Paul Allen

podnikatel, spoluzakladatel Microsoftu

Narození:
21. ledna 1953
Úmrtí:
15. října 2018, důvod: rakovina
Upravit profil
Paul Allen spoluzakladatel Microsoftu a dlouhodobě jeden z nejbohatších mužů Ameriky. Během studia na škole Lakeside School se 14letý Paul seznámil s 12letým po Billem Gatesem díky společnému zájmu o počítače. Po střední škole se Paul rozhodl...

Životopis

Paul Allen spoluzakladatel Microsoftu a dlouhodobě jeden z nejbohatších mužů Ameriky. Během studia na škole Lakeside School se 14letý Paul seznámil s 12letým po Billem Gatesem díky společnému zájmu o počítače. Po střední škole se Paul rozhodl jít na Washingtonskou státní univerzitu, kterou kvůli práci nedokončil. V roce 1974 Paul, který pracoval v Honeywell nedaleko Bostonu, ukázal po Billovi přístroj Altair 8800, počítač od M.I.T.S. Jedinou věc, kterou počítač postrádá mimo klávesnice a monitoru byl software. Paul a Bill kontaktovali šéfa M.I.T.S. a řekli mu, že dokáží vytvořit Basic základní programovací jazyk pro Altair.

Po úspěšné prezentaci ve společnosti M.I.T.S. získali Paul a Bill smlouvu na programovací jazyky. Oba dva se tedy přesunuli do Nového Mexika a založili společnost Microsoft, se záměrem projektování softwarového vybavení pro osobní počítače. Ačkoliv prvních pět klientů zbankrotovalo, společnost se protloukla a přesunula do Seattlu v roce 1979.

Během té doby sjednal Paul spolu s Billem koupi operačního systému nazvaného QDOS (Quick and Dirty Operating System) za 50 000 dolarů od jiné společnosti, přejmenovali jej na MS-DOS, přeprogramovali a následně licencoval IBM. PC bylo za bouřlivého ohlasu uvedeno IBM na trh v roce 1981, část licenčních poplatků za operační systém získával Microsoft, kterému to zajistilo přežití na několik let dopředu.

V roce 1983 Paul odešel z Microsoftu po zjištění, že má Hodgkinsovu nemoc a několik měsíců se léčil. Jak Microsoft rostl jeho akcie neustále rostli. Jeho podíl ve firmě z něj něco po třicítce učinil miliardáře. Mezitím se Paul zaměřoval na jiné projekty a doufal, že nalezne další geniální nápad. V roce 1986 založil společnost nazvanou Vulcan Ventures, za účelem hledat přijatelné investice (založil výzkumný tým v Silicon Valley v roce 1992).

Paul se stejně jako Bill snažil rozšířit Internet, a proto mnoho z jeho investic směřovali do internetových firem, jako například do America Online, SureFind (online reklamní služba), Teluscan (online peněžní služby), Starwave (online obsahový poskytovatel). Také investoval do hardware, software, a bezdrátových komunikací. V roce 1998, díky své firmě Vulcan koupil telekomunikační společnosti Marcus Cable a více než 90% společnosti Charter Communications. Paul se tak stal majitelem sedmé největší Americké kabelové společnosti. O rok později investoval téměř 2 miliardy do korporace RCN, které celkově zvýšili hodnotu jeho majetku v kabelových a internetových společnostech na více než 25 miliard dolarů.

Také dobře investoval do interaktivních médií a zábavy. Celkem investoval do více něž 100 společností zabývajícími se novými médii. Ke konci roku 1999 Paul a Vulcan Ventures založili internetovou zábavní společnost POP.com s mnoha partnery a spoustou osobností. Paul investoval tak skvěle, že jeho majetek měl hodnotu přes 40 miliard dolarů (1999) a stal se na krátkou dobu druhým nejbohatším Američanem. Jeho investice byli především do internetových společností a společností nové ekonomiky. Společnost POP.com se chystala na spuštění na jaře 2000, ale byla naprostým neúspěchem. Díky vlivu recese se jeho majetek propadl na hodnotu 28,2 miliard dolarů v roce 2001.

Paul je také velkým fandou sportu, vlastní tým amerického fotbalu Seattle Seahawks a basketbalový tým Portland Trailblazers. Mimo své podnikání finančně podporuje zdravotnický výzkum herecké umění, charitativní činnosti a záchranu pralesů.

Paul měl v roce 2001 majetek v hodnotě kolem 30 miliard, o rok později klesl jeho majetek na 21 miliard dolarů a stále se drží na třetí místě nejbohatšího Američana, hned po Warrenu Buffettovi. Je svobodný a bydlí na ostrově Mercer na Washingtonově jezeře poblíž Seattlu.

V roce 2006 byl jeho majetek odhadnut na 22 miliard dolarů, což stací na pozici desátého nejbohatšího člověka planety.