zavřít
Upravit životopis

Životopis

Přestože má svoji základnu v Asii, stane se Terry Gou v příštím roce pravděpodobně jedním z deseti největších zaměstnavatelů v Česku. K více než šesti tisícům lidí, kterým dává práci v pardubickém Foxxconu, přibude v budoucnu pět tisíc zaměstnanců v Kutné hoře. A s jeho výrobky se potkáváte každý den, ať se již jedná o mobilní telefony či počítače. Gouova firma Hon Hai totiž dodává součástky většině předních výrobců.

Rodina Terryho Goua pochází z pevninské Číny, nicméně rodiče utekli v roce 1949 před strachem z komunistů na ostrov Tchajwan, se kterým dodnes Čína vede spory. O rok později, 8. října 1950, se jim narodil syn Terry.

V roce 1974 Gou založil firmu Hon Hai, která měla na počátku pouhou desítku zaměstnanců. Peníze si půjčil od rodičů a začal vyrábět plastikové součástky do černobílých televizorů. Od roku 1980 přesedlal i na součástky do osobních počítačů.

Pracovní síla na Tchajwanu však začínala být příliš drahá, a tak se v roce 1988 Gou rozhodl založit továrnu i v Číně. Gou má vynikající čich na dobrý obchod, s Michaelem Dellem začal spolupracovat již v polovině devadesátých let, kdy Dell nepatřil k největším americkým firmám. Přesto však u něj cítil potenciál a dnes patří k jeho hlavním dodavatelům.

Z Hon Hai se postupně stal nejdůležitější dodavatel elektronických součástek na trhu, kromě Dellu je od něj odebírá i Hewlett-Packard, Apple a významní producenti mobilů. Pro Apple též vyrábí některé modely populárního iPodu. Je pravděpodobné, že iPody se brzy budou vyrábět i v Česku, kde v roce 2002 zakoupil zchátralý zámek Roztěž, který posléze zrekonstruoval.

Pro Hon Hai, která je stále řízena z Tchaijwanu, zůstává nejdůležitější produkční oblastí pevninská Čína, kde má více jak desítku továren. Přesto je však firma přítomna prakticky po celém světě, v Evropě kromě České republiky i v Maďarsku, dále pak například v Mexiku, Brazílii či Indii. Celkem zaměstnává přes půl milionu lidí po celém světě.

Změnila se i produkce. Hon Hai stále spolupracuje s výrobci mobilních telefonů, jako je Nokia, Motorola či Sony (pro které vyrábí i součástky do Playstationu), zároveň ale vyrábí i své vlastní telefony a stává se významným producentem LCD monitorů.

V roce 2005 Gou ovdověl, jeho žena zemřela na rakovinu prsou. V roce 2007 pak zemřel jeho bratr. Obě ztráty Goua hluboce zasáhly, a tak věnoval Národní tchajwanské univerzitě 454 milionů dolarů na financování projektů v oblasti biomedicínského inženýrství a zřízení nemocnice specializované na výzkum nádorových onemocnění.

Časopis Forbes zařadil Goua na 147. místo svého žebříčku boháčů pro rok 2007. Vzhledem k tomu, jak se daří akciím na hongkongské burze, bude třetinový vlastník a zároveň prezident společnosti příští rok ještě výše.

Osobním vzorem je pro Goua Čingischán, legendární mongolský vůdce, který vytvořil největší říši v dějinách. Na pravém zápěstí nosí náramek z chrámu, který byl právě tomuto válečníkovi zasvěcen. A je připraven se stejně jako on dále být o své místo na slunci.

Terry Gou

69 let, ceo hon hai (flexxcon)