zavřít
Upravit životopis

Životopis

Michael Dale Huckabee je americký politik, v letech 1996 až 2007 guvernér státu Arkansas a neúspěšný kandidát na republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2008. Zároveň je Huckabee autorem několika knih, bývalým baptistickým pastorem, komentátorem pro stanici Fox News Channel, řečníkem a muzikantem. Je také znám tím, že během velmi krátké doby dokázal zhubnout o 50 kg a poté začal propagovat zdravý životní styl.

V roce 2010 se v souvislosti s únikem amerických diplomatických kabelogramů na serveru WikiLeaks vyslovil pro smrt Juliana Assangeho a „toho zodpovědného za únik diplomatických depeší“ – ten označil za velezradu a o trestu za tento čin řekl, že „cokoli méně než poprava by bylo příliš vlídný trest“. Se svojí ženou má tři dospělé děti.

V době, kdy byl guvernérem Arkansasu, udělil více milostí odsouzeným jak jeho tři předchůdci dohromady. Milost od něj dostali i Wayne DuMond a Maurice Clemmons, zločinci, kteří se po svém omilostnění dopustili dalších závažných trestných činů.

Centrum své volební kampaně měl v Little Rocku, v Arkansasu.

Prezidentská kampaň
Jeho slogan v prezidentské kampani byl „Víra, rodina, svoboda“. V kampani ho podporoval Chuck Norris.

3. ledna 2008 vyhrál na prvním stranickém nominačním shromáždění v Iowě, s 34 procenty.
8. ledna se umístil v primárkách v New Hampshire jako třetí.
15. ledna se umístil třetí v Michiganu
19. ledna byl druhý v Jižní Karolíně
5. února (volební superúterý) vyhrál ve státech Alabama, Arkansas, Georgia, Tennessee a Západní Virginia. S počtem delegátů se umístil na třetí místo, za Johna McCaina a Mitta Romneyho, ten však po 5. únoru odstoupil. To řadilo Huckabeeho na druhé místo mezi uchazeči o zvolení.
9. února vyhrál v Kansasu a v Lousianě, kde ale nezískal žádné delegáty, kvůli vnitrostátnímu pravidlu, že kandidát musí získat nadpoloviční většinu.
4. března ukončil svoji kampaň po porážce v Texasu.

Mohli by vás také zajímat…