Rinat Akhmetov

scm holdings

Narození:
21. září 1966
Věk:
57 let
Upravit profil
Rinat Achmetov (ukrajinsky Рінат Леонідович Ахметов, rusky Ринат Леонидович Ахметов tatarsky Ренат Леонид улы Әхмәтов; 21. září 1966) je ukrajinský oligarcha. Vlastní a řídí ukrajinský finanční a průmyslový konglomerát SCM Holdings. Je...

Životopis

Rinat Achmetov (ukrajinsky Рінат Леонідович Ахметов, rusky Ринат Леонидович Ахметов tatarsky Ренат Леонид улы Әхмәтов; 21. září 1966) je ukrajinský oligarcha. Vlastní a řídí ukrajinský finanční a průmyslový konglomerát SCM Holdings. Je dlouholetým prezidentem fotbalového klubu FK Šachtar Doněck, od roku 2007 je poslancem ukrajinského parlamentu za Stranu regionů, bývá také označován za neoficiálního šéfa této strany. Je nejbohatším Ukrajincem a patří mezi 50 nejbohatších na světě, v roce 2011 odhadoval časopis Forbes hodnotu jeho majetku na 16 miliard dolarů (asi 270 miliard Kč).

Narodil se 21. září 1966 v Doněcku v tatarské rodině, jeho otec byl horník. Začátkem 90. let vystudoval ekonomiku na Doněcké univerzitě. V této době údajně navázal styky s místním organizovaným zločinem a podílel se na jeho aktivitách včetně likvidace nepohodlných lidí. V roce 1995 založil Doněckou městskou banku a začal ve velké míře podnikat. O rok později koupil místní prvoligový fotbalový klub FK Šachtar Doněck a stal se jeho prezidentem, když jeho předchůdce byl zavražděn při bombovém atentátu přímo na stadionu klubu. Postupně se stal nejvlivnějším podnikatelem v Donbasu, díky politickým kontaktům výhodně privatizoval státní průmyslové podniky. V roce 2000 založil konglomerát SCM Holdings, do kterého vložil přes devadesát svých společností.

Od roku 2004 se angažoval v politice, když začal podporovat Stranu regionů a jejího kandidáta Viktora Janukovyče. To se mu vyplatilo, když obratem zprivatizoval v konsorciu se švagrem prezidenta Leonida Kučmy Viktorem Pinčukem největší ukrajinskou ocelárnu Krivorožstal za 800 milionů dolarů (asi 18 miliard Kč), když zahraniční společnosti nabízely téměř dvojnásobek a ocelárna pouze v roce 2004 vydělala 1,9 miliardy hřiven (téměř 8 miliard Kč). Po oranžové revoluci se však k moci dostali političtí odpůrci jím podporované Strany regionů, Viktor Juščenko a Julija Tymošenková. Nová vláda nechala zrušit privatizaci Krivorožstalu (ten byl v nové privatizaci prodán společnosti Mittal Steel za šestinásobek - 4,8 miliardy dolarů), blízký spolupracovník Achmetova Boris Kolesnikov byl zatčen a obviněn z vydírání, finanční úřady začaly prošetřovat společnosti SCM Hodlings a samotný Achmetov byl vyšetřován kvůli vraždám z počátku 90. let. Achmetov odjel na několik měsíců do Ruska a Monaka. Všechna obvinění byla během roku 2006 stažena a Achmetov také získal imunitu, když byl ve volbách v roce 2007 zvolen do ukrajinského parlamentu na kandidátce Strany regionů. V parlamentu však nezasedá, byl přítomen jen na první schůzi.

Rinat Achmetov je ženatý a má dvě děti. Investoval mnoho peněz do svého klubu FK Šachtar Doněck; věnuje se také charitě, do roku 2008 daroval různých charitativním projektům téměř 250 milionů dolarů (přes 4 mld Kč). V roce 2011 si koupil nejdražší byt ve Velké Británii za 136 milionů liber (asi 3,7 miliardy Kč).