zavřít
Upravit životopis

Životopis

Na počátku roku 2007 získal Stuart Rose prestižní ocenění „Business Leader of the Year“. Po právu. Jeho úřadování v čele britského kolosu Marks&Spencer navrací firmě část lesku, který v poslední době lehce ztrácela.

Stuart Rose se narodil 17. března 1949 v anglickém Yorku. Přes anglické jméno má ruské kořeny, rodina se původně jmenovala Brjancevová, ale po revoluci v roce 1917 utekla do Číny, ze které se později dostala až do Anglie. Roseův otec, pilot Royal Air Force, se pak nechal přejmenovat.

Po absolvování Bootham School v Yorku nastoupil mladý Rose do BBC jako asistent, ale již v roce 1972 přešel do Marks&Spencer. Nedlouho poté tragická událost zcela změnila jeho život – jeho matka spáchala sebevraždu. Rose sám tvrdí, že ho matčina smrt zcela změnila. Dle jednoho rozhovoru si po nástupu k M&S užíval bezstarostný život, s mottem „kdo se sakra stará o zítřek“. Po matčině smrti začal brát vše vážněji a v průběhu sedmnácti let se vypracovával zcela od píky na různé pozice v textilní či potravinové divizi společnosti, až to dotáhl na ředitele evropských operací M&S v Paříži. Společnost nakonec opustil, dle vlastních slov kvůli přílišné byrokracii.

Rose si udělal v slušné jméno a v průběhu následujících deseti let vystřídal ředitelské křeslo v několika velkých společnostech zabývajících se maloobchodním prodejem, mezi jinými například Argos či Booker. Projevil se též jako šikovný vyjednavač, když se mu podařilo sjednat dobré podmínky pro spojení společností, v jejich čele stál, s většími hráči na trhu. Za tento postup byl však také některými kritizován – podle škarohlídů nezůstal totiž v žádné z firem dostatečně dlouho, aby se skutečně prokázal jeho přínos ve vedení. Akcionáři si však na Roseovy obchody rozhodně stěžovat nemohli...

Sám Rose se doživotně zajistil prodejem společnosti Arcadia, kterou vedl od roku 2000. Když nastupoval, přebíral firmu v dluzích, nicméně za dva roky se mu ji podařilo prodat miliardáři Phillipu Greenovi za 800 milionů liber. Jemu samotnému z toho připadlo 25 milionů.

V roce 2004 se Rose vrátil k počátkům a nastoupil na místo šéfa M&S. Zdá se, že se mu daří, společnost loni vykázala největší zisk za posledních devět let a díky spojení s Amazonem raketově rostou i příjmy z internetového prodeje.

Roseův majetek se odhaduje na zhruba 60 milionů dolarů, z čehož většinu získal prodejem Arcadie. V soukromém životě je náruživým letcem a milovníkem dobrého vína. Dokoce se mu podařilo pilotovat ruskou stíhačku, nicméně v poslední době si stěžuje, že má na létání málo času. A tak si letadly polepuje alespoň svou kancelář. Má jich tam prý přes šedesát.

Stuart Rose

71 let, ceo marks&spencer