Liang Wengen

ředitel stavební firmy sany

Upravit profil
Liang Wen-ken (Liang Wengen) věk: 54, zakladatel a člen správní rady společnosti Sany Group, která je světovou jedničkou ve výrobě těžkých strojů. tržby: 7,5 miliardy dolarů Liang Wen-ken vždycky toužil být bohatý, narodil se však v...

Životopis

Liang Wen-ken (Liang Wengen)
věk: 54, zakladatel a člen správní rady společnosti Sany Group,
která je světovou jedničkou ve výrobě těžkých strojů.

tržby: 7,5 miliardy dolarů

Liang Wen-ken vždycky toužil být bohatý, narodil se však v chudé zemědělské provincii Chu-nan. Mezi hlavní zdroje obživy zde patřilo pěstování rýže, čaje a těžba nerostných surovin, příležitostí k podnikání, o kterém Liang snil, tedy mnoho nebylo. Zkoušel stát se obchodníkem s ovcemi, špatně ale odhadl vývoj cen a velké stádo musel prodat pod cenou. Dal se i na byznys s vínem či skleněnými vlákny, neuspěl však ani v těchto oborech.

V roce 1983 vystudoval vysokou školu a dostal se do státní firmy Hongyuan Machinery Factory. V té době se začínal rozjíždět čínský ekonomický vlak a Wen-ken si s dvěma přáteli z univerzity založil vlastní podnik Sany Group. Firma se specializovala na výrobu těžkých strojů – složitých hydraulických jeřábů, pojízdných míchaček a válců na silnice. Postupně ze Sany vytvořil největší světového lídra, který zaměstnává přes 53 tisíc lidí. Splnil si i svůj sen – podle žebříčku Forbesu je druhým nejbohatším Číňanem s majetkem v hodnotě osmi miliard dolarů.

Liang je prý perfekcionista, tlačí na techniky, a stroje Sany tak dosahují špičkové kvality. Ostatně lze uvést příklady z praxe. Když v březnu došlo k havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kvůli riziku protavení ochranného obalu začali technici reaktory chladit vodou. Hašení vrtulníky není tak přesné, bylo nutné dostat se k reaktorům blíže. Pracovníci se rozhodli použít obří, 62 metrů dlouhou pojízdnou pumpu, která se používá na stavbách. Takové zařízení dokážou vyrobit jen tři firmy na světě – dvě německé a právě Sany Heavy Industry. Japonci oslovili Číňany a využili jejich pumpu v hodnotě jednoho milionu dolarů. Liangova firma pomáhala i se záchranou zasypaných chilských horníků v srpnu minulého roku, byl to právě jeřáb Sany, který je vytáhnul na povrch. "Značka Made in China si začíná získávat respekt všude na světě," řekl v květnu Wen-ken.