnout, musel mít velký kapitál - a ten Williamsovi chyběl. Proto se začal zabývat komoditní burzou.

Larry Williams posílený úspěchy na akciových burzách začal studovat ručně kreslené grafy. Již věděl, jak dosáhnout profitu v komoditním obchodování. Na začátku nebyly příliš vysoké, ale rozhodně vyšší než v akciích.

Co Larrymu Williamsovi chybělo, byl opět kapitál. Vstoupit na komoditní burzu s nedostatečným kapitálem by znamenalo čekat na větší zbohatnutí dlouhé roky. Zde se opět projevil Williamsův podnikatelský duch. Společně s dalšími dobrovolníky vytvořil jakýsi obchodní fond, jehož správcem se stal právě Williams. Několik lidí vsadilo na Williamsovy přesvědčovací dovednosti a poskytlo mu své peníze, aby z nich udělal více peněz.

Larry Williams nasbíral necelých 100.000 USD a tuto částku proměnil do téměř půl milionu. Vyplatil své společníky a podle dohody si ponechal část profitů. Ty mu stačily k tomu, aby mohl začít sám obchodovat.

Velmi brzy dokázal Larry Williams vytvářet na komoditní burze značné profity a stal se skutečně bohatým. To však Williamsovi nestačilo. Několikrát kandidoval na senátora. Přihlásil se na světový šampionát v tradingu - Robins World Cup Trading Championships. Svým výsledkem šokoval celý svět - pouhých 10.000 USD proměnil za jediný rok do 1 milionu dolarů. Zhodnocení více jak 10.000% bylo zlým snem pro všechny managery super-fondů, které v té době dosahovaly zhodnocení maximálně 50%.

Americké úřady pro ochranu a regulaci trhu se snažily dokázat, že muselo jít o podvod. Nikdy však nebyl nalezen důkaz o tom, že by Larry Williams jednal nečestně. A tak byl jeho výkon prohlášen za platný a skutečný.

V roce 1987 se Larry Williams přihlásil na šampionát ještě jednou a svůj předhozí výkon překonal. Částku 10.000 USD proměnil do více jak 1,1 milionu za 11 měsíců. Finální číslo znělo - zhodnocení o 11.376%.

Larry Williams ukázal profesionálním obchodníkům jaké jsou skutečné možnosti. Ostatním lidem předvedl, že pokud se rozhodnou jít za svým snem, není nic nemožné. Vzdělání ani věk nerozhodují.

Larryho obchodní techniky čítají celou škálu nástrojů - od používání takzvaného indikátoru COT, který obchodníkovi říká, jak se právě chovají profesionální obchodníci, přes využití jeho vlastního indikátoru Williams %R až po obchodování velmi jednoduchých formací v grafu - takzvaných patternů.

Nejslavnější pattern Larryho Williamsem je zřejmě takzvaný „OOPS“ pattern. Ten říká, že pokud trh otevře pod low předešlého dne, nakupujte právě na low předešlého dne, nebo pokud trh otevře nad high předešlého dne, prodávejte při prolomení high předešlého dne. Jedná se o takzvané swingové techniky, kdy obchodníci zůstávají v trhu několik dní, přičemž úspěšnost se může pohybovat až kolem 70 - 80 %.

Své obchodní techniky sepsal Larry Williams do několika knih, čímž se stal světově proslulým autorem knih v oblasti tradingu. Jeho knihy si našly miliony čtenářů po celém světě. Podle jeho návodu se obchoduje i dnes.

Larry Williams má dceru Michelle, která se v šestnácti letech také přihlásila na šampionát Robins World Cup Trading Championships a 10 000 USD proměnila do více jak 100 000 USD za rok. Michelle je dnes uznávanou hollywoodskou herečkou, nominovanou na Oskara za film Brokeback Mountain, a žije s hercem Heathem Ledgerem.

Knižní dílo Larryho Williamse:

Jak jsem vydělal milion dolarů za rok - Williams popisuje začínajícímu laikovi srozumitelnou řečí krok po kroku veškeré techniky, s jejichž pomocí dokázal proměnit 10.000 dolarů za rok do milionu. Jedná se o poměrně jednoduché techniky, které může v trhu i dnes aplikovat každý.

Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů