zavřít
Upravit životopis

Životopis

MUDr. Michal Pohanka, Ph.D.
Volební kraj: Jihomoravský
Klub: Nezařazení
Poslanecká sněmovna (od 2006)


Přeběhlík

Bylo by možno poukazovat na to, jak Boží mlýny melou.

Předseda levicové strany vyhlašoval (a pak už jen naznačoval), že má v rukávu jakéhosi tajuplného poslaneckého přeběhlíka z nelevicové strany, který umožní vládu levice.

V reakci na to pravicový prezident vyhlásil, že neumožní vznik jakékoli vlády postavené na přeběhlíkovi. A předseda levicové strany promptně tento prezidentův postoj označil za útok na českou ústavu!

Ale než jsme se nadáli, přeběhlík je tu. (Už jsme ani nečekali, že nějaký bude.) Neběží ale zprava doleva, nýbrž zleva napravo a přímo se vnucuje, když sděluje, že bude nezávislý, ale mohl by podpořit i předčasné volby nebo vládu ODS... Předseda levicové strany náhle mění názor na českou ústavu a dovolává se před chvílí odsouzeného prezidentova výroku. Pravicová strana ovšem, aby byla směna významů dokončena, nabídku levicového přeběhlíka vcelku jasně odmítá...

MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., narozen 1969, porodník a gynekolog, je ovšem všechno jiné než seriózní politik. V dopise na rozloučenou se sociální demokracií, který rozeslal mailem včera dvě hodiny po půlnoci, připomíná, že byl v ČSSD šestnáct let a prošel s ní cestu od bezvýznamnosti k moci. První plody mu členství vyneslo roku 2000, když si jej ministr Bohumil Fišer přivedl do pozice náměstka. Od té doby nezmizelo Pohankovo jméno z pozadí různých kauz. Diag Human, léková politika, pokus o privatizaci nemocnice Na Homolce, nynější podezření, že projekt kliniky Mayo byl záměrně předražen... Tomáš Cikrt, mluvčí současného ministra zdravotnictví Julínka, napsal pro Transparency International jinotajný text, jejž nyní citují některá média. Pohanku v něm nazval Míša Kulička. „Míša Kulička není žádná stará struktura, je to nová, ještě i docela čerstvá mladá struktura... Strana je jeho těžiště, jeho raketová základna, z které, až dosud, stoupá stále vzhůru...“ Po Fišerově odchodu z ministerstva se Pohanka stal ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně; tam dosáhl celostátního rekordu v růstu nemocničního dluhu, který se za něj zvyšoval tempem téměř sta milionů korun ročně. Na židli náměstka ministra zdravotnictví se Michal Pohanka ovšem zase vrátil, a to za Davida Ratha. Řekl bych: logicky se vrátil.

Nyní tedy dráha jeho rakety zamířila k zemi.