Michal Voráček

podnikatel, mediální poradce, zakladatel českého mediálního trhu

Narození:
26. října 1958
Věk:
65 let
V roce 1982 vystudoval Michal Voráček Vysokou školu ekonomickou (VŠE) v Praze, obor ekonomika zahraničního obchodu. Poté pracoval například v Hospodářských novinách jako novinář a na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 1987 ukončil...

Životopis

V roce 1982 vystudoval Michal Voráček Vysokou školu ekonomickou (VŠE) v Praze, obor ekonomika zahraničního obchodu. Poté pracoval například v Hospodářských novinách jako novinář a na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 1987 ukončil aspiranturu na VŠE a získal titul CSc (doktorát).

V roce 1989 nejprve založil s Michaelem Ringierem podnikatelský týdeník Profit, který po roce přesáhl hranici 100 tisíc prodaných výtisků při zisku v desítkách miliónů korun. Poté působil jako zakladatel a partner mediální společnosti Ringier v České republice a Slovenské republice. Od roku 1991 byl jejím předsedou představenstva a generálním ředitelem. Po třech letech ovládal Ringier více než třetinu českého mediálního trhu. V roce 1993 uvedl na trh deník Blesk. Dále byl postupně předsedou představenstva či v dozorčích radách v mnoha českých a slovenských mediálních společnostech. Je považován za jednoho z mužů, kteří klíčovým způsobem ovlivnili současný mediální trh v České a Slovenské republice.

Po odchodu z Ringier ČR řídil řadu projektů v oblasti tiskových a elektronických médií a multimédií a také mnoho firem v oblasti reklamy, audiotexu, distribuce i polygrafie. Byl členem statutárních orgánů mnoha mediálních společností v ČR a v zahraničí, např. TV Nova, TV Prima, PNS (distribuce tisku), Ostravské tiskárny, Český mobil (Oskar, Vodafone), Médea, a.s. (mediální agentura), Sparta Praha Fotbal, a.s. atd.

Od počátku 90. let má vlastní podnikatelské aktivity zejména v oblasti nových mediálních projektů, nemovitostí a poradenství. Nyní je je jediným majitelem a akcionářem E-Centrum, a.s., akcionářem Our Media, a.s. (mj. ParlamentníListy.cz) a investorem. Ve společnostech E - Centrum, a.s., Region, a.s., Hermes International, a.s. je jediným členem dozorčí rady. Působí a působil jako poradce v mediální oblasti, marketingu a public relations pro desítky významných českých a světových firem. Na konci 90. let založil vlastní nadaci a věnuje se i charitativní činnosti.

26.10.1958 - narozen v Praze, Československo.

Vzdělání
Řada odborných článků, publikací a vystoupení na odborných konferencích a seminářích.

1983 - 1987 - Vysoká škola ekonomická (výuka studentů a vědecká činnost) a získání titulu CSc. obhajobou disertační práce (doktorát) v oblasti vnějších ekonomických vztahů.

1977 - 1982 - Vysoká škola ekonomická v Praze, absolvoval s vynikajícím prospěchem a získal ocenění za nejlepší diplomovou práci.

1973 - 1977 - gymnázium v Praze 7, Nad Štolou, absolvoval s vynikajícími výsledky.

Aktivity

OUR MEDIA SR a.s.
Spolumajitel a předseda představenstva společnosti, která je mimo jiné vlastníkem slovenského deníku Pravda.


PARLAMENTNILISTY.CZ (Akcionář)
2011 - do současnosti. V roce 2011 začal spolupracovat jako poradce se společností Our Media, jež je vydavatelem mimo jiné internetového deníku ParlamentníListy.cz (www.parlamentnilisty.cz). Po uplatnění opce se postupně stal majoritním akcionářem této společnosti. ParlamentniListy.cz se zaměřují pouze na českou politiku a jsou unikátní svým liberálním přístupem (zastupitel - poslanec může kdykoliv zveřejnit cokoliv na stránkách ParlamentniListy.cz zcela bez vlivu redakce), databází a vkládáním všech volených zastupitelů v ČR (více než 40 000 osob), atraktivní zpravodajskou částí i svojí nezávislostí. Denní čtenost se z počátečních 2 - 3 000 čtenářů denně zvýšila na 300 000 čtenářů denně a na otázky čtenářů ParlamentniListy.cz odpovídá mimo jiné prezident republiky. V roce 2015 prodal podíl 50% ve společnosti Our Media, a.s., společnosti SYNOT podnikatele a senátora Ivo Valenty, na konci roku 2016 pak prodal stejné skupině dalších 20 procent. V současné době působí Parlamentní Listy i na Slovensku (www.parlamentnelisty.sk).

PORADENSTVÍ PRO NAKLADATELSTVÍ
2010 - dodnes - působil a působí jako poradce pro knižní nakladatelství (např. Euromédia - www.knizniklub.cz, Daranus - www.daranus.eu, Olympia - www.iolympia.cz).

E - CENTRUM

2006 - dodnes - majitel a jediný akcionář společnosti E - Centrum, a.s. (centrum.ibc.cz) se zaměřuje na nákup, správu a prodej nemovitostí, na aktivity public relations a poradenství v oblasti médií. Postupně společnost zakoupila několik činžovních i administrativních domů v Praze (naprostou většinu již v 90. letech 20. století), zprostředkovává prodej nemovitostí, vlastní mimo jiné rekreační zařízení a podobné objekty (www.sedmidoli.cz, www.hotel-jizbice.cz) a má rovněž účasti v dalších podnicích, například je akcionářem společnosti DYAZ (www.dyas.eu) a ELTON hodinářská, a.s. (www.prim.cz). Společnost E - Centrum je zároveň holdingem, který spravuje nemovitostní investice pro zahraniční investory (např. společnost Region, a.s. ve 100% vlastnictví Dr. Uli Sigga, Curych a jiné). Vlastní rovněž podíly ve společnostech zabezpečujících správu nemovitostí (např. E. C. Domino, s.r.o., Hermes International, a.s., E.C. Liberec s.r.o., E.C. Region s.r.o.) nebo např. téměř třetinu autorských práv Vladimíra Jiránka (www.bobastudio.cz). Ve společnostech E - Centrum, a.s., Region, a.s., Hermes International, a.s. je jediným členem dozorčí rady.

MEDIÁLNÍ PORADCE
2003 - do současnosti. Působí jako mediální konzultant a poradce buďto osobně či v rámci jeho společnosti. Mezi jeho nejvýznamnější klienty patřily PPF (nejsilnější finanční skupina v ČR), Allianz, Axel Springer Verlag, WAZ Vienna, HDS Retail (Hachette), Pilsner Urquel nebo Vodafone.


OSKAR (VODAFONE)

1999 - 2000 - Oskar / Vodafone. Založení a řízení projektu Český mobil (Oskar) a pozice předsedy dozorčí rady (dnes Vodafone - www.vodafone.cz).

AC SPARTA PRAHA FOTBAL

1999 - 2008 - Předseda dozorčí rady a později viceprezident fotbalového klubu. (www.sparta.cz)

TV NOVA

1998 - 2008 - Restrukturalizace, rozvoj, akvizice a prodej TV Nova a pozice předsedy dozorčí rady (Česká produkční 2000, a.s.). Později poradenství pro akcionáře TV Nova (tv.nova.cz).

TV PRIMA
1998 - 2000 - TV PRIMA. Akvizice, restrukturalizace a rozvoj TV Prima a Beseda Holding (pozice předsedy dozorčí rady TV Prima). (www.iprima.cz)

MEDEA
1996 - 2010 - Poradenství při rozvoji největší české mediální agentury v ČR Medea, a.s. a pozice předsedy dozorčí rady (www.medea.cz).

PNS (DISTRIBUCE)
1995 - 1997 - PNS. Privatizace PNS (Poštovní novinová služba, téměř monopolní distributor tisku) do rukou vydavatelů v České republice a pozice předsedy představenstva PNS. V této oblasti spolupracoval s Axel Springer Verlag a Ringier AG. Svůj podíl akcií prodal. (ww.pns.cz)

AUDIOTEX

1993 - 1999 - Audiotex a platební systémy po telefonu. Založení a rozvoj největších audiotexových firem v ČR (Český audiotex, WPI). V toce 1997 založil společnost Erika, a.s., která provozovala loterie a soutěže po telefonu zejména v TV Nova a TV Prima, své podíly prodal v roce 1999. (www.globdata.cz)

TECHNICKÝ TÝDENÍK
1993 - 1996 - Technický týdeník, a.s.

LIDOVÉ NOVINY
1993 - 1996. Místopředseda představenstva společnosti Lidové noviny, a.s., vydávající mj. Lidové noviny (www.lidovky.cz).

BLESK, BLESK MAGAZÍN A NEDĚLNÍ BLESK

1993 - 1994 - uvedl na trh bulvární deník Blesk v rámci společnosti MUT, a.s. MUT znamenalo zkratky jmen Michal (Voráček), Uli (Flörchinger) a Thomas (Trüb), kteří se zásadně na startu společně podíleli (oba jmenovaní byli zaměstnanci Ringier Švýcarsko). Je autorem sloganu „Kdo nečte Blesk, ví kulový“. Blesk dosáhl break even pointu po 2 měsících od startu a stal se dodnes nejprodávanějším a nejčtenějším deníkem v ČR. V rámci Blesk založil jako první v ČR vkládaný supplement Magazín Blesk, založil a vybudoval zcela nově celostátní nedělní distribuci a Nedělní Blesk, jako první připravil a realizoval čtenářské soutěže Blesk či očísloval jednotlivé noviny. První rovněž prosadil nový způsob každodenní TV reklamy s upoutávkami zítřejších článků a řadu dalších aktivit. (www.blesk.cz)

SCHOBER DIRECTMARKETING
1992 - 1994 - Schober Directmarketing (zasílání a systemizace adres). Svůj podíl prodal.

RINGIER ČESKÁ A SLOVENSKÁ REPUBLIKA

1991 - 1996 - Ringier Česká republika. Vybudování největšího vydavatele novin a časopisů v České republice Ringier ČR z pozice nula až na podíl 35 - 40% na trhu. Uvedení na trh desítek novin a časopisů většinou z pozice nula (Moravskoslezský den, Blesk, Reflex, TV magazíny, Hobby magazíny, atd.) Pozice předsedy představenstva a generálního ředitele Ringier ČR a desítky dalších statutárních orgánů. Byl akcionářem a zároveň nezávislým podnikatelem (např. projekty a firmy v oblasti nemovitostí). Když opouštěl Ringier ČR, patřily mu vedle deníků Blesk, Lidové noviny a některých regionálních deníků (Moravskoslezský den, Rovnost), také Týden, Reflex, Hobby časopisy a další média, přičemž obrat Ringier ČR byl více než 1,5 krát vyšší než dnes (www.ringieraxelspringer.cz).

RINGIER SLOVENSKO
1991 -1993 - Ringier Slovensko. Vybudování pozice největšího vydavatele časopisů ve Slovenské republice z pozice nula až na podíl 45% na trhu časopisů. (www.ringieraxelspringer.sk)

MORAVSKOSLEZSKÝ DEN
1990 - 1995 - Moravskoslezské vydavatelství (vydavatel deníku Moravskoslezský den, později Deník). (moravskoslezsky.denik.cz)

PROFIT V ČESKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLICE

1989 - 1992 PROFIT, a.s. - Založení prvního společného podniku mezi Československem a Západem v oblasti médií (Profit, a.s) a vybudování prvních úspěšných nezávislých podnikatelských novin v České a Slovenské republice Profit. Týdeník Československý Profit dosáhl po startu v roce 1990 již druhý rok zisku přes1,5 mil. švýcarských franků a prodaný náklad činil přes 120.000 výtisků týdně. Byl akcionářem, předsedou představenstva a zpočátku i šéfredaktorem Československého Profitu. V rámci Profit, a.s. byly rozvíjeny další účasti a firmy (Poradce podnikatele, Profit Club, Management Press, Amalthea, měsíčník Úspěch a další). Svůj podíl prodal.

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE
1987 - 1989 - výzkumná sekce katedry zahraničního obchodu a katedra zahraničního obchodu v Praze. (www.vse.cz)

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY
1984 - 1989 - Hospodářské noviny, redaktor a později odborný redaktor v oblasti zahraničního obchodu a světové ekonomiky. (www.ihned.cz)

1982 - PZO Artia

Ostatní aktivity

NADACE OBNOVA A ROZVOJ 2000 - dodnes - založil vlastní Nadaci pro obnovu a rozvoj, která čerpá jen z jeho vlastních privátních zdrojů. Nadace podpořila za svoji existenci řadu projektů, jednotlivců, ústavů a institucí.

SPOLEČNOST PRO RANOU PÉČI
1999 - dodnes - předseda dozorčí rady a podporovatel Společnosti pro ranou péči (www.ranapece.cz).