Mukeš Ambani

ceo reliance industries

Narození:
19. dubna 1957
Věk:
67 let
Upravit profil
Poslední léta se největší boháči nezadržitelně přesouvají ze Spojených států do rozvojových zemí. Hitem roku 2007 se stala Indie, která na konci roku drží hned šest míst v první desítce světových boháčů, a to včetně toho prvního. Na něm Mexičana...

Životopis

Poslední léta se největší boháči nezadržitelně přesouvají ze Spojených států do rozvojových zemí. Hitem roku 2007 se stala Indie, která na konci roku drží hned šest míst v první desítce světových boháčů, a to včetně toho prvního. Na něm Mexičana Carlose Slima Helúa překvapivě nevystřídala stálice Lakšmí Mittal, ale raketově rostoucí Mukeš Ambani, který se ještě v žebříčku Forbesu pro rok 2007, sestavovaném v březnu, nevešel ani do desítky.

Mukeš Ambani se narodil 19. dubna 1957 v Bombaji. V té době jeho otec Dhirúbhaj, který se později stal jednou z legend indického průmyslu, byl pouze malým obchodníkem. Mladý Mukeš studoval chemické inženýrství na univerzitě v Bombaji a později též ekonomii na Standfordské univerzitě.

Ve čtyřiadvaceti nastoupil Mukeš do rodinného podniku Reliance Industries a má velkou zásluhu na jeho vzestupu, když se kromě textilního sektoru začal věnovat též petrochemickému průmyslu. Dnes holdingu Reliance patří například rafinérie v Džámnagaru, která patří k největším na světě.
Rodina Ambaniů sice zbohatla na průmyslu, nicméně v současné době patří též k nejprogresivnějším v Indii v oblasti telekomunikací či informačních technologií. A chystá se též zavést největší maloobchodní síť v zemi s více než miliardou obyvatel.¨

Rodinné bohatství vzkvétá i po smrti zakladatele Dhirúbhaje, ačkoliv vztahy mezi jeho dvěma syny – Mukešem a Anilem, nejsou příliš dobré a majetek se tak musel dělit. Mukeš z toho vyšel lépe – jeho bratr je na žebříčku boháčů !až“ šestý. Pokud by se však sečetly aktivity obou bratrů, vydaly by za 3,5% indického HDP! Tak mocná je v současnosti nejbohatší rodina světa (která již s přehledem předběhla americké Waltonovy).

Ambani si umí své bohatství užít a především ho dávat okázale na odiv. Manželce Nite koupil soukromý Airbus A319 a jen za londýnskou rezidenci zaplatil přes 60 milionů liber (více než dvě miliardy korun). Vše však pravděpodobně zbledne při porovnání s palácem, který si Ambani nechá stavět v Bombaji. Plošná výměra budovy bude například větší než u honosného Versailles a celá rezidence se navíc bude tyčit do výšky 176 metrů a bude zčásti pokryta visutými zahradami. Kromě Mukeshovy rodiny tak palác bez problémů pojme více než 600 členů služebnictva. Budova má stát neskutečnou jednu miliardu dolarů!

Ambaniho majetek časopis The Economic Time na konci října 2007 odhadl na 63,2 miliardy dolarů, což mu zajistilo první místo velmi těsně. Pokud ale bude dál svůj byznys rozvíjet svým typickým dravým stylem, který nazýva „nakažlivá nedočkavost“, tak by se na špici mohl usídlit na delší dobu. Nesmíme zapomenout na to, že mu teprve letos bylo padesát.

Dle časopisu Forbes je jeho majetek odhadován na 43 miliard dolarů, což ho řadí na 5 místo mezi nejbohatšími lidmi světa.