Ted Turner

zakladatel televize cnn

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
19. listopadu 1938
Věk:
86 let
Svět si bude asi vždy Teda Turnera pamatovat jako zakladatele kabelové televize CNN a dalších televizních a mediálních projektů či jako muže, který daroval miliardu dolarů Organizaci spojených národů, aby pomohla potřebným. Dnes tráví nejvíce...

Životopis

Svět si bude asi vždy Teda Turnera pamatovat jako zakladatele kabelové televize CNN a dalších televizních a mediálních projektů či jako muže, který daroval miliardu dolarů Organizaci spojených národů, aby pomohla potřebným. Dnes tráví nejvíce času na své farmě v Montaně, kde mu patří pozemek o velikosti desetiny České republiky (Turner je největším soukromým vlastníkem půdy v Americe) a chová na něm největší stádo bizonů na světě.

Robert Edward Turner III. Se narodil 19. listopadu 1938 v ohijském Cincinnati. Jeho rodina se později přestěhovala do Georgie, kde navštěvoval školu. Dětství neměl jednoduché, otec byl velmi přísný a mladý Ted dokonce platil nájem za svůj pokoj. Poté co otec začal pracovat v námořnictvu, chodil na vojenskou školu.

Turner nebyl žádný andílek, když se dostal na vysokou školu, pěstoval na kolejích marihuanu. Nakonec na Brown University nedostudoval kvůli jinému prohřešku – byl vyloučen za to, že měl si na pokoj i přes zákaz přivedl dívku. Otci to, že syn ekonomii na vysoké škole nedostudoval, ani moc nevadilo, stejně mu přišlo, že se syna na vysoké stává pitomec.

Tedův život se změnil ve čtyřiadvaceti, kdy jeho otec spáchal sebevraždu. Syn se tak musel ujmout vedení velice úspěšné rodinné společnosti, která pracovala v oblasti médií – prodávala billboardy. Poté, co Ted vystoupil ze stínu svého otce a získal velké peníze, stal se jeho pravým obrazem – pil, utrácel a nenechal na pokoji žádnou sukni.

Billboardy byly v Americe v té době velmi populární, a tak Turnerův majetek narůstal. V roce 1970 se tak rozhodl, že zakoupí vlastní rozhlasovou stanici v Atlantě. Turner mezi prvními odhadl, jaký užitek může přinést přenos přes satelit a kabelem, a tak jeho malou stanici mohli brzy poslouchat po celé Americe. Stala se také základem Turner Broadcasting System (TBS) a z jejího majitele jeden z nejdůležitějších mediálních magnátů v USA.

V devětatřiceti Turner opět předvedl, proč má pověst bouřliváka. Když se jachtě pod jeho vedením podařilo vyhrát jeden z nejprestižnějších jachtařských závodů America’s Cup, Turner šel převzít slavnou trofej poměrně namol.

Turner si za své peníze vždy uměl udělat radost a tak si v roce 1976 zakoupil baseballový tým Atlanta Braves. Jako náruživý fanoušek si chtěl i vyzkoušet, jaké to je řídit tým během zápasu, a tak dal trenérovi volno v den zápasu, aby mohl na jeho místo sám nastoupit. O rok později své sportovní portfolio podpořil nákupem basketbalového týmu Atlanta Hawks.

V roce 1980 Turner založil dnes již legendární stanici Cable News Network (CNN), která je zaměřená na neustálé vysílání zpráv. Ve svém projevu k zaměstnancům prohlásil: „Vezmeme zprávy a přes satelit je pošlou dolů Rusům. Přineseme světu mír a ještě při tom zbohatnem.“ Počátky CNN však rozhodně nebyly tak růžové, jak by se dnes mohlo zdát. Až do přenosu tragédie raketoplánu Challenger v roce 1986 stanice spíše zápasila o diváky.

Ve stejném roce, kdy CNN začala získávat popularitu se Turner rozhodl podnikat i ve filmovém průmyslu. Přes varování mnoha odborníků koupil slavné studio Metro Goldwyn Meier, které však již bylo za zenitem své slávy. Turner obětoval 1,5 miliardy dolarů na nákup studia, o němž se tvrdilo, že může vydělávat jen v případě, že by pod ním někdo našel ropu. A nákup skončil fiaskem.

V roce 1991 americký časopis TIME jmenoval Turnera, který se mezitím oženil se slavnou holywoodskou herečkou Jane Fondovou, mužem roku. Větší pocty se však dočkal o šest let později, kdy daroval miliardu dolarů OSN na podporu chudých. Generální tajemník OSN Kofi Annan ho při té příležitosti nazval „výjimečným světoobčanem“.

V záři 1995 oznámil Turner, že TBS se spojí s mediálním kolosem Time Warner. Ke spojení došlo o rok později a Turner se stal viceprezidentem a šéfem divize kabelových sítí.

S končícím druhým funkčním obdobím Billa Clintona se v médiích začaly objevovat zprávy, že by Turner mohl kandidovat na prezidenta Spojených států. Ten sám to komentoval tak, „že seriózně zvažuje, že by kandidoval, ale Jane to nechce“. Nedlouho poté by se již Fondové na její názor ptát nemusel. V roce 2001 se manželství po deseti letech rozpadlo.

V době, kdy se Turner rozváděl s Fondovou, došlo k další změně. Time Warner se sloučil s AOL a vytvořil tak mediální megakorporaci. Turner si podržel pozici viceprezidenta i tentokrát, ale později se jí vzdal.

V současnosti se Turner věnuje podnikání v oblasti chovu bizonů a provozování řetězce Ted’s Montana gril, který se specializuje na steaky a hamburgery právě z bizoního masa. V nejbližší době se bude řetězec, který má dnes čtyřicet restaurantů, dále rozšiřovat.

Ted Turner stále zůstává „enfent terrible“ amerického byznysu. V minulosti dokázal urazit katolíky, Židy, imigranty či svou bývalou manželku Jane Fondovou. Australana Ruperta Murdocha, konkurenta v oblasti médií, dokonce vyzval k souboji v boxerském ringu.

Turner je dnes s majetkem okolo dvou miliard dolarů až na 382. místě světového žebříčku boháčů podle Forbesu.