Rudolf Dassler

zakladatel firmy puma

Narození:
26. března 1898
Úmrtí:
27. října 1974, důvod: rakovina plic
Upravit profil
Rudolf Dassler byl zakladatelem společnosti Puma na výrobu sportovní obuvi. Rudolf Dassler se narodil v rodině obuvníka. Jeho otec Christoph Dasler pracoval v obuvnické továrně, matka Pauline provozovala malou prádelnu v bavorském městě...

Životopis

Rudolf Dassler byl zakladatelem společnosti Puma na výrobu sportovní obuvi.

Rudolf Dassler se narodil v rodině obuvníka. Jeho otec Christoph Dasler pracoval v obuvnické továrně, matka Pauline provozovala malou prádelnu v bavorském městě Herzogenaurach nedaleko Norimberka.

Po ukončení školní docházky nastoupil Rudolf Dassler do stejné továrny jako otec. Za 1. světové války byl Rudolf poslán na frontu.

V roce 1920 založil mladší Rudolfův bratr Adolf, zvaný Adi, obuvnickou firmu, o čtyři roky později se k němu připojil i Rudolf. Na začátku začali oba bratři podnikat v podniku své matky a firmu nazvali Gebrüder Dassler Schuhfabrik – Dassler Brothers Shoe, Factory.

Po nástupu fašismu v Německu se oba bratři připojili k nacistické straně, Adolf byl ale radikálnější. Během 2. světové války vrcholily nesváry obou bratrů. Po skončení války bratři rozdělili společné podnikání. Adi pojmenoval svoji firmu na Adidas (Adi Dassler), Rudolfova firma nesla název Ruda. V roce 1948 se firma Rudolfa Dasslera přejmenovala na Puma Dassler Schuhfabrik Rudolf a stala se veřejnou společností. Na německou burzu ale firma Puma vstoupila až v roce 1986. Od té doby je obuv značky Puma známá po celém světě.

Dnes půspbí firma Puma ve více než 80 zemích světa a zaměstnává tisíce pracovníků. Hlavním cílem společnosti je úspěšně spojovat sport, životní styl a módu a stát se tak nejžádanější sportovní značkou na světě.

V roce 1948 nechal Rudolf Dassler na patentovém úřadě v německém Norimberku zapsat první ochrannou známku Puma, na níž šelma puma proskakuje úzkým písmenem D. Současné grafické zpracování – kočkovitá šelma ve skoku – symbolizuje akci, dravost a přirozenost.

Pod názvem Puma Atom byla představena první fotbalová obuv – kopačka Puma. Rudolf Dassler vymýšlel nadčasové forbalové kopačky s výměnnými kolíky, spolupracoval s fotbalovými odborníky, např. s trenérem tehdejší německé reprezentace Seppem Herbergerem. V roce 1950, při prvním poválečném fotbalovém utkání německé reprezentace, nastoupilo několik hráčů reprezentačního týmu Německa v kopačkách značky Puma.

Rudolf Dassler zemřel 27. října 1974 na rakovinu plic.

Společnost Puma je dnes nejznámější pro její fotbalovou obuv. Sponzorovala nebo sponzoruje forbalové hvězdy Pelé, Eusebio, Johan Gruiff, Diego Maradona, Lothar Matthäus, Didier Deschamps, firma je sponzorem současné atletické hvězdy Usaina Bolta. V Austrálii dodává Puma oděvy a obuv pěti klubům australské forbalové ligy (AFL). Od roku 1996 pronikla firma i na americký trh, kdy vlastní 25% americké značky sportovních oděvů. Od roku 2007 je Puma součástí francouzské luxusní skupiny PPR.