Leoš Heger

politik, lékař, vysokoškolský pedagog

Narození:
11. února 1948
Věk:
76 let
Upravit profil
Leoš Heger je český lékař, vysokoškolský pedagog a politik strany TOP 09. Od července 2010 do července 2013 zastával funkci ministra zdravotnictví v Nečasově vládě a stal se tak nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví v polistopadové éře. Od...

Životopis

Leoš Heger je český lékař, vysokoškolský pedagog a politik strany TOP 09. Od července 2010 do července 2013 zastával funkci ministra zdravotnictví v Nečasově vládě a stal se tak nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví v polistopadové éře. Od roku 2010 je poslancem Poslanecké sněmovny PČR a od prosince 2013 pak místopředsedou TOP 09.

Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V 70. letech absolvoval odbornou roční stáž v Los Angeles v USA, v 80. letech pracoval dva a půl roku v Kuvajtu. V letech 1990–1992 zde zastával funkce proděkana pro rozvoj a předsedy Akademického senátu. V letech 1996–2009 působil jako ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, v rámci kandidatury do poslanecké sněmovny v roce 2010 se funkce vzdal. Habilitoval se v oboru radiologie (docent) a získal vědecký titul kandidáta věd (CSc.). V období 1991–1993 pracoval jako přednosta Radiodiagnostické kliniky FN HK a po sametové revoluci vedl první CT pracoviště na území České republiky.

Leoš Heger dlouhodobě podporuje zdravý životní styl a prevenci primární péče. Ve spolupráci s Českým olympijským výborem se snaží mediálně upozornit na problematiku nadváhy, obezity a nedostatku pohybu u českých dětí. Ty podle mezinárodní studie HBSC (The Health Behavior in School-aged Children) World Health Organisation tráví svůj volný čas pasivně a konzumují ve vysoké míře alkohol a cigarety. Jeho snahou je rovněž snížit dostupnost tabákových výrobků a alkoholu dětem a zakázat kouření v restauracích či dalších veřejných místech.

Podporuje několik pacientských organizací a projektů, například Debra ČR, Mamma HELP, Společnost Parkinson, Movember nebo rozvoj cyklostrategie v Česku.

Leoš Heger patří mezi aktivní cyklisty a příznivce cyklistiky. Věnuje se veslování a horské turistice.

Politické působení
V roce 2000 odmítl nabídku stát se ministrem zdravotnictví ve vládě Vladimíra Špidly. Od roku 2002 působil v komunální politice jako zastupitel v Hradci Králové za ODS. Poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl zvolen za stranu TOP 09 ve volbách 2010 v Královéhradeckém kraji z prvního místa tamní kandidátky. V roce 2008 neúspěšně kandidoval do Senátu jako nestraník za ODS v senátním obvodu č. 45 – Hradec Králové, když ve 2. kole prohrál proti nominantovi ČSSD Vladimíru Drymlovi.

Z pozice ministra zdravotnictví Leoš Heger postupně prosazoval reformní zákony, které reagovaly na aktuální situaci a rostoucí výdaje ve zdravotnictví. Jednou z hlavních priorit byla protikorupční strategie. Pro přímo řízené organizace Ministerstva zdravotnictví platí od března 2011 vyhláška (příkaz ministra 11/2011), která stanovuje jasná a přesná pravidla pro zadávání veřejných zakázek, zavádí registr referenčních cen a významně omezuje kongresovou turistiku.

V zimě roku 2011 se Leoš Heger potýkal s protestní akcí lékařů Děkujeme, odcházíme. Protest byl ukončen vzájemnou dohodou mezi Ministerstvem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem a dlouhodobý růst platů lékařů svázán s dosažením úspor a dobré ekonomické situace ve zdravotnictví. S předpokladem zvyšování efektivity zdravotnického systému a v souladu s reformními kroky měl být průměrný plat lékaře zvýšen v roce 2012 o 10 %. Lékaři tak byli přímo zainteresováni na reformním úsilí.

I přes nepříznivou ekonomickou situaci v České republice a EU se Ministerstvu zdravotnictví ČR především díky úsporám u fakultních nemocnic vygenerovaným zvýšeným využíváním elektronických aukcí a snižováním cen léků, podařilo vytvořit podmínky pro částečné navýšení platů. Všem státním nemocnicím ministerstvo nařídilo, aby od 1. ledna 2012 zvláštním příplatkem zvýšily průměrnou tarifní mzdu o 6,25 % u všech zdravotnických pracovníků, lékařů i nelékařů.

Ve druhé polovině roku 2012 zasáhla Českou republiku série metanolových otrav. Vzhledem k závažnosti problému a desítkám úmrtí, vyhlásil ministr Leoš Heger několik celostátně platných mimořádných opatření známých jako částečná prohibice.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Královéhradeckém kraji jako lídr TOP 09 a STAN a byl zvolen. Na 3. celostátním sněmu TOP 09 v Praze byl 8. prosince 2013 se pak stal místopředsedou strany.

Ocenění
Je držitelem Zlaté medaile Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, ceny Manažer roku 2007 a ocenění města Hradec Králové Primus inter pares.