zavřít
upravit profil

spoluzakladatel firmy chevrolet motor car company

narozen: 25. 12. 1878 La Chaux-de-Fonds, kanton Neuchâtel, Francie  † 6. 6. 1941 Detroit, Michigan, USA

Upravit životopis

Životopis

Louis Chevrolet byl automobilový závodník a spoluzakladatel firmy Chevrolet Motor Car Company, v současnosti patřící koncernu General Motors.

Život
V roce 1886 se rodina přestěhovala ze Švýcarska do burgundského města Beaune. V té době se mladý Louis zajímal o automobily a závody. Mezi lety 1895 a 1899 pracoval jako mechanik v obchodě s jízdními koly firmy Roblin. Poté odešel do Paříže, kde však pobyl jen krátce a v roce 1900 se vydal do kanadského Montrealu. Následující rok přešel do New Yorku k firmě Fiat.

Až do roku 1909 pracoval a závodil pro firmu Buick Motor Company, kde měl možnost naučit se vše o konstrukci automobilů. Poté se pustil do vývoje motoru pro vlastní automobil. Jeho partnerem se zakrátko stal William Durant, společně v Detroitu založili podnik Chevrolet Motor Car Company. V roce 1915 však mezi nimi došlo k roztržce v otázkách konstrukce a Chevrolet svůj podíl Durantovi prodal. O rok později se firma sloučila s Durantem vlastněnými General Motors.

Chevrolet se vrhl na závodění. Jeho partnerem se stal Howard E. Blood a společně založili firmu Cornelian. Ta se plně soutředila na výrobu malých vozů pro závody Indy 500, bohužel pro poruchu motoru se v ročníku 1915 jejich vůz řízený Louisem umístil na 20. místě. Louis se závodu zůčastnil celkem čtyřikrát, jeho nejlepším výsledkem bylo sedmé místo. O rok později založil Louis s bratrem Gastonem další firmu Frontenac Motor Corporation, která navrhovala a vyráběla závodní automobily.

Louis byl starším bratrem Gastona (1892-1920), který s vozem vlastní konstrukce v roce 1920 zvítězil v závodě 500 mil v Indianapolis.

Louis Chevrolet byl pohřben v Indianapolis. V roce 1992 byl uveden do International Motorsports Hall of Fame.

Louis Chevrolet

62 let, spoluzakladatel firmy chevrolet motor car company