Sam Walton

zakladatel wal-martu

Narození:
29. března 1918
Úmrtí:
4. dubna 1992
Upravit profil
Těžko byste dnes hledali americké město, v němž by nestál jeden z více než tří tisíc obchodních domů řetězce Wal-Mart. Nízké ceny mu vydláždily cestu k titulu největšího obchodního řetězce planety, zaměstnává více než milion lidí. Za jeho...

Životopis

Těžko byste dnes hledali americké město, v němž by nestál jeden z více než tří tisíc obchodních domů řetězce Wal-Mart. Nízké ceny mu vydláždily cestu k titulu největšího obchodního řetězce planety, zaměstnává více než milion lidí. Za jeho úspěchem stojí Sam Walton, muž, který byl dle svého životopisce spíše pedant než génius. Přesto však byl přinejmenším úspěšným vizionářem, který přinesl Američanům to, po čem toužili – nízké ceny každý den.

Sam Walton se narodil 29. března 1918 ve městě Kingfisher v Oklahomě. Otec byl v té době farmářem, ale jelikož to příliš neneslo, vrátil se zpět k poskytování hypoték. Mladý Sam již na střední vynikal, prospíval s vyznamenáním a zároveň byl hvězdou basketbalového i fotbalového týmu. Zároveň dokázal během velké hospodářské krize podporovat rodinu, když se nebál žádné práce.

Po střední nastoupil Sam na Missourskou univerzitu, kde studoval ekonomii. Také zde patřil k vynikajícím studentům. Ihned po škole nastoupil do společnosti J. C. Penney, kde vydržel čtyři roky, pak nastoupil do vojenské služby.

Po skončení druhé světové války se Walton vrátil do normálního života a toužil po tom, aby řídil vlastní obchod. S využitím půjčky a svých životních úspor si jako frančízu zakoupil obchod se smíšeným zbožím od skupiny Franklin Stores. Už zde se projevila jeho snaha tlačit cenu co nejníže, zvyšovat tak obrat a nakupovat ve velkém, což opět snižovalo ceny. Waltonův obchod byl zdaleka nejúspěšnějším v celém řetězci. Zároveň měl delší otevírací dobu než konkurence, což prodeji ještě pomáhalo.

Waltonovi se velmi dařilo, takže během patnácti let se mu podařilo řídit devět obchodů sítě Ben Franklin. Sám však viděl budoucnost v discountech. Pokusil se o tom přesvědčit vedení společnosti a neuspěl. Rozhodl se proto začít sám a spolu s bratrem otevřeli v roce 1962 první obchod budoucí sítě Wal-Mart.

V šedesátých letech byla však velká města již obsazena většími řetězci. Walton, zpočatku s malým kapitálem, se rozhodl neprat se se silnějšími a místo toho šel vlastní cestou – zakládal obchody v menších městech, kde svou politikou brzy zničil menší obchodníky s předraženými obchody v centru. Díky této geniální strategii Wal-Mart rostl rychlostí přes 30% ročně, což byl trojnásobek průměrného růstu v sektoru diskontního prodeje ve Spojených státech.

Za část úspěchu společnost vděčila i Waltonově až chorobné spořivosti. Strýček Sam, jak byl znám mezi svými zaměstnanci, v osobním životě jezdil stále starým autem, nenechával spropitné v restauracích a létal zásadně ekonomickou třídou. To samé vyžadoval ode všech svých podřízených, které často jezdil sám kontrolovat. Říká se, že kdykoliv jel na dovolenou, neopomněl v daném místě navštívit prodejnu Wal-Martu, aby se podíval, jak to tam funguje.

Wal-Mart byl také tahounem technologického pokroku, pokud to mělo vliv na cenu. Masové využívání čárových kódů, které urychlilo odbavování zákazníků na pokladnách, pochází právě z dílny Sama Waltona. Ten patřil i k prvním šéfům, kteří rozpoznali potenciál komputerizace. Ta značně usnadnila přenos informací i samotnou logistiku. A opět napomohla srážení cen dolů.
V některých oblastech nebyl Wal-Mart první, ale dokázal strategii okopírovanou od konkurence dotáhnout prostě dále. Sám Walton říkal, že byl pravděpodobně ve více obchodech, než jakýkoliv jiný Američan. Jen proto, aby čerpal inspiraci.

Spolu s rostoucími obraty začaly být Waltonovi Spojené státy malé. A proto začal s expanzí do dalších států. Kromě přilehlých Mexika a Kanady se obchodní domy Wal-Martu začaly objevovat ve většině Latinské Ameriky a dokonce i v Evropě. Dnes má Wal-Mart přes dvanáct set obchodů po celém světě.

Když Sam Walton 5. dubna roku 1992 zemřel na rakovinu, byl již po několik let nejbohatším mužem planety. A časopis Time jej zařadil do svého seznamu sta nejvlivnějších lidí 20. století. Zanechal za sebou ohromné jmění, i po rozdělení majetku paří jeho potomci na přední místa žebříčku boháčů (v některých letech dokonce okupovali pět míst mezi deseti nejbohatšími lidmi planety). Sám Wal-Mart má dnes tržby přes 250 miliard dolarů, což je více než je roční rozpočet mnoha států, například i České republiky. A počet jeho obchodů stále roste, stejně jako obrat.