Oldřich Lomecký

politik, starosta

Narození:
9. ledna 1957
Věk:
67 let
Upravit profil
Oldřich Lomecký (nar. 1957) je od mládí aktivním sportovcem. Vřelý vztah ke sportu si přenesl také do současného působiště – na radnici Prahy 1, kde je starostou. Zároveň působí jako 1. místostarosta České obce sokolské. V čele kandidátky TOP...

Životopis

Oldřich Lomecký (nar. 1957) je od mládí aktivním sportovcem. Vřelý vztah ke sportu si přenesl také do současného působiště – na radnici Prahy 1, kde je starostou. Zároveň působí jako 1. místostarosta České obce sokolské.

V čele kandidátky TOP 09 se stal po několika volebních obdobích prvním starostou Městské části Praha 1, který není z ODS. Na radnici zavedl manažerský styl práce a zpřetrhal klientelistické vazby, jimiž byla Praha 1 pověstná.

Při práci se inspiruje světovými velkoměsty, z nichž řadu, díky svému předchozímu působení, dobře zná. Od roku 1997 až do komunálních voleb v roce 2010 pracoval jako ředitel Tyršova domu, přičemž postupně stoupal na funkcionářském žebříčku České obce sokolské.
Byl také zástupcem Světové organizace pro sport a kulturu. Detašovanou kancelář měl v dánské Kodani, kterou považuje za zvláště inspirující vzor, co se týká symbiózy obyvatel a turistického ruchu.

Absolvent Fakulty elektrotechniky ČVUT se původně živil konstruováním elektronických měřících systémů televizních vysílačů, potom jako obchodní ředitel divize měřících přístrojů v Tesle se zaměřením na export. Poté se – na stáži na fakultě ekonomie v belgickém Liege – věnoval mezinárodnímu obchodnímu právu, ekonomice a účetním standardům EU. Před svým působením v České obci sokolské pracoval na pozici ředitele a obchodního ředitele v několika menších soukromých společnostech, které se zabývají mezinárodním obchodem a turistickým ruchem.

„Sokolské“ jednání a fair play považuje za motto svého profesního i osobního života. „Sport naučí člověka tvrdosti vůči sobě a ohleduplnosti vůči ostatním. V politice je to přesně naopak – s čímž se nehodlám smířit,“ říká.

Za největší problémy Prahy 1 označuje nejen soužití stálých obyvatel a turistů, ale také rozvoj sítě běžných obchodů a služeb, eliminaci nadměrného hluku (zvláště ve večerních hodinách) a nastolení systémové spolupráce mezi hlavním městem a městskými částmi při omezování celospolečenských negativních jevů (drogy, prostituce, bezdomovství).