Mata Hari

tanečnice, vyzvědačka německa a francie

Narození:
7. srpna 1877
Úmrtí:
15. října 1917
Mata Hari, vl. jm. Margaretha Gertruida Zelle-MacLeodová, byla slavná tanečnice, popravená pro špionáž. Mata Hari se narodila v nizozemském Leeuwardenu v rodině kloboučníka. Vdala se již v osmnácti letech za majora holandské armády a odjela s...

Životopis

Mata Hari, vl. jm. Margaretha Gertruida Zelle-MacLeodová, byla slavná tanečnice, popravená pro špionáž.

Mata Hari se narodila v nizozemském Leeuwardenu v rodině kloboučníka. Vdala se již v osmnácti letech za majora holandské armády a odjela s ním do Holandské východní Indie, dnešní Indonésie. Měli spolu dvě děti, dceru a syna, který však zemřel na tropickou horečku. Manželství se po několika letech rozpadlo, nepomohl ani návrat do Holandska v roce 1902.

Margaretha musela řešit otázku své další existence a tak se rozhodla odjet do Paříže. Tam zaujala svým nevšedním zjevem, byla zvána tančit na soukromých seancích. Dovedla využít situace a popustila uzdu své fantazii. Tvrdila, že se narodila jako javanská princezna a v dětství sledovala kněžky v domorodých chrámech při rituálních tancích. Brzy o ní psaly všechny noviny. Vystupovala jako Mata Hari - malajsky Světlo dne, na velkých scénách např. v Olympii nebo Trocaderu
.
Mata Hari vydělávala velké peníze, ale dovedla je lehce utratit a to ji ještě podporoval některý z bohatých milenců. Světovou proslulost si získala tancem obsahujícím exotiku,sex aappeal, nahotu i tajemství.

První světová válka zastihla Matu Hari v Berlíně, ale pro nepříznivou atmosféru se vrátila do neutrálního Holandska. V Amsterodamu měla několik představení a připravovala se na odjezd do Paříže. Před odjezdem ji navštívil německý konzul Kramer a navrhl jí, aby se stala placenou agentkou říšské tajné služby. Ona ve své naivitě souhlasila nevědíc, co to obnáší a na jak tenký led se pouští. Kromě toho, konzula sledovali britští agenti a tato návštěva jim neunikla.

V květnu roku 1916 přišla do centra francouzské kontrašpionáže zpráva ze Scotland Yardu o podezření, že Mata Hari je vyzvědačka pro císařskou německou vyzvědačskou službu.

Mata Hari potřebovala určité potvrzení pro cizince, proto navštívila oddělení generálního štábu, kde se setkala se šéfem francouzské kontrašpionáže Ladouxem. Ten věděl o podezření Scotland Yardu, ale přesto jí nabídl spolupráci a ona souhlasila. Když pak oznámila, že se chystá na cestu do Holandska, Ladoux toho využil a pověřil ji, aby v Bruselu získala informace o německých válečných plánech.

Do Amsterodamu se plavila ze Španělska. Britská fregata loď zadržela, Matu Hari zatkli, vyslýchali, ale pro nedostatek důkazů ji poslali parníkem zpátky.

Ve Španělsku se Mata Hari stýkala s německým vojenským atašé kapitánem Kallem i s plukovníkem Davignesem z francouzské ambasády. Plukovníku Davignesovi předávala zprávy, které jako milenka získala od Kalleho. Je ovšem možné, že jí Kalle podával falešné informace.

Neoficiálně se Mata Hari dozvěděla, že jí v Paříži nevěří, ale přesto riskovala a vydala se do Francie. V únoru roku 1917 ji zatkli v hotelu. I když nebyly žádné přímé důkazy, Matě Hari se její příběhy vracely jako bumerang, když ji usvědčovali z výmyslů. Kdyby mlčela, nedokázali by jí nic.

Mata Hari měla smůlu, že byla zatčena právě v roce 1917. Dubnová ofenzíva se zhroutila, Francouzi přišli o 200 tisíc mužů. Plán útoku prozradil některý špion. Armáda potřebovala ukázat, že se zrádci se nemazlí.

Mata Hari byla za velezradu odsouzena k trestu smrti. Popravena byla zastřelením popravčí četou ráno 15. října 1917 na vojenském cvičišti u Vincenneského lesíka.