zavřít
Upravit životopis

Životopis

Na prodeji své internetové společnosti Broadcast.com vydělal půlku z 5,7 miliardy dolarů, které bylo Yahoo! ochotno v době neuvěřitelně nadsazených cen za internetovéspolečnosti zaplatit . Dnes hovoří o tom, že internet je mrtvý a převálcují ho kabelové či satelitní sítě. Řeč je o prostořekém zbohatlíkovi internetového byznysu a náruživém bloggerovi Marku Cubanovi.

Cubanova rodina má židovské kořeny a pochází z Ruska. Jeho prarodiče, tehdy ještě se jménem Čabenskij se usadili v Pensylvánii. Mark se narodil 31. července 1958 v dělnické rodině na předměstí Pittsburgu. Jako u mnoha pozdějších amerických boháčů se u něj projevil obchodní talent velmi brzy – již ve dvanácti letech prodával pytle na odpadky, aby si vydělal na basketbalové boty.

Když si vynikající student Zuban vybíral vysokou školu, zvolil Indiana University. Důvod byl prostý – škola byla nejlevnější z deseti nejlepších univerzit ve Spojených státech. I tak si na ni musel vydělávat zajímavými způsoby – dával lekce disko tanců a dokonce rozjel řetězový dopis, který mu pomohl pokrýt jeden semestr. I na univerzitě byl výborným žákem, nicméně proto, že si jako nováček vybíral kurzy pro starší ročníky, mu nakonec děkan nedovolil dokončit více než bakalářský stupeň.

Po škole Zuban chvíli pracoval jako barman a následně jako prodejce softwaru, který byl na začátku osmdesátých let horkou novinkou. Po roce dostal padáka, ale pro jeho kariéru to byla událost spíše pozitivní. Rozhodl se, že bude pracovat na sebe a založil si v roce 1983 softwarovou firmu MicroSolutions.

Během sedmi let si firma vybudovala slušnou pozici na trhu s obratem v desítkách milionů dolarů a Cubanovi se ji podařilo výhodně prodat společnosti Compuserve. Díky tomu si mohl dát na několik let dovolenou.

V Dallasu, kde se usadil, se ale setkal se svým spolužákem z univerzity Toddem Wagnerem. Spolu rozjeli v roce 1995 úspěšný projekt Audionet, který po internetu přenášel rozhlasové a posléze i televizní vysílání. Za vším údajně stála snaha moci poslouchat reportáže z basketbalových zápasů kdekoliv u internetu. Značka byla později přejmenována na Broadcast.com a v roce 1999 ji uprostřed nafouklé bubliny internetových společností koupilo Yahoo! za neuvěřitelných 5,8 miliardy dolarů.

Přestože by si Zuban po tomto prodeji mohl dát nohy nahoru a klidně užívat pohádkového jmění, rozhodl se rozjet další projekty. Spolu s Wagnerem vlastní společnost 2929 Entertainment, produkční a distribuční filmovou společnost. Je také spoluvlastníkem HDNet, první satelitní sítě, která začala vysílat pouze ve vysokém rozlišení (HD).

Americká média však v současnosti o Cubanovi nejčastěji hovoří ve spojitosti s vlastnictvím basketbalového týmu Dallas Mavericks. Tým zakoupil již v lednu 2000 z peněz za Broadcast.com a stál ho 285 milionů dolarů. V roce 2006 se tým dokonce poprvé dostal do finále NBA, ale prohrál v souboji o titul s Miami Heats. Cuban je skutečný fanoušek, cestuje s týmem po celých Spojených státech na každé utkání. Za svou prostořekost však již od vedení ligy obdržel na pokutách přes milion dolarů.

V žebříčku Forbesu se Cuban stále vleze do pětistovky největších boháčů světa, podle aktuálního pořadí je na 407. místě s majetkem v hodnotě 2,3 miliardy dolarů.

Mark Cuban

61 let, podnikatel